A külső árnyékolóknak többféle szerepe van: csökkentik a légkondicionálás költségeit (ha kevésbé melegszik fel a helyiség, kevesebb igény van a légkondicionálásra is), jobb árnyékolást biztosítanak, ezzel együtt nagyobb kényelmet is, míg egyes árnyékolók a magánszféra megőrzéséhez is hozzájárulnak. Cikkünk folytatásában részletesebben foglalkozunk a már említett külső árnyékolókkal.
Kültéri tokos redőnyök
A kültéri tokos redőnyök olyan árnyékolók, amelyek átfogó védelmet nyújtanak. Nyáron csökkentik a beltéri hőmérsékletet, lehetővé teszik a helyiségek részleges vagy teljes elsötétítését, csökkentik a zajt, hatékony hőszigetelést biztosítanak, és bizonyos esetekben betörés ellen is védelmet nyújtanak.
A kültéri tokos redőnyök nyáron védelmet nyújtanak a hőtől és a napsugaraktól, télen viszont kiegészítő hőszigetelőként is szolgálnak.
A kültéri tokos redőnyök egyik legnagyobb előnye, hogy a meglévő ablakokhoz igazodva beépíthetők. Hogyan? Mivel a tok (doboz) kívül van, a külső tokos redőnyöket a fal külső oldalára vagy a nyílászárók keretére szerelik fel. Ráadásul új építésű ingatlanokban is megfelelőek.
A külső tokos redőnyök kitűnő választást jelentenek, ha az ablak már be van építve, vagyis amikor az épület homlokzata már elkészült. Ez azt jelenti, hogy beépítésüket nem kell előre megtervezni.
Ezek a külső árnyékolók kiváló megoldást jelentenek a tetőablakokhoz, mivel télen és nyáron is javítják a tető hőszigetelő tulajdonságait, védik az ablakot a rossz időjárási viszonyok okozta károktól, csillapítják a városi zajt. A tetőablakok külső tokos redőnyeit azonban kifejezetten a felsoroltakat szem előtt tartva kell megtervezni. A külső tokos redőnyöket integrált görgős szúnyoghálóval is készíthetik.
A külső tokos redőnyök gyorsan, egyszerűen és tisztán beépíthetők.
A külső tokos redőnyöknek azonban hátrányai is vannak. Mivel az ablak fölé szerelik, a tok teljes egészében látható, ami ronthatja az épület esztétikáját.
A redőnyök kézi vagy motoros vezérlésűek lehetnek, távirányítóval vagy nyomógombbal. A külső redőnyöket általában műanyagból vagy alumíniumból gyártják.
A külső tokos műanyag redőnyök olcsóbbak. A 37 milliméteres lamellákkal rendelkezők négyzetméterenként 28 000 forintba kerülnek, míg ugyanezekért alumínium kiadásban négyzetméterenként nagyjából 33 000 forintot szükséges fizetni. A külső tokos műanyag redőnyöknek azonban nem ez az egyetlen előnye a külső tokos alumínium redőnyökkel szemben. Jó tulajdonságuk, hogy nem korrodálódnak, emellett optimális hő- és hangszigetelést biztosítanak. Hátrányaik közé tartozik, hogy rosszabb mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek, kisebb a szilárdságuk, ami különösen magas hőmérsékletnek és erős napsugárzásnak kitéve érezhető. Ezért nagy üvegezett felületek árnyékolására ne válasszon külső tokos műanyag redőnyöket, kisebb ablakoknál viszont megfelelőek.
A külső tokos alumínium redőnyök tartósabbak a külső tokos műanyag redőnyöknél.
A külső tokos alumínium redőnyöket tartósság és szilárdság jellemzi. Üreges alumínium lamellákból készülnek, amelyek poliuretánhabbal vannak töltve. Ez kiváló hang- és hőszigetelést biztosít, emellett védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen is.
Miért érdemes a nagy felületek árnyékolására külső tokos alumínium redőnyöket választani? Mivel könnyűek, ezért mozgatásuk nem jelent nagy terhelést a mechanizmusra, ezenkívül a meleg hatására szilárdságuk sem változik, nem deformálódnak.
A külső tokos alumínium redőnyöknél mechanikai tartósságuk miatt lehetőség van betörésgátló rendszerek beépítésére is.
Zsaluziák
Egy másik nagyszerű lehetőség a nyílászárók árnyékolására a zsaluziák használata.
A zsaluziákat a meglévő épületek felújításánál és az új építésű ingatlanoknál egyaránt használják.
Mi a különbség a külső tokos alumínium redőnyök és az alumínium zsaluziák között?
