Katerória

    Automata öntözőrendszerek – hogyan válasszuk ki a megfelelőt?

    Az udvar az év melegebb részében valóságos oázis lehet, egy olyan hely, ahol kipihenheti a rohanó hétköznapokat, ahol minden szabad pillanatot élvezhet, akár egyedül, akár a szerettei társaságában. Biztosan egyetért azzal, hogy az udvar rendezett és gondozott megjelenéséhez sok idő és erőfeszítés szükséges. Az udvar karbantartását automata öntözőrendszerrel megkönnyítheti.
    Szakcikk 77
    automata ontozorendszer
    Rendszerünkben van még 122 kivitelező a következő területre Öntözőrendszer:

    Az automata öntözőrendszerek racionális vízfelhasználással segítenek a zöldfelületek karbantartásában. Ezek hatékony rendszerek a pázsit és kerti növények öntözésére, amelyekkel az időmegtakarítás mellett pénzt is spórolnak. Cikkünk folytatásából megtudhatja, hogyan érik el ezt, és elmagyarázzuk az egyes automata öntözőrendszerek működését is.

    A gyepek és növények öntözésére szolgáló öntözőrendszerek megkönnyítik a zöldterületek gondozását és javítják megjelenésüket.

    Amíg a múltban az automata öntözőrendszerek csak a gazdagok számára voltak elérhetőek, ma már megfizethető áron kaphatók a kerti felszereléseket árusító üzletekben. Mivel azonban hosszú távú befektetésről van szó, vagyis olyan öntözőrendszerről, amelyet évekig kell használni a pázsit és növények öntözésére, jobb választás, ha felveszi a kapcsolatot olyan cégekkel, amelyek az öntözőberendezések professzionális telepítésével foglalkoznak. Ezek a cégek, illetve szakemberek a szakszerű telepítés mellett, a helyszín figyelembevételével az Ön számára legmegfelelőbb rendszert javasolhatják.

    ontozorendszer-kert-epitkezes.jpg
    Az automata öntözőrendszerek racionális vízfogyasztással teszik lehetővé a zöldterületek fenntartását.

    Az automata öntözőrendszerek egyre növekvő népszerűségéhez az éghajlati viszonyok is hozzájárulnak. Az elmúlt években nyáron gyakoriak voltak a hosszú aszályos időszakok és a rendkívül magas hőmérsékletek. Az időjárás változékony, instabil és kiszámíthatatlan, éppen ezért növekszik a zöldfelületek rendszeres öntözésének igénye.

    Automata öntözőrendszerek vagy kézi locsolás

    A zöldterületek karbantartásának nélkülözhetetlen része a rendszeres és időben történő öntözés. A fűnek és a növényeknek bizonyos mennyiségben és meghatározott időközönként vízre van szükségük. Kézi locsolásnál ez túl nagy terhet jelentene és napi kötelezettséget igényelne.

    Míg az automata öntözőrendszer a növények szükségleteihez és az éghajlati viszonyokhoz igazítja a vízmennyiséget, addig a zöldterület kézi locsolásával egyenetlen a víz eloszlása, azaz egyes területeket jobban, másokat kevésbé öntöznek. Ennek következményeképpen a pázsit vagy a növények egyes részei kiszáradnak, míg a túlzott vízmennyiség miatt gombás betegségek jelentkeznek.

    kezi-ontozes-hatranya.jpg
    Kézi öntözéssel a víz eloszlása egyenetlen, vagyis egyes zöldfelületeket jobban, másokat kevésbé locsolnak. 

    Nyár folyamán a pázsitot és a palántákat nem szabad napközben öntözni, ugyanis ilyenkor a legmagasabb a hőmérséklet és a legerősebb a napfény, ami hirtelen sokkot okozhat a növényeknek. Az öntözést éjszaka vagy kora reggel kell elvégezni, mert a talaj hőmérséklete ilyenkor a legalacsonyabb. Ez extra terhelést jelenthet a napi beosztásában. A gyep öntözőrendszere automatikusan aktiválódik az éjszaka folyamán, így időben megtörténik a pázsit öntözése.

    Ha az öntözés klasszikus módon történik – kerti tömlővel – ez nagyon idő- és munkaigényes lehet, különösen nagyobb zöldterületeknél. 

