Szigetvár utcáin sétálva lépten-nyomon rábukkanhatunk olyan épületekre és műemlékekre, amelyek a múlt egy-egy szeletét őrzik. A vár, a dzsámi és számos régi épület mind-mind a város gazdag történelmi örökségének lenyomatai, amelyek egyedülálló atmoszférát kölcsönöznek Szigetvárnak.
Lakóházak, utcák, terek
Szigetvár régi lakóházai és utcái a város építészeti gazdagságát tükrözik. A középkori eredetű utcahálózat és a történelmi épületek ma is meghatározzák a város hangulatát. A Szabadság utca környéke különösen érdekes, ahol a középkori eredetű, rendezetlen nyomvonalú, fésűs beépítésű utcák találhatók.
A XVIII. század elején a vár jelentette a várost, ugyanakkor a történeti városrészben fekvő épületeket különböző építési módok jellemezték. A belvárosban a zártsorú beépítésű, innen a keletre elterülő városrészben azonban a szalagtelkes hézagosan zártsorú családi házak fordulnak elő. Szigetvár belvárosa képezi a város legértékesebb területét, amely mind utca, mind térszerkezetben egyedi alkotás. A XIX. században az említett, keletre fekvő térségekre, valamint a szabályos utca- és telekstruktúrákra helyezték a hangsúlyt. A XX. századdal együtt érkeztek a városba a családi-, illetve a sorházakkal dúsított területek, amelyek új lakóegységeket szültek.
Szigetvár történelmi városközpontja számos építészeti emléket őriz. Az Óváros központi tere, a Zrínyi tér, a középkori városszerkezet elemeit viseli magán. A tér körül találhatók a város legfontosabb középületei, templomai és polgárházai. Itt látható Magyarország első Zrínyi emlékműve, valamint az Oroszlán szobor, amelyet 1878-ban állítottak fel a helyi közadakozásból legnagyobb hősünk tiszteletére. A téren kapott helyet az egykori postakocsiállomás épülete, valamint a Városháza. A tér egyik, romantikus stílusú háza helyén egykor, az 1500-as években Török Bálint háza állt, ahol Istvánffy Miklós történetíró, valamint Tinódi Lantos Sebestyén is élt. A tér eredeti térfalai ma is védendő építészeti elemek, melyek a város történelmi karakterét őrzik.
Zrínyi vár
A város legjelentősebb és legértékesebb látnivalója a Zrínyi Vár. Az eredetileg a XV. században épült várat később jelentősen kibővítették. A középkori lovagvár helyére korszerű haditechnikának megfelelő erődítményt emeltek, amely belső, középső és külső várra tagolódott. A várat és a várost széles boronavázas tömésfal vette körül, az erődítményt pedig széles vizesárok, az Almás ártere, illetve a mocsaras terület védte a támadásokkal szemben. A várban ma múzeum működik, amely bemutatja Szigetvár gazdag történelmét és a híres, de kegyetlen 1566-os ostromot.
Az ÉNy-DK tájolású vár alaprajza bár számos átalakításon esett át, még ma is képviseli a XVI. századi földvárak típusát. A négy olasz bástyaszerű és a megközelítőleg 6 méter magas, 3 méter széles várfalak egy szabálytalan négyszög alakú területet ölelnek körül. A bástyák a törökök által lettek felépítve az elfoglalást követően. A vár udvarában található az 1566-os ostrom idején elhunyt Szulejmán szultán dzsámija, amelyet Andrássy gróf a nyári kastélyával egy tető alá hozott az 1930-as években, és ma itt látogatható a Zrínyi Miklós Múzeum, valamint a 2023-ban a vár kazamata sor területén kialakított „Megállítani Szulejmánt” című élményalapú interaktív kiállítás. Részben ennek és a várban folyó elkötelezett munkának köszönhetően a Szigetvári Zrínyi-vár nyerte el 2023-ban az Év emlékhelye díjat, amelyet a Nemzeti Örökség Díjat is idén elnyerő Szigetvári Várbaráti Kör két vezetője, Varga Zoltán és Salamon Ferenc vehetett át.
