Először is, mit fontos tudni a laminált padlóról? A laminált padló egy kompozit típusú padló, amely több rétegből áll, és legnagyobb arányban fát tartalmaz. Leggyakrabban három, de lehet akár négy rétegű is.
A laminált padló felső rétege, amelyen járunk, védő szerepet tölt be (a laminált padló az egyik legellenállóbb padlóburkolat) és jó kopásállósággal rendelkezik (keménységet ad a padlónak). Átlátszó és könnyű fóliából áll, amely mesterséges gyantával van átitatva. Alatta található a dekoratív réteg, amely nyomtatott papírból áll, amelyen egy adott minta, leggyakrabban fa vagy természetes kő textúrája látható. Erre figyelünk leginkább vásárláskor.
Alatta található a hordozóréteg. Ez a legszilárdabb réteg, amely fából, illetve azok feldolgozásának melléktermékeiből készül. A gyártásához főként HDF lapokat - nagy sűrűségű farostlemezeket, ritkábban MDF lapokat használnak. Ez a réteg biztosítja a stabilitást. Végül pedig a kiegyenlítő réteg következik, amely a hordozóréteg alsó oldalán található. Feladata a nedvesség miatti deformáció megakadályozása.
A laminát gyakori választás padlóburkolásra számos jó tulajdonsága miatt. Ellenáll a mechanikai sérüléseknek, könnyen karbantartható, sokféle mintázatban kapható, gyorsan és egyszerűen telepíthető.
Kiváló választás előszobákba, étkezőkbe, nappalikba és hálószobákba. Tehát szinte minden helyiségbe alkalmas. Már 45 éve van a piacon, és az első ilyen lapokat Svédországban gyártották.
Laminált padló parkettával szemben
Először hasonlítsuk össze a laminált padlót és a parkettát. Kezdjük a megjelenésükkel. Kétségtelen tény, hogy a parketta fa textúrájának hitelessége páratlan. Miért? Mert minden parkettaléc egyedi fadarabból készül, leggyakrabban tölgyből, kőrisből, bükkből, cseresznyéből, dióból, akácból. Azonban a laminált padlót sem szabad alábecsülni. A gyártási technológia folyamatosan fejlődik, így a mintázatok teljesen valósághűvé válnak, és távolról nézve nem lehet különbséget tenni. A fa mellett kő és beton hatású mintázatok is elérhetők, ami különösen népszerű az ipari stílusban.
Most térjünk át az árra. Jól ismert tény, hogy a parketta drágább, mint a laminált padló, de mennyivel? A parketta ára 8 és 40 euró/m² között mozog. És mennyibe kerül a parketta lerakása? Az ár a felhasznált anyag típusától, a munka volumenétől és a választott parkettázótól függ - az óradíj átlagosan körülbelül 12 euró. Mennyibe kerül a laminált padló? A laminált padló „klikk” rendszerű beszerelésének ára, anyaggal együtt, 10 és 15 euró/m² között van.
Ezután hasonlítsuk össze a tartósságukat. A parketta olyan padlóburkolat, amely megfelelő karbantartás mellett akár egy évszázadig is eltarthat. Ha sérülések jelennek meg, a parkettát lehet csiszolni és lakkozni. A laminált padló élettartama rövidebb - 10 és 20 év között van. Bár ellenáll a mechanikai sérüléseknek, nem lehet csiszolni, ha karcolások jelennek meg. Ahhoz, hogy a laminált padló hosszabb élettartamú legyen, távol kell tartani a víztől és a közvetlen napsugárzástól. Emellett megfelelő osztályút kell választani, amely megfelel a helyiség használati gyakoriságának és a várható terhelésnek.
Mégis mért gondolkodnak azon az emberek, hogy lehet-e laminált padlót parkettára helyezni?
Több ok is van. Az első ok, hogy laminált padlót helyezzenek a parkettára, amikor eljön az ideje a parketta csiszolásának és lakkozásának, ami a négyzetmérettől és a sérülésektől függően akár több napig is eltarthat. Amikor a porra és a lakk szagára, valamint az árra gondolnak (a csiszolás, gittelés és vízbázisú poliuretán kétkomponensű lakkal történő lakkozás 10 euró/m²), úgy döntenek, hogy laminált padlót helyeznek a parkettára.
A második ok, amikor a parketta nagymértékben sérült és elhasználódott, és a deszkák elkezdenek leválni az aljzatról. Ha az aljzat is rossz, annyira, hogy a régi parketta eltávolításakor kiegyenlítő réteget vagy új cementaljzatot kell önteni, világos, miért teszik fel az emberek a fenti kérdést.
A harmadik példa, amikor a parketta régi és cserére szorul, de nem az aljzatra ragasztották, hanem deszkák vannak alatta, és a deszkák alatt homok. Tehát először el kell távolítani a parkettát, majd a deszkákat és a homokot, új aljzatot kell önteni, kiegyenlíteni, majd új parkettát helyezni. Mivel az emberek szeretnék elkerülni mindezt, ismét felmerül a kérdés - lehet-e laminált padlót parkettára helyezni?
Hogyan kell laminált padlót lerakni?