A redőnyök keskeny, vízszintes, alumínium lamellákból állnak és így egy függönyt képeznek, amelyet az ajtó vagy ablak fölötti tokba tekernek fel. A külső tokos alumínium redőnyöket egy gurtni vagy elektromotor segítségével emelik fel.
Az alumínium zsaluziák vízszintesen elrendezett alumínium lamellákból állnak, amelyeket a nyitókeretbe (szárny) szerelnek fel, és kívülről a keretre helyezik. A mechanizmus az alumínium léceken kívül görgőkből és vezetőkből áll, amelyek leengedik és felemelik, de bizonyos szögben nyitják és zárják is. A zsaluziák többféleképpen nyithatók. A szellőzést és a belső térbe jutó fény mennyiségét a lamellák mozgatásával biztosítják és szabályozzák.
A zsaluziák új modelljeinél a lamellákat szektorokra osztva, különböző pozíciókban szerelik fel. Így jobban tudják ellenőrizni a megvilágítást és a belső tér árnyékolását.
Tudta, hogy a zsaluziák a legnépszerűbb kültéri redőnyök? Az ok a jellemzőikben rejlik. A helyiségben lehetővé teszik a napfény mennyiségének szabályozását, de azt is, hogy megállítsák a napsugarakat, mielőtt azok elérnék az ablakot. A zsaluziák megteremtik az otthon magánéletét, védik a nyílászárókat az időjárás hatásaitól, mert ellenállnak a széllökéseknek és a heves csapadéknak, ezenkívül energiatakarékos megoldást jelentenek, mivel használatukkal energiát takarít meg az épületek fűtéséhez vagy hűtéséhez. Ezenkívül a zsaluziák esztétikailag elfogadhatóak, mivel léteznek vakolható tokos zsaluziák is (nem láthatók a homlokzaton), ezért nem rontják a megjelenést. Ezek a zsaluziák azonban a beépítés előtt tervezést igényelnek, ezért általában új építésű ingatlanokban használják őket.
Ha sötétített szobát szeretne, elegendő légáramlással és szellőzéssel, a zsaluzia kiváló megoldás lehet.
A zsaluziák ára a típustól, az anyagtól (műanyag vagy alumínium), valamint a kivitelezőtől függ. A vakolat alatti szigetelt alumínium tokkal rendelkező és klasszikus 40 milliméteres alumínium lamellákból álló zsaluziák ára négyzetméterenként 27 000 - 50 000 Ft között mozog.
Napellenzők
Az épületek homlokzati részén külső árnyékolóként legtöbbször napellenzőket használnak, de gyakran találkozunk velük télikertekben és udvarokban is. Népszerűségüket annak köszönhetik, hogy gyakorlatilag bármilyen épületre felszerelhetők. Sokféle napellenző létezik teraszok, kertek, erkélyek, ajtók, ablakok, kerthelyiségek árnyékolására, de vannak függőleges és csuklókaros napellenzők is.
A vendéglátóhelyek a kerthelyiség árnyékolására többnyire széles napellenzőket használnak.
A legrugalmasabb külső árnyékolók a napellenzők, mivel mindenféle épületszerkezethez és a vásárlók személyes preferenciáihoz is alkalmazkodnak. A már említett külső tokos redőnyökhöz és zsaluziákhoz hasonlóan lehetővé teszik a tér árnyékolását és megakadályozzák a belső tér túlmelegedését.
A napellenzők általában alumínium profilokból készülnek, a korrózió megelőzése érdekében rozsdamentes acél csavarokkal rögzítve. PVC vásznat, UV-védelemmel ellátott poliakril vásznat alkalmaznak, amelyek használat közben nem fakulnak ki. A legjobb, ha a vászon nano-impregnált, mert ez azt jelenti, hogy a szennyeződések nem hatolnak be az szövetbe.
Vannak manuálisan és automatikusan működtethető napellenzők is. Előbbiek megfizethetőbbek. Egy kar segítségével működtetik őket, amellyel a napellenzők függőlegesen vagy bizonyos szögben forgathatók. A motoros napellenzőknél a villanymotor általában a ponyvahenger belsejében van elrejtve, és fogantyú helyett falra szerelt kapcsolóval, illetve távirányítóval rendelkeznek a nyitáshoz/záráshoz.
Léteznek rögzített és mozgatható napellenzők is. A rögzítetteket nem lehet összecsukni, vagyis csak egy pozíciójuk van. Ez a legfőbb előnyük is, ugyanis nincsenek mozgó alkatrészek, amelyek eltörhetnek, a rögzített konstrukció pedig szilárdságot ad, ellenállóbbak a széllökésekkel szemben és az áruk is kedvezőbb. Van azonban egy hatalmas hátrányuk is: mivel rögzítettek, a beáramló fény mennyisége nem szabályozható, míg például a zsaluziáknál ez megvalósítható.
