Folytatásban:
1. Öt kérdés, amelyeket a fa padló/mennyezet felújítása előtt fel kell tennie magának
A ház faszerkezeteinek a felújítása előtt, legyen szó a padlóburkolatról vagy a mennyezetről, meg kell határozni azokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyek alapján egy olyan lehetséges megoldást választ, amelynél minimális anyagi befektetéssel teljesülnek a funkcionális követelmények is. A lenti kérdésekre adott válaszok függvényében megtalálja a legjobb megoldást a faszerkezetek helyreállítására is.
1. Milyen az épületszerkezet állapota? Vajon az összes deszka és fa támaszték sérült, vagy csak néhány szorul javításra, illetve cserére? A padlóra vagy mennyezeti panelre helyez-e válaszfalakat vagy szerkezeti terheléseket?
2. Tervez-e padlófűtést a fapadlóra?
3. Milyen típusú burkolatot szeretne a fapadlóra?
4. Melyik helyiségekben tervezi a fapadló felújítását?
5. A felújítás folyamán tartózkodik-e valaki az alsó helyiségekben?
2. A teljes padló eltávolítása és vasbeton födém kivitelezése
Amikor a szerkezet rossz állapotban van, és teherhordó falakat vagy oszlopokat helyezne el, vasbeton födémet kell készíteni.
Először a padlóburkolatot és a szigetelést távolítják el, majd ezt követően a többi gerendát is. Tartófalaknál a szerkezet eltávolítása fokozatosan történik. A tartófalakat alulról új támasztékkal kell ellátni. Ezután következik a csapágyak és hornyok kidolgozása. A meglévő falba egy rést, tulajdonképpen csatornát vágnak, ebbe kerül az új födém. A zsaluzatot a tartókra szerelik, majd kiöntik a lapot. Azt javasoljuk, hogy a megerősítés és a födém vastagságának kiszámításával egy építőmérnököt/statikust bízzon meg.
Ennek az eljárásnak a legnagyobb hátránya, hogy nagy mennyiségű vizet használnak, és ezért körülbelül egy hónapos száradási időre kell számítani. Ennek „csupán” annyi előnye van, hogy a mennyezetet meglehetősen megerősítik. Az így öntött betonlap fölé esztrich, padlófűtés vagy bármilyen burkolat telepíthető.
Annak érdekében, hogy a ház vagy lakás felújítása a lehető legjobban sikerüljön, azt javasoljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot olyan céggel, amely a régi épületek felújításában tapasztalattal rendelkezik. Ebben tudunk segíteni, tekintettel arra, hogy platformunkon nagyszámú szakemberrel, szolgáltatóval, kivitelezővel működünk együtt. Forduljon hozzánk bizalommal, s az űrlap kitöltése után a már említett szakemberek elküldik Önnek ajánlataikat.
3. Hogyan őrizheti meg a fapadlót?
Amikor sietős a felújítás, akkor nem bolygathatja meg az épület szerkezetét, és nem áll szándékában további statikai terhelést sem okozni, azt javasoljuk, hogy őrizze meg a fagerendákat, vagyis csak a padló faburkolatát újítsa fel.
3.1. A fagerendák preventív védelme a kártevők ellen
A mennyezet faszerkezete, azaz a födém lentről felfelé nézve általában gipszből, nádból és nádzsaluzatból, vagy mint padlóburkolat opcionálisan gerendából, töltőanyagból és fazsaluzatból áll. Még mielőtt bármelyik lehetőség mellett dönt, ellenőrizni kell a szerkezet állapotát. Ezért valamely helyen, általában a sarkoknál, eltávolítják a padlóburkolatot, valamint a töltőanyagot és felmérik a tartóréteget.
Ha szút vagy rothadást észlel, minden padlóburkolatot és szigetelőanyagot el kell távolítani, ezenkívül az összes gerendát óvni kell a kártevőktől. A kínálatban lévő védőanyagokat és bevonatokat a gyártó utasításainak megfelelően kell használni. Természetesen, amikor a folyamat már előrehaladott és helyrehozhatatlan kár keletkezett, mindent szét kell szedni és új elemekkel helyettesíteni.
3.2. Fa padlóburkolat és zsaluzat szigetelése
A régebbi házakban a fa padlóburkolat gerendái között általában 10-15 centiméteres réseket hagytak. A megfelelő hangszigetelés és hőszigetelés érdekében azt ajánljuk, hogy ezeket a réseket töltse ki őrölt farostokkal, ásványgyapottal vagy kőzetgyapottal. A kemény szigetelés a legjobb választás, ugyanis ez idővel sem zsugorodik. A szigetelés fölé páraáteresztő fóliát kell tenni.
3.3. Száraz esztrich vagy cementesztrich
A leggyorsabb megoldást a száraz esztrich jelenti, ugyanis a munkafolyamat során sem vízre, sem szárításra nem lesz szükség. Száraz helyiségekben OSB lapokat is használhatnak, de a fürdőszoba vagy a konyha fa padlóburkolatának felújításnál Knauf-lemezeket vagy háromrétegű gipszkarton lapokat ajánlunk.
A hang, vagyis a zaj terjedésének megakadályozására, illetve a padlófűtéshez a kerámialapok alá mindenképpen jobb megoldást jelent a cementesztrich.
A mikroerősítésű esztrich használatánál mindenképpen figyelni kell a polietilén fólia megfelelő elhelyezésére. Még akkor is, ha új, puha szigetelőanyagot használ, vagy csak a régit kívánja megerősíteni, hungarocell lemezek használatát javasoljuk, amelyek megakadályozzák a hang terjedését. Hungarocell helyett természetesen a padlófűtés rendszerpaneljei is telepíthetők. Ezután következik egy legalább 4 centiméter vastagságú mikroerősítésű esztrich, amelyet polietilén vagy acélszálakkal tovább erősíthetnek. A padlóburkolat felső rétege lehet parketta, kőlapok vagy csempe, PVC padló vagy szőnyegpadló.