    Az automata öntözőrendszerek egyik fő előnye, hogy a növényzet számára bármikor biztosítják a szükséges vízmennyiséget.

    Az automata öntözőrendszerek víztakarékosak

    Az öntözési idő megtakarítása és a kötelezettségek csökkentése mellett az automata öntözőrendszerek fő előnye a jóval kisebb vízfogyasztás. Tudta, hogy egy megfelelően megtervezett és professzionálisan telepített öntözőrendszerrel akár 50%-os vízmegtakarítás is elérhető?

    Ez az előny a csepegtető rendszerekben jut kifejezésre. A víz közvetlenül a növények gyökerébe jut, ami azt jelenti, hogy azokat a területeket, ahol nincs növényzet, nem is öntözik. Ennek eredményeként nincs vízpazarlás, a felhasznált víz mennyisége pedig jelentős mértékben csökken a kézi locsoláshoz képest.

    A pázsit öntözőrendszere pótolja a légköri csapadékot, és a legracionálisabb módon biztosítja a szükséges vízmennyiséget.

    viztakarekos-ontozorendszer.jpg

    Az automata öntözőrendszerek vízellátása a városi hálózatból vagy más vízforrásokból történik.

    Az automata öntözőrendszer tervezésekor az egyik fő kérdés, hogy mi lesz a vízforrás. Erre az a cég tud a legjobban válaszolni, akinek a szolgáltatásait igénybe veszi, de lássunk néhány irányelvet.

    Ha a városi vízhálózat mellett döntött, akkor tudnia kell, hogy az csak kis területekre elegendő. Ez azonban nem gazdaságos, és nem is környezetbarát megoldás. Ezenkívül, ha az automata öntözőrendszereket a városi hálózatról látják el vízzel, akkor az egész rendszer nem lesz képes egyszerre működni, hanem csak részenként. Ezért először az öntözőfejek egyik része kapcsol be és öntöz, majd amikor ez befejeződött, akkor aktiválódik a szórófejek másik része. Az automata öntözőrendszereknél az elektromágneses szelepeken keresztül az öntözőrendszer részenként aktiválódik, amíg az egész füves területet meg nem öntözik.

    Nagyobb területeknél és költséghatékonyabb öntözés esetén a szivattyús kút fúrása az optimális megoldás. Így ivóvizet takaríthat meg, a vízszámlák csökkennek, a rendszer pedig elegendő vízmennyiséggel és víznyomással rendelkezik az öntözéshez.

    ontozorendszer-vizellatas.jpg
    Nagyobb területeknél és költséghatékonyabb öntözés céljából a szivattyús kút fúrása optimális megoldásnak számít.

    A víz minőségét azonban alaposan ellenőrizni kell. A kút fúrása előtt egyeztetni kell a megbízott céggel, ugyanis a kútvíz gyakran nagy mennyiségű vízkövet tartalmaz. A tapasztalt vállalkozók a fúrás tervezett helyétől függően felmérik, hogy milyen mélységben található víz és milyen minőségű.

    Mennyibe kerül a kútfúrás? A fúrás és csőfektetés méter ára több tényezőtől, leginkább a felhasználási céltól függ. Kutaknál az ár a szükséges vízellátástól függ, mert ez alapján számítják ki a fúrás átmérőjét, a cső beépítését és a meghatározott teljesítményű és térfogatáramú búvárszivattyút. Az öntözőkút fúrásának költsége méterenként 20 000-30 000 forint között alakul.

    Kit bízzon meg kútfúrással? Ajánlatkérő űrlapunk kitöltésével ingyenesen és kötelezettség nélkül kérhet ajánlatot az Ön közelében található, megfelelő és minősített kútfúróktól.

    Az automata öntözőrendszerek a távollétében is öntözik a növényeit

    Nyáron az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy hogyan lehet öntözni a növényeket nyaralás közben? Utazás előtt, meg kell győződnünk arról, hogy a növények „túlélik” azt az időszakot, ameddig távol vagyunk. A legtöbben megkérik barátaikat, szomszédjaikat vagy a rokonaikat, hogy gondoskodjanak a pázsitról és kerti növényeikről. Az automata öntözőrendszerek azonban lehetővé teszik, hogy ne kelljen ezzel másokat terhelnie.

