Válogatás és szöveg: Spela Rogel
Fordítás: Velez Martina
A bekötőút és az alatta lévő füves terület között öt méter szintkülönbség van, amit az építészek egy kétszintes épület kialakításával hidaltak át. A felső emeleten, az út szintjén, a garázs és a nyitott parkolóhelyek mellett van a házba vezető főbejárat, amely a konyhával és nagy terasszal rendelkező tágas nappaliszobába vezet. Az alsó szint részben a földbe van ásva és inkább alagsornak nevezhető, amelyben az un. intim, éjszakai helyiségek találhatóak, mint amilyenek a kertre nyíló fürdőszobával egybekötött hálószobák.
A legelők melletti területről gyönyörű kilátás nyílik délre és Ljubljana-völgyre. Az épület tájolását, elhelyezkedését és a ház alaprajzát a meredek terep és a szűk megközelítés függvényében tervezték. Az üvegezés, mind az alsó, mind a felső szinten a padlótól a mennyezetig terjed. A jól átgondolt panorámafalak keretbe foglalják a környék legszebb tájait, de a meleg napsugarak beszűrődését is lehetővé teszik a házba. Az északi és keleti oldalon, ahol a bekötőút van, a ház szinte teljesen zárt.
Ügyes tervezéssel a ház mindkét szintjét lépcsőkkel és több szintes padlókkal kötik össze. Átgondolt tereprendezéssel, vagyis a szélben táncoló díszfű telepítésével a ház vizuálisan kisebbnek tűnik, és észrevétlenül kapcsolódik a gyephez, amely enyhíti az emeletek közötti átmenetet.
A részben betemetett alsó szint vasbetonból van, habár a ház teljesen fából készült. A házat az Alfa Natura 72 m3 keresztbe ragasztott rétegelt fapanelből építette és kevesebb mint két hét alatt kész is lett. A szigeteléshez, bútorok készítéshez, keretekhez és a homlokzati burkolathoz is szintén fát használtak.
Az egész létesítményt hosszú élettartamúra és energia hatékonyra tervezték. A nappali közepén nagy cserépkályha van. A házban töltött két év után kiderült, hogy télen a padlófűtés használatára csak a WC helyiségekben és a folyosókon volt szükség. A déli oldalon található cserépkályha és a nagy üveg felületek passzívan felmelegítik az egész teret és ezáltal kielégítenek minden hőigényt.
Árnyékolásra nyáron külső redőnyöket használnak, légkondicionálásra pedig még nem volt szükség, habár a berendezések készen állnak. A ház természetes szellőztetésű, hiszen az ablakok kinyitásával elegendő friss hegyi levegő juttatható be a helyiségekbe. Aktív szellőztetésre tulajdonképpen csak az alagsorban van szükség.
A ház belseje világos és letisztult, benne a feketével kombinált természetes tónusok dominálnak. Az enteriőr fő hangsúlya és fókusza az állandóan változó táj és az üvegen átáramló természetes fény, amelyhez következetesen társul a berendezés kialakítása is.
Az egyedi méretre készített beépített szekrények beleolvadnak a falakba, hangulatot adva a térnek. A tágas terekben különféle funkcionális szigetek (konyha, étkező, nappali, fürdőszoba) helyezkednek el. A berendezést okosan és praktikusan megtervezett szórt és irányított világítás egészíti ki, amely nyugodt és a lakók affinitásának megfelelő fényviszonyokat ad.
Az építészek olyan érdekes és ötletes részletre is ügyeltek, amelyekkel vidékünkön ritkán találkozhatunk. Például a fürdőszoba közepén lévő mosdó függőtükörrel, a fémrudakból álló válaszfal, amely lépcsőkorlátként folytatódik vagy a japán stílusú emelvényen lévő alvóhelyek.
A DMD ház a kontrasztok kiegyensúlyozott kombinációjának hatását kelti, hiszen távolról egyszerű, közelről összetett, letisztult építkezés, a buja természet luxusával körülvéve. Ez egy olyan ház, amely nem tűnik ki a környezetből, hanem kiváló minőségű lakhatást és csúcskomfort kínál.
Kivitelezők: |
Berendezés - Žakelj |
Beépített bútor - Sebena kreativno mizarstvo |
Parketta - Parket Mirko Florjančič s.p. |
Anyag: |
Kerámia - Avenus studio d.o.o. |