Mit kell tudni a laminált padlóról? A laminált padló egy kompozit típusú, több rétegű padló, amelynek legnagyobb százaléka fa. Általában három, olykor négy rétegből áll.
A laminált padló felületi rétege – borítása – amelyen járunk, védő szerepet tölt be (a laminált padló az egyik legellenállóbb padlóburkolat), és jó a kopásállósága (keménységet ad a padlónak). Műgyantával átitatott átlátszó és könnyű fóliából áll. Alatta egy dekoratív réteg található, papírra nyomtatott mintával, amely általában a fa vagy a természetes kő textúrájának utánzata. Vásárláskor leginkább erre a rétegre fókuszálunk.
A következő a legerősebb, kemény alapot jelentő tartóréteg, amely faipari termékekből, illetve azok feldolgozása során keletkező melléktermékekből készül. A laminált padló gyártásához általában HDF lapokat használnak – nagy sűrűségű farostot, ritkábban MDF lapokat. Ez a réteg lehetővé teszi a laminált padló stabilitását. Legalul egy támogató réteg található, amely a hordozóréteg alján van. Feladata a nedvesség okozta deformáció megakadályozása.
A laminált padló számos jó tulajdonságának köszönve népszerű választás. Ellenáll a mechanikai sérüléseknek, könnyen karbantartható, sokféle kivitelben kapható, gyorsan és egyszerűen telepíthető.
Kiváló választás előszobákba, folyosók, étkezők, nappalik és hálószobák számára. A laminált padlóburkolat tehát szinte minden helyiségben alkalmas. Az első laminált padlólapokat Svédországban gyártották negyvenöt évvel ezelőtt.
Laminált padló vagy parketta
Először hasonlítsuk össze a laminált padlót és a parkettát. Kezdjük a megjelenésükkel. Vitathatatlan tény, hogy a parkettában a fa textúra hitelessége páratlan. Miért? Mert minden parketta fából készül, általában tölgyből, kőrisből, tölgyből, cseresznyéből, diófából és akácból. Azonban a laminált padlót sem szabad alábecsülni. A gyártási technológia folyamatosan fejlődik, a minták egészen valósághűek, így nagyobb távolságból egyáltalán nem lehet megkülönböztetni őket. A fa mellett a kő és a beton is megjeleníthető, amelyek használata az indusztriális stílusnál különösen népszerű.
Nézzük az árakat. Közismert tény, hogy a parketta drágább a laminált padlónál, de vajon mennyivel? A parketta ára 8 000-16 000 forint négyzetméterenként. És vajon mennyibe kerül a parkettázás? Az ár függ az anyag típusától, a munka terjedelmétől és a választott burkolótól – a parketta lerakásának ára 5 000 és 9 000 Ft/m2 körül mozog. Mennyibe kerül a laminált padló? A laminált padló klikkes rendszerrel történő telepítésének ára az anyaggal együtt négyzetméterenként 8 000 - 14 000 forintba kerül.
Hasonlítsuk össze az élettartamukat is. A parketta olyan padlóburkolat, amely egy életen át – akár egy évszázadig – is tarthat, természetesen megfelelő karbantartás mellett. Ha sérülések jelentkeznek, a parkettát le lehet csiszolni és lakkozni. A laminált padló viszont rövidebb élettartamú, 10-20 évig tarthat. Bár ellenáll a mechanikai sérüléseknek, ha karcolások jelentkeznek, a parkettával ellentétben a laminált padlót nem lehet csiszolni. A laminált padlót a hosszabb élettartam érdekében maximálisan óvni kell a víztől és a közvetlen napfénytől. Megfelelő osztályú parkettát kell választani, amely megfelel a helyiség használatának és terhelésének.
Miért merül fel egyáltalán a kérdés, hogy vajon a parkettára lehet-e laminált padlót tenni?
Ennek több oka is van. Az első, amiért laminált padlót raknak a parkettára, hogy a parketta csiszolása és lakkozása a sérülésektől és a helyiség méretétől függően több napot is igénybe vehet. Amikor belegondolnak abba, hogy a csiszolás mennyi porral jár, a lakkozás pedig erős illattal, ezenkívül az ár sem elhanyagolható (a csiszolás, gittelés, lakkozás kétkomponensű vízbázisú poliuretán lakkal négyzetméterenként 4000 - 5000 forintba kerül), inkább úgy döntenek, hogy laminált padlót tesznek a parkettára.
A második ok, amikor a parketta olyan súlyosan sérült, hogy elkezd leválni a cementalapú aljzatkiegyenlítőről. Ha még az aljzatkiegyenlítő ráadásul annyira rossz állapotban van, hogy a régi parketta eltávolítását követően új cementalapú aljzatkiegyenlítő kell kiönteni, egyértelmű, hogy az emberekben miért merül fel a címben megfogalmazott kérdés.
A harmadik példa, amikor a parketta régi és készen áll a cserére, de nincs az esztrichhez ragasztva, hanem deszkák vannak, azok alatt pedig homok. Ezek szerint először a parkettát távolítják el, majd a deszkákat, végül a homokot. Új aljzatkiegyenlítőt öntenek, majd erre kerül az új parketta. Mivel általában szeretnék ezt elkerülni, ismét felvetődik a kérdés: tehetünk-e laminált padlót parkettára?
A laminált padló lerakása
Mint már említettük, a laminált padló lerakása rendkívül egyszerű, ragasztás nélkül történik, úszó padlóként. A laminált padlót klikkes rendszerrel illesztik össze. A padlólapok csatlakozása szilárd és szinte láthatatlan.