    Ezek az öntözőrendszerek programozhatók, így pontosan az ütemterv szerint juttatják el a vizet a zöldterületekre.

    automata-ontozorendszer-programozas-utemterv.jpg
    Az automata öntözőrendszerek programozhatók, így pontosan az ütemterv szerint juttatják el a vizet a zöldterületekre.

    Számos más érzékelő is létezik. A legfontosabbak az esőérzékelők, amelyek csapadék esetén automatikusan kikapcsolják az öntözést, valamint a talajnedvesség-érzékelők, amelyek biztosítják a vízfogyasztás racionalizálását.

    Az automata öntözőrendszerek használatával sokkal szebb lesz a növényzet

    Használatukkal a pázsitot hatékonyan és időben öntözik, így a növények megfelelően növekednek és fejlődnek.

    Az automata öntözőrendszerrel ápolt területen gyorsabban fejlődnek a növények és sokkal szebb látványt nyújtanak. 
    ontozorendszer-kutfuras-arak-daibau.jpg
    Az automata öntözőrendszerrel öntözött területen gyorsabban fejlődnek a növények és sokkal szebb látványt nyújtanak.

    A csepegtető rendszernél a gyomok megjelenésének csökkenése is észrevehető. Ez mégis hogyan lehetséges? Mivel a vizet a növény gyökereihez irányítják, a környező talaj nem nedvesedik, és ezáltal megakadályozza a gyomnövények fejlődését. Ezenkívül a csepegtető rendszer trágyázásra is alkalmas (vízben oldódó műtrágyával), mert így az adagolás csepegtetéssel történik, közvetlenül a növény gyökerére.

    Automata öntözőrendszerek tervezése és telepítése

    Az, hogy melyik öntözőrendszert telepítik, több tényezőtől függ. Bár a megbízott cég adja a legjobb ajánlatot, fontos, hogy néhány dologgal Ön is tisztában legyen. Az automata öntözőrendszerek kiválasztása az udvar méretétől, a talaj típusától, növényzetétől, a kút meglététől/hiányától, a városi vízcsatlakozástól vagy a szivattyú elhelyezésétől függően történik, akár elektromos, akár akkumulátoros vezérlőegységet szeretne. Mindezek befolyásolják az automatikus öntözőrendszer megjelenését és árát.

    Mennyibe kerül egy öntözőrendszer? Az öntözőrendszer ára négyzetméterenként 5000-8000 Ft körül mozog.

    Kit érdemes megbízni az automata öntözőrendszerek beszerzésével és telepítésével? Az ajánlatkérő űrlap kitöltésével ingyenesen és kötelezettség nélkül kérhet ajánlatot a környékén található öntözőrendszerekkel foglalkozó szakértőktől. 

    Mivel minden zöldterületnek megvan a maga egyedisége, ezért mindenekelőtt egy konkrét projektet kell kidolgozni. A projektet a szakértők készítik el, miután terepszemlét tartottak és összegyűjtötték az összes releváns adatot és paramétert. 

    Az automata öntözőrendszerek elemei közé tartoznak többek között a csatlakozók, kapilláris csövek, bilincsek, elektromágneses szelepek, esőérzékelők, csepegtető szalagok, locsolók, vezérlőegységek...

    A legtöbb cég, amely komplett öntözőrendszereket értékesít, telepítési szolgáltatást is kínál. Ez magában foglalja a meglévő vízforráshoz való csatlakozás kiépítését, csatorna ásását. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ne ássuk olyan mélyre a csőrendszert, mint a vízvezetékeknél. Harminc centiméter elég, de nem szabad sekélyebbre sem rakni, mivel nem lehet beszerelni a pop-up sprinklereket (kikandikálnának a fűből). A telepítéshez tartozik még a cső letekerése, valamint a permetező és az automatika felszerelése. Ezután következik a csatornák feltöltése, a permetező beállítása és a rendszer üzembe helyezése.

    ontozorendszer-epites-arak.jpg
    A legtöbb cég, amely komplett öntözőrendszereket értékesít, telepítési szolgáltatást is kínál.