Drágább és összetettebb megoldás lehet a mozgatható napellenzők használata, amelyeknek több előnye is van. Ön döntheti el, hogy terasza napfényben fürödjön-e, vagy annak egy részét árnyékolja. Télen viszont, ha összecsukja őket, több fényt és ezzel együtt hőt is enged az ablakokon keresztül a lakásba.
A napellenzők felszerelése előtt fontos, hogy szakértőkkel konzultáljon. Mivel a napellenzőket az épületre rögzítik, fontos, hogy elbírja a súlyukat, különösen, ha figyelembe vesszük a széllökéseket és a hóterheléseket. Arra is érdemes figyelni, hogy ha vastag szigetelőréteggel rendelkező épületre vagy vasbeton szerkezetre szeretnék felszerelni a napellenzőt, más eljárást kell alkalmazni.
A klasszikus napellenző ára szereléssel négyzetméterenként körülbelül 55 000 forintba kerül.
Pergolák
A pergolákat sokan úgy jellemzik, mint mozgatható tetőket, amelyek egész évben védenek a szabadban a naptól és a csapadéktól. Ez egy modern rendszer az időjárási hatások, az eső, az UV-sugárzás, valamint szél elleni védelemre, lehetőséget biztosítva a szabadban való zavartalan tartózkodásra. A pergolák esztétikai szempontból alkalmazkodnak a környezethez, mivel sokféle színben beszerezhetők.
A pergolák funkcionális megoldásnak számítanak a nap elleni védelemben. Alkalmasak az épület – a belső tér és a homlokzat – árnyékolására, de szabadtéri kikapcsolódásra is megfelelőek, mivel naptól védett helyet biztosítanak az udvaron. A nyári hónapokban védik a kertet, a teraszt vagy a medence környékét.
A pergolák olyan előtetőkként is jellemezhetők, amelyek szabadon állnak, részben vagy teljesen az épületre támaszkodva. A pergola lamellái mozgathatóak vagy rögzítettek lehetnek. A vendéglátóhelyek többnyire mozgatható pergolákat választanak. Ezek mozgatható alumínium lamellákkal rendelkeznek, amelyeket távirányítóval vezérelnek és állítanak be. Lehetőség van a lamellák purhabbal való feltöltésére is, ami javítja a télikertek hőszigetelését, valamint az ereszcsatornákon keresztüli integrált vízelvezetést.
A pergolák rögzített, stabil és szilárd szerkezetek, amelyek az épülethez csatlakoztathatók, de önállóan is állhatnak, az udvarban bárhol felállíthatók, akár a kertben vagy a medence mellett is. Stabil szerkezetüknek köszönhetően sikeresen ellenállnak a kedvezőtlen időjárási viszonyoknak, így szeles helyeken is állhatnak.
A pergolák alakja és nagysága a rendelkezésre álló lehetőségektől és az Ön személyes preferenciáitól függ. A pergolák lehetnek egyszerű, négy pilléren álló előtetőre emlékeztető konstrukciók, vagy lehetnek összetett szerkezeti rendszerek, mozgatható lamellákkal, automatikus mozgatással motorral, vagy okosház rendszerbe integrálva. Javaslat: a legjobb, ha az épület tervezése során a pergolát is betervezik, mert így tudják a legjobban elhelyezni és tájolni.
A modern bioklimatikus pergolák, amelyeknél a roto tetőlamellák külön elemként viselkednek, nagyon népszerűek. A bioklimatikus pergolák alkalmazkodnak a változó időjárási viszonyokhoz, lehetővé téve a környezet ellenőrzését.
Mennyibe kerülnek a pergolák? A rögzített lamellákkal rendelkező pergolák több száz euróba kerülhetnek, de mindenképpen olcsóbbak a legújabb bioklimatikus pergoláknál, amelyek ára elérheti a több ezer eurót is. A kiegészítők, mint a fűtés, a LED-világítás, az intelligens vezérlések, az integrált redőnyök, hangszórók vagy az üvegezés szintén növelik a költségeket. Egy high-tech vízálló pergola ára körülbelül 60 000 - 80 000 forint között mozog négyzetméterenként.
Külső árnyékolóra van szüksége? Kérjen ajánlatot a környék minősített gyártóitól és beszállítóitól ingyenesen és kötelezettségek nélkül!