Ahogy már említettük, a laminált padló nagyon egyszerűen lerakható, ragasztás nélkül, illesztéssel, úszópadlóként, az aljzathoz való rögzítés nélkül. A laminált padlónak klikkrendszerű illesztése van. A deszkák illesztése szilárd és szinte láthatatlan.
Fontos előre meghatározni a deszkák lerakásának irányát. Vannak bizonyos bevett szabályok: a helyiség hosszabbik oldalával párhuzamosan kell lerakni, míg a négyzet alakú helyiségekben a fényforrás irányába.
A folyosón mindig hosszában kell elhelyezni.
A laminált padló lerakása előtt fontos tudni a következő szabályt - a deszkáknak az eredeti csomagolásban két napig kell „pihenniük” abban a helyiségben, ahol lerakják őket, egyenes és száraz felületen. A helyiséget jól szellőztetni kell, és a hőmérsékletnek legalább 18 fokosnak kell lennie.
Tudni kell, hogy a laminált padló nem azonnal kész a lerakásra, miután a helyiségbe került, alkalmazkodnia kell a szobai körülményekhez - a páratartalomhoz és a hőmérséklethez.
Lehet-e laminált padlót parkettára helyezni?
A padlónak, amelyre a laminált padlót helyezik, egyenesnek kell lennie. Miért? Mert a laminált padló úszópadló. Ha az aljzat nem megfelelő, a padlón látható sérülések lesznek. Ezen kívül az aljzatnak tisztának és száraznak kell lennie, jó teherbíró képességgel.
Új épület esetén a laminált padlót betonra vagy cementaljzatra helyezik, amelyre filc kerül. Ez egy rugalmas és vékony réteg. A filc kiegyenlíti a kisebb egyenetlenségeket, teljesen sima felületet biztosítva a padlónak.
A 2 mm-ig terjedő egyenetlenségeket filccel lehet kiegyenlíteni. Ha az egyenetlenségek meghaladják a 2 mm-t, a laminált padló "nyikoroghat", sőt, mélyedések is kialakulhatnak, amikor rálépnek.
Talán a filc legfontosabb előnye, hogy megvédi a padlót az aljzatból származó nedvességtől, különösen a betonlapból.
Sokan időt és pénzt megtakarítva úgy döntenek, hogy nem távolítják el a meglévő padlóburkolatot, hanem egyszerűen laminált padlót helyeznek rá. A gyakorlatban a laminált padlót gyakran helyezik régi parkettára, vinil padlóra, OSB lapokra (nagy forgácsú préselt forgácslap), deszkapadlóra. Azonban a gyártók ezt nem javasolják. Ha mégis ezt a lépést választják, az aljzatnak maximálisan egyenletesnek és száraznak, valamint stabilnak kell lennie.
Figyelni kell a nedvességre is, azaz hogy van-e nedvesség a parkettában. Ha van, fontos megállapítani az okát. Ha laminált padlót helyeznek a parkettára, az megnehezíti a nedvesség elpárolgását, ami a parketta felpúposodásához vezethet. Továbbá, ha folyadékot öntenek a felszínre, a víz utat talál a laminált padló alá, eléri a parkettát és annak felpúposodását okozza. Ezáltal a laminált padló is megsérülhet.
Ezen kívül, ha a parkettán nagyobb repedések vannak, nem egyenletes és mozog, a laminált padló deszkái elmozdulhatnak, ami recsegő hangot eredményez.
Fontos ellenőrizni a meglévő ajtók magasságát. Az ajtókat ugyanis a parketta magasságához igazították, így ha erre laminált padlót helyez, valószínűleg nem lehet majd nyitni és zárni őket.
Tehát ebben a kérdésben az elmélet és a gyakorlat eltér. Bár a gyakorlatban a laminált padlót gyakran helyezik parkettára és más padlóburkolatokra a munka gyorsasága és stabilitása miatt, az elmélet szerint a padlóburkolat gyártói a garanciák keretében többnyire azt követelik, hogy azokat ideálisan egyenletes, optimális nedvességtartalmú felületre helyezzék. A gyártók tehát nem javasolják.
Összefoglalva: ha laminált padlót szeretne parkettára helyezni, ezt csak akkor teheti meg, ha az aljzat nem deformált, jól rögzített, stabil és egyenletes. Mindenesetre jobb választás, ha eltávolítja a meglévő, elhasználódott parkettát, mielőtt laminált padlót helyezne rá.
Bármelyik lehetőséget is választja, figyeljen a következőkre:
Hogyan kell helyesen lerakni a laminált padlót?
Minden padlóburkolatnak vannak bizonyos irányelvei a lerakásra, amelyeket be kell tartani ahhoz, hogy tartós és funkcionális legyen.
A laminált padlót egy további tulajdonság is jellemzi, függetlenül attól, hogy milyen aljzatra helyezik: a páratartalom és a szobahőmérséklet függvényében tágul és zsugorodik, ezért a lerakás során fontos figyelni a hézagokra. Ahhoz, hogy a laminált padló "lélegezhessen", fontos hézagokat hagyni - a laminált padló széle és a fal között 8-10 mm helyet kell hagyni, amelyet később a falhoz rögzített szegélyléc takar el.
A laminált padló lerakását legjobb szakemberre bízni. Keres valakit, akire rábízhatná a beszerzését és lerakását? Vegye fel a kapcsolatot egy burkoló szakemberrel.