Fontos, hogy a panelek fektetésének az irányát előre meghatározzuk. Vannak bizonyos jól bevált szabályok: a paneleket a helyiség hosszabb oldalával párhuzamosan kell lerakni, míg a négyzet alakú helyiségekben a fényforrás irányában.
A folyosón a laminált padlót mindig hosszirányban kell lerakni.
A laminált padló lerakása előtt jó, ha tudja, hogy a paneleket egyenes, sík, száraz felületen két napig az eredeti csomagolásban kell tárolni abban a helyiségben, ahol majd lerakják őket. A helyiséget jól ki kell szellőztetni, és legalább 18 fokot kell tartani benne.
Érdemes tudni, hogy a laminált padlót miután bevitték, nem áll azonnal készen a lerakásra, alkalmazkodnia kell a helyiség körülményeihez – a páratartalomhoz, a hőmérséklethez…
Laminált padlót a parkettára? Lehetséges?
Az aljzatnak, amelyre a laminált padlót fektetik, simának kell lennie. Miért? Mivel a laminált padló úszópadló. Ha az aljzat nem megfelelő, a laminált padló észrevehetően károsodik. Ezenkívül a laminált padló fektetésére szolgáló aljzatnak tisztának és száraznak, emellett jó szerkezeti teherbírással rendelkezőnek kell lennie.
Egy új épületnél a laminált padlót a betonra vagy a cementalapú aljzatkiegyenlítőre helyezik, amelyre előzőleg filcet tettek. Utóbbi egy vékony, rugalmas réteg, amely az aljzat és a laminált padló között gátat képez. A filc kiegyenlíti a kisebb dudorokat, teljesen sík felületet alakítva ki a laminált padló számára.
A két milliméterig terjedő egyenetlenségek a filc segítségével kiegyenlíthetők. Ha az egyenetlenségek két milliméternél nagyobbak, a laminált padló nyikoroghat, és horpadások is jelentkezhetnek, amikor rálépnek.
A filc talán legnagyobb előnye, hogy megvédi a laminált padlót az aljzatból, különösen a betonlapból behatoló nedvességtől. A filc egyfajta hangszigetelés is, amely csillapítja az ütközés zaját, és elnyeli a hangot, amikor a laminált padlón lépked.
Takarékosságból – idő és pénz megtakarítása érdekében – sokan úgy döntenek, hogy nem távolítják el a meglévő padlóburkolatokat, hanem egyszerűen laminált padlót helyeznek föléjük. Gyakorlatban a laminált padlót általában a régi parkettára, vinyl burkolatra, OSB lapokra (fűrészporból préselt forgácslapokra), deszkapadlóra helyezik. A gyártók azonban ezt nem javasolják. Ha viszont mégis ez mellett dönt, az aljzat legyen a lehető legszárazabb és legsimább, de stabil is.
Figyeljen a páratartalomra is, azaz van-e nedvesség a parkettában. Ha igen, fontos kideríteni, hogy mi okozza. Amikor a laminált padlót a parkettára helyezik, az megnehezíti a nedvesség elpárolgását, ami a parketta felpúposodásához vezet. Ezenkívül, ha folyadék éri a laminált padlót, nem feledkezhet meg arról, hogy parketta van alatta. A víz utat talál a laminált padló alatt a parkettáig és kiválthatja annak megemelkedését. Ily módon a laminált padló is sérül.
Ezen túlmenően, ha a parkettán nagyobb repedések vannak, nem sima és mozog, a laminált padló paneljei eltolódhatnak, ami recsegő hangot eredményez.
Mielőtt laminált padlót tenne a parkettára, fontos ellenőrizni a meglévő ajtó magasságát. Az ajtót nyilvánvalóan a parketta magasságának megfelelően szerelték fel, ezért valószínűleg nem tudja majd nyitni, illetve csukni, ha laminált padlót helyez rá. Kivételt képez, ha a laminált padló rendkívül vékony. Az új padlóréteg hozzáadásával újabb problémával szembesül.
Ebben a kérdésben tehát eltér az elmélet és a gyakorlat. Habár a munka gyorsasága és a stabilitás miatt gyakorlatban általában a parkettára és más padlóburkolatokra helyezik a laminált padlót, az elmélet szerint a padlóburkolatok gyártói a garancia részeként megkövetelik, hogy azok tökéletesen sima, optimális páratartalommal rendelkező felületre kerüljenek. A gyártók ezért nemet mondanak, a gyakorlatban viszont sokszor előfordul.
Összefoglalva. Csak akkor helyezhet laminált padlót a parkettára, ha az aljzat nem deformálódott, jól rögzített, stabil és sima. Mindenesetre jobb választás, ha a meglévő, elhasználódott parkettát eltávolítják mielőtt a laminált padlót lerakják.
Bármelyik lehetőséget is választotta, vegye figyelembe a következőket:
Hogyan rakjuk le a laminált padlót?
Ahhoz, hogy a padlóburkolatok tartósak és funkcionálisak legyenek, a fektetéskor bizonyos irányelveket be kell tartani.
A laminált padlónak van egy másik tulajdonsága is, attól függetlenül, hogy milyen alapra helyezik: a nedvességtől és a szobahőmérséklettől függően tágul és zsugorodik, ezért a fektetésnél ügyelni kell a hézagokra. Annak érdekében, hogy a laminált padló „lélegezhessen”, fontos, hogy a laminált padló és a fal között 8-10 milliméteres helyet hagyjon, amelyet később a falhoz rögzített szegélyléc elfed.
A laminált padló lerakását legjobb szakemberre bízni. Megbízható szakembert keres erre a feladatra? Töltse ki űrlapunkat és kérjen ajánlatot – teljesen ingyenesen és kötelezettségek nélkül – a környéken dolgozó minősített burkolóktól.