Török ház
A szigetvári Török ház egyedülálló építészeti kincs, amely a 16. századi török hódoltság idejéből maradt fenn és az egyetlen ép lakóház a történelem eme szakaszából. A Török ház ma múzeumként működik, korábban nagy valószínűséggel iskolaként is működött, de vendégfogadóként is használhatták, ennek megfelelően Karavánszeráj néven is ismert.
Vigadó
A Szigetvári Vigadó épülete az 1980-as évek végén született, a hazai organikus építészeti irányzat megteremtője, Makovecz Imre tervei alapján. A magyar építészet egyik legkiemelkedőbb alakja az eklektikus építészeti stílus jegyeit követte, egy olyan csodát létrehozva, amely a helyi közösség kulturális és társadalmi életének központjaként szolgál. A kupolarendszer Rudolf Steiner első Goetheanum tetőszerkezetére utal, a kettős torony pedig a Gaudí hatását tükrözi. Az épület belső terét ragasztott fa tartószerkezet, míg kívül a barlangszerű kupola jellemzi. Az eredeti pompájú épület a József Attila út egyik foghíjtelkén kapott helyet.
A rendszerváltás idején a vigadó már szerkezetkész állapotban volt, azonban a rendszerváltást követően megtorpant az építés lendülete, így csak az épület utcai frontja volt használható, majd végül 2013-ban sikerült befejezni teljesen a Vigadó épületét, amelynek újabb korszerűsítése van folyamatban. Az épületet a helyi közösség különösen nagy becsben tartja, hiszen a nehéz utat bejárt Vigadó nemcsak építészeti kincs, hanem a város kulturális és társadalmi életének szerves része.
Ferences templom
A szigetvári Zarda utcai Ferences templom egy jelentős építészeti és történelmi emlékhely, amely a város gazdag vallási örökségét képviseli. A templom a 18. században, barokk stílusban épült, amely a korszak jellegzetes építészeti vonásait tükrözi. Az egyhajós, négy boltszakaszos templom épület gúlasisakos tornyával és gazdagon díszített, hármas osztatú főoltárával, valamint a sekrestyében található oszmán díszítőművészet formajegyeit viselő miseruhaszekrényével emelkedik ki.
Ali pasa dzsámija – Szent Rókus templom
Az Ali pasa dzsámija, azaz a Szent Rókus templom a Zrínyi téren látható. Az 1589-es évben tölgyfacölöpökre épült dzsámit, 1788-ban római katolikus templommá alakították és Szent Rókus tiszteletére szentelték fel. A kupolában Dorfmeister István falfestménye figyelhető meg, amely Szulejmán és Zrínyi Miklós halálát ábrázolja. A XX. században a templom újraépítésre szorult, amire Schulek Frigyes, később pedig Bozó Pál tervei alapján került sor.
Szigetvári gyógyfürdő
Szigetvár nem csak a gazdag történelmi múltjáról, de a mára már Gyógyhely minősítést szerzett gyógyfürdőjéről is ismert. A Masszi Pál tervezte szigetvári gyógyfürdő építészeti szempontból is figyelemre méltó létesítmény. Az épület kupolái a török kor emlékeit idézik, a belső tér pedig díszes Zsolnay kerámiaburkolatnak adott helyet.
Szigetvár gazdag történelmi és építészeti öröksége a város különleges atmoszféráját adja. A vár, a történelmi városközpont, a török kori emlékek és a barokk épületek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Szigetvár egyedülálló turisztikai célpont legyen. A város építészeti látványosságai nem csak a múlt emlékeit őrzik, hanem betekintést nyújtanak a Dél-Dunántúl kulturális gazdagságába is.
A cikk Prof. dr. Hübner Mátyás vezető építész- és településtervező, illetve dr. Baracsi Viktória DLA okl. településmérnök, SZIGETVÁR VÁROS ÖRÖKSÉGVÉDELMI HATÁSTANULMÁNYÁRÓL írt kivonata alapján készült.