1. Beltéri fémlépcsők
A teherbíráshoz és a fesztávhoz viszonyítva a fémszerkezetek fajsúlya viszonylag alacsony, ugyanakkor viszont mozgathatóak. Éppen ezért a fémlépcsők a belső terek különleges esztétikai és stíluselemei. Ha szeretné, egészen légiesek is lehetnek, hogy úgy tűnjön, mintha a térben lebegnének. A fémlépcsők acélból, vasból és rozsdamentes acélból készülnek. A fémet a korróziótól és a sérülésektől festéssel, porfestéssel, polírozással, homokfúvással és/vagy tűzihorganyzással lehet megóvni.
2. A fémlépcsőknek milyen előnyei és hátrányai vannak?
2.1. A fémlépcsők előnyei
- Szilárdság és tartósság.
- A dizájn testreszabhatósága.
- Modern és klasszikus megjelenési lehetőségek.
- A fához képest könnyebben karbantarthatók.
- Jól illenek különböző belső berendezésekhez.
2.2. A fémlépcsők hátrányai
- Nem olyan meleg és természetes hatásúak, mint a falépcsők.
- Megfelelő védelem nélkül hajlamosak a korrózióra.
- A falépcsőkhöz viszonyítva a fémlépcsőkön való közlekedés zajosabb.
3. Acéllépcsők
A szerkezetnél a következő jellemzőket kell figyelembe venni: lehetséges lépcsőformák (lapos, kerek vagy íves), a támasztékok típusa (oszlopok, keretek vagy konzolok), a lépcsők szélessége, az egyes lépcsőfokok szélessége és magassága, hozzáférési felület, a lépcső homloklapja (tömör vagy üreges) és a korlát alakja. A lépcső szerkezete belső vagy külsővázas lehet.
A lépcsők méreteit és alakját a méretarányok határozzák meg: a használat módja, a dimenziók és a felhasználók száma. Minél gyakrabban használja a lépcsőt, annál nagyobb figyelmet kell fordítani az emberek átlagos magasságára, illetve a lépések hosszára. A lépcsők szélessége 90-120 centiméter között van, míg közterületeken szélesebbnek kell lenniük. A lépcsők lehetnek egyenesek, ívesek, kerekek vagy spirálisak. A pihenőktől függően vannak egykarú vagy többkarú lépcsők.
A lépcső szerkezetének el kell bírnia a saját súlyát, a használók súlyát, valamint további terheléseket, mint például a földrengés erejét. A megfelelő elhelyezés és a rögzítés nagyon fontos minden szerkezetnél. Ez a lépcsőre is érvényes. Fontosaz is, hogy a lépcső és a fal találkozási pontjai hangszigeteltek legyenek, mert ellenkező esetben a lépések zaja a falak mentén tovább terjedne az egész helyiségben.
4. Milyen legyen a lépcsőkorlát?
A lépcsők védőkorlátjai nemcsak az esések megakadályozására, valamint a közlekedés (felfelé és lefelé haladás) közbeni támaszkodásra szolgálnak; gyakran ezek a fő esztétikai elemek, amelyek az egész lépcső kinézetét meghatározzák. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen lépcsőkorlátot választ. A védőkorlát különböző anyagokból, például acélból, rozsdamentes acélból, üvegből, fából és azok különböző kombinációiból készülhet. A kívánt mintát katalógusból is kiválaszthatja, de már sok mester kínál az Ön elképzelései szerinti tervezést, így valóban eredeti és egyedi lépcsője lehet.
5. Mennyire tartósak a fémlépcsők? Hogyan kell őket karbantartani?
5.1. A fémlépcsők élettartama
A fémlépcsők tartóssága számos tényezőtől függ, mint például:
- a felhasznált fém minősége és vastagsága;
- a megfelelő összeszerelés;
- rendszeres karbantartás és rozsda elleni védelem.
Ha a fémlépcsők tervezésénél a szakma minden követelményének eleget tettek és minden szabályt betartottak, a kivitelezés jó minőségű, akkor a lépcsőket több évtizeden keresztül használhatják.
5.2. A fémlépcsők megfelelő karbantartása
Annak érdekében, hogy a lépcsők a lehető legtartósabbak legyenek és sokáig úgy nézzenek ki, mint az első napon, érdemes a következőket betartani:
- Rendszeres tisztítás: A por, a szennyeződések és lerakódások eltávolítása megakadályozza a rozsda megjelenését.
- Nedvesség elleni védelem: A lépcsőket festékkel vagy más bevonattal kell védeni, amely megakadályozza a nedvesség behatolását, és ezzel együtt a korrózió megjelenését is.
- Javítások: Ha repedések jelentkeznek, vagy más mechanikai sérülések nyomait véli felfedezni, azokat azonnal javítani kell.
- Rendszeres ellenőrzés: Rendszeres időközönként érdemes ellenőrizni a hornyokat, támasztékokat és más rögzítőelemeket, amelyek a lépcsőt tartják. Ezenkívül a felhasználók biztonság érdekében figyelni kell a korrózió vagy instabilitás jeleire is.
- Felújítás: Amint a sérülés jelei megjelennek, szükséges a védőbevonatok vagy festékek helyreállítása.