    A professzionális cégek az öntözőrendszer telepítése mellett kiképezik Önt az öntözőrendszer megfelelő működtetésére, bár ez általában nagyon egyszerű, és a garancián belül éves karbantartást is biztosítanak. A karbantartás magában foglalja a rendszer tavaszi indítását, télen pedig leállítását vagy kikapcsolását. Mivel a pázsitot és a kerti növényeket télen nem öntözik, a rendszert sem használják, ezért ki kell üríteni, vagyis a vizet le kell engedni belőle. Az öntözőrendszer kialakításakor figyelembe kell venni a rendszer ürítését is. Meg kell találni az öntözőrendszer legalacsonyabb pontját, és oda kell beszerelni a leeresztő szelepet. A karbantartás magában foglalja az öntözési rendszer évszakhoz való igazítását is.

    Az automata öntözőrendszerek típusai

    Az automata öntözőrendszereknek három alapvető típusa van: a csepegtető rendszer, mozgatható szórófejes rendszer (forgó fejjel) és permetező öntözőrendszer. A zöldfelület típusától függően választják ki a megfelelő öntözőrendszert.

    Automata csepegtető öntözőrendszerek

    A pázsit és a növények öntözésének legköltséghatékonyabb hosszú távú megoldása a csepegtető rendszer. A többi öntözési módszerrel szemben számos előnnyel rendelkezik. A csepegtető rendszer néhány előnyét fentiekben már ismertettük, most csak a használatának legfontosabb előnyét adjuk hozzá: a víz pontosan oda kerül, ahová szükséges. Ugyanis ezzel az ellenőrzött módszerrel a víz és a vízben oldódó műtrágya közvetlenül a növény gyökérzónájába kerül. A tömlőn lévő csepegtető úgy van elhelyezve, hogy a víz oda kerüljön, ahol a legnagyobb szükség van rá. A vízáramlást a csepegtetőn lehet szabályozni, így a növények a megfelelő időben megkapják a számukra optimális mennyiséget.

    ontozorendszer-szakember-kereses.jpg
    A csepegtető rendszer a pázsit és növények öntözésének legköltséghatékonyabb hosszú távú megoldása. 
    A csepegtető rendszer a leghatékonyabb módja a víz és tápanyag szállításának a növények gyökeréhez. Minden növény pontosan annyi vizet kap, amennyire szüksége van.

    Ennek a rendszernek egy másik fontos előnye, hogy könnyen telepíthető és egyszerűen karbantartható. A telepítés után a csepegtető rendszer nem igényel különösebb karbantartást. 

    Automatikus öntözőrendszerek pop-up sprinklerekkel

    Ezeknél az automata öntözőrendszereknél földbe temetett sprinklerek (esőztetők) vannak, amelyek nem látszanak a felszínen. Nyomás hatására a felszín fölé emelkednek, és teljes, fél- vagy negyedkörökben permeteznek vizet. A beállítástól és a víznyomástól függően különböző távolságokra permetezik a vizet. Elrendezésük meghatározza a zöldfelület egyenletes lefedettségét is. Az esőztetők (sprinklerek) a terep konfigurációjának és a növényfajtáknak megfelelően vannak elosztva, így minden rész megkapja a szükséges mennyiségű vizet. 

    A pop-up sprinklereket olyan gyepeknél használják, ahol nincsnek akadályok (például magas növényzet).

    Ez az öntözőrendszer magában foglalja az úgynevezett permetező szórófejeket és forgó esőztetőket. A két rendszer közül melyiket válasszuk? Az előbbiek nagyobb mennyiségű vizet fogyasztanak egységnyi idő alatt, a locsológép körül körben permetezik a vizet. Utóbbiak viszont kevesebb vizet fogyasztanak egységnyi idő alatt, de emiatt hosszabban kell működniük az adott terület öntözéséhez. Úgy is beállíthatók, hogy a zöldfelületnek csak egy részét fedjék le. A szakemberek a helyszíni állapot és a szakértői értékelés alapján a legmegfelelőbb megoldást kínálják Önnek. 

    pop-up-ontozorendszer.jpg
    A pop-up öntözőrendszer magában foglalja az úgynevezett permetező szórófejeket és a forgó esőztetőket.

    Bármelyik öntözőrendszer mellett dönt, hatékonyan öntözi meg az összes füves területet, egyenként ültetett növényeket vagy növénycsoportokat, fasorokat, sövényeket.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Öntözőrendszer?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 122 kivitelező a következő területre Öntözőrendszer:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül