A folytatásban
- 1. Ürítse ki a szekrényt és dobja ki, amit nem visel
- 2. Válasszon többfunkciós ruhaakasztókat a szekrénybe
- 3. Válasszon egyedi szekrényt
- 4. Használja ki a szekrényajtó belsejét
- 5. Rendszerezze a ruhákat a gardróbban színek szerint
- 6. Kategóriák szerint rendszerezze szekrényét
- 7. A szekrény rendezése gyakran kombinált ruhadarabok szerint
- 8. Tekerje fel a ruhákat
- 9. Használjon dobozokat és fonott kosarakat
- 10. Címkézzen
A gardróbok rendezése csak kevesek számára jelent élvezetet, így ezt a munkát általában mindaddig halasztgatják, amíg a szekrényajtót már nem lehet bezárni. Még nagyobb gondot jelent, ha csak egy szűk, kis tárolóhellyel rendelkező szekrényünk van, amelyben nem fér el az összes ruha és cipő. A ruhák rendezése nem okoz problémát, ha az alábbi szabályokat követi:
1. Ürítse ki a szekrényt és dobja ki, amit nem visel
Először ürítse ki a szekrényt. Ne dobjon mindent a padlóra, hanem polconként vegye ki a holmikat, vagy tegyen tíz ruhadarabot az ágyra vagy kanapéra. Ellenőrizze, hogy az anyag kifakult-e, vagy nem szakadtak-e el a varratok, esetleg nem húzódtak-e ki a szálak. A ruhák válogatásánál a kopásszint legyen az elsődleges szempont. Ezután azokat a ruhákat válogassa ki, amelyek már nem felelnek meg Önnek, és amelyeket soha nem visel. Csak olyan ruhákat tartson meg, amelyek jól állnak, amelyeket aktívan visel és amelyekben jól érzi magát. Azokat viszont, amelyekre már nincs szüksége, amelyeket már nem szeret és nem megfelelőek, dobja ki a szekrényből.
Egy ruha, amelyet néhány évvel ezelőtt egy különleges alkalomra vásárolt, és később soha többé nem viselt, nem foglalhatja feleslegesen az értékes helyet a szekrényében. Sokan érzelmileg kötődnek egyes ruhadarabokhoz, mert az élet bizonyos időszakaira vagy helyzeteire emlékeztetik őket. Azonban, ha így gondolkodik, akkor sikertelen lesz a ruhatár rendezése, mert a gardrób továbbra is tele lesz felesleges dolgokkal.
Tartsa be a következő szabályt: amit már több mint egy éve nem viselt, valószínűleg a jövőben sem fogja, ezért a szekrényében csak feleslegesen foglalja a helyet.
A kiválogatott dolgokat elajándékozhatja, odaadományozhatja, míg a sérülteket textil-újrahasznosításra viheti.
2. Válasszon többfunkciós ruhaakasztókat a szekrénybe
A szekrényben a helymegtakarítás legjobb módja, ha a ruhákat felakasztja. A szekrényben akassza fel a ruhaakasztókat egy rúdra, így helyet takarít meg és a ruhák nem fognak gyűrődni. A ruhaakasztók nagyszerű megoldást kínálnak a könnyen gyűrődő ingek, ruhák, blézerek és kardigánok tárolására, ezenkívül sálakat és kendőket is tekerhet köréjük.
Ha teheti, vegye ki a válaszfalakat a szekrényekből és cserélje ki őket kedvező árú rudakra, hogy több hely álljon a rendelkezésére.
A ruhaakasztókkal kapcsolatban még egy dolgot érdemes megemlíteni. Cserélje ki a drót ruhaakasztókat plüssökre, mert előbbiek károsíthatják a ruhákat. A plüss ruhaakasztók előnye, hogy nem csúsznak le róluk a ruhák. Válasszon többfunkciós ruhaakasztókat, amelyeknek több keresztrúdja van a ruhák függőleges elrendezéséhez, így több ruha fér el rajtuk, mint a hagyományos ruhaakasztókon.
A többfunkciós ruhaakasztók használatával több helyet biztosít a szekrényben anélkül, hogy a ruhák mennyiségét csökkentenie kellene.
Miért hasznosabb a ruhákat felakasztani, mint a polcokon elhelyezni? Jobban átlátható lesz a szekrény, és minden szükséges ruhadarab kéznél lesz.
3. Válasszon egyedi szekrényt
Annak érdekében, hogy a hálószobában a lehető legjobban kihasználhassa a helyet, a szekrény pedig teljes mértékben megfeleljen az Ön esztétikai és funkcionális elvárásainak, a legjobb választás az egyedi szekrény. Mennyibe kerülnek az egyedi gyártású bútorok? Körülbelül 30%-kal drágábbak a gyáriaknál, azonban a minőség igazolja az árat. A furnérozott forgácslapból készült egyedi bútorok négyzetméterenkénti ára például 89 000 - 120 000 forint között mozoghat.
A beépített gardrób is jó választás lehet, amelynek köszönve az egész helyiség nagyobbnak és rendezettebbnek tűnik. Az árak a méretektől, az anyagtól (tömörfa, OSB, MDF, furnér, forgácslap), az ajtók méretétől és nyitásmódjától (csuklós ajtók vagy tolóajtók), a kiegészítőktől (üveg, tükör, záródásgátló szerkezetek), a belső elemek számától és természetesen a mestertől függ. Az anyagok beszerzési ára és egy átlagos beépített gardrób összeszerelésének költsége négyzetméterenként 45 000 - 100 000 forintot tesz ki.
Kitől rendelhet egyedi szekrényt? Kérjen ajánlatot a környéken lévő minősített asztalosoktól – ingyenesen és minden kötelezettség nélkül!
Az optimális helykihasználáshoz érdemes padlótól mennyezetig érő szekrényeket választani.
Amennyiben elegendő hellyel rendelkezik, érdemes minél nagyobb szekrényt választani. Egy nagyobb szekrény áttekinthetőbb és rendezettebb benyomást kelt, mivel könnyebb benne rendet tartani. Ugyanis egy nagyobb méretű szekrényben nem kell összezsúfolni a ruhaakasztókat, így nem gyűrődnek össze a ruhák, és a magas ruhakupacokat is elkerülheti.
Még egy dolgot érdemes megemlíteni. A gardróbban ajánlatos megfelelő megvilágítást biztosítani, akár beépített lámpák, akár LED szalagok formájában. Így könnyebben és gyorsabban megtalálhatja a kívánt ruhadarabokat, még sötétben is.
A nyitás módja is lényeges. A helytől függően választhat csuklós ajtót, tolóajtót vagy harmonikaajtót is. A csuklós ajtók hátránya, hogy a felsorolt ajtótípusok közül nyitáskor ezek foglalják a legtöbb helyet. A tolóajtók nyitott állapotban nem foglalnak helyet, ezért leggyakrabban ezeket használják.
Jó választás a tükrös, főleg tolóajtós szekrény is. Így több fényt visz a hálószobába, ugyanis a fény visszaverődésével a helyiség nagyobbnak tűnik. A tükrök azért is praktikusak, mert miután felpróbálta a ruhákat, azonnal megnézheti, hogyan állnak.
4. Használja ki a szekrényajtó belsejét
Minden szabad helyet fontos kihasználni, különösen kisebb szekrényeknél. Ne feledkezzen meg a szekrényajtó belsejéről sem, amelyre ugyanolyan öntapadós akasztókat tehet, mint a fürdőszobában a törölközők számára, azzal, hogy ezekre sálakat, kendőket akaszthat.
5. Rendszerezze a ruhákat a gardróbban színek szerint
A ruhákat rendszerezze színek szerint, mert így könnyen és tartósan rendben tarthatja a gardróbot. Ha a ruhákat színek szerint rendszerezi, a szekrénye szebben néz ki, ugyanakkor megkönnyíti magának a kívánt ruhadarab keresését is, mert automatikusan az adott színű szekrényrészben találhatja. Ha például kék pólóra van szüksége, akkor azt ott keresse, ahol a kék színű ruhák állnak.
A ruhákat a legsötétebbtől a legvilágosabb árnyalatúakig rendszerezze úgy, hogy a tetején a fehér színű darabok legyenek. Így könnyebben eligazodik a ruhadarabok keresése során.
6. Kategóriák szerint rendszerezze szekrényét
Ha úgy gondolja, hogy nem praktikus színek szerint rendszerezni a ruhákat, kategóriák szerint is csoportosíthatja őket. Válassza szét az azonos kategóriába tartozó ruhadarabokat: a nadrág nadrággal, póló pólóval kerüljön egy csoportba, de ügyeljen arra, hogy a rövid és hosszú ujjúakat elkülönítse.
A pólók a leggyakrabban használt ruhadarabok, ezért érdemes szemmagasságban elhelyezni őket. A ritkábban használatos ruhákat, például az alkalmi ruhákat és szoknyákat a szekrény magasabb polcain kell tárolni.
A szekrényben lévő ruhákat nappali és estélyi, valamint téli és nyári ruhákra is feloszthatja, hogy könnyebben eligazodjon közöttük. A ruhatárát különböző alkalmak szerint is rendszerezheti – a gardrób egyik részében lehetnek a munkaruhák, a szabadidő ruhák vagy természetjárásra alkalmasak pedig egy másikban.
7. A szekrény rendezése gyakran kombinált ruhadarabok szerint
Gyakran ugyanazokat a ruhakombinációkat használjuk: egy bizonyos blúzt és szoknyát, egy adott inget és nadrágot, ami különösen üzleti ruháknál jellemző. Ezért a legjobb megoldás, ha ezeket a ruhadarabokat egymásra helyezi vagy ugyanarra az akasztóra teszi.
Egy adott felsőt, amelyet alkalmanként egy meghatározott alsóval kombinálunk, érdemes a gardróbszekrényben egymás közelében elhelyezni.
Ennek a kategorizálásnak több előnye is van – a szekrény áttekinthető és rendezett lesz, Önnek pedig kevesebb időbe telik, hogy a kívánt ruhadarabot megtalálja. Ezt különösen reggel, munkába indulás előtt tudja értékelni, mivel gyorsabban megválaszolhatja azt a kérdést, amelyet általában ilyenkor teszünk fel magunknak: mit vegyek fel?
8. Tekerje fel a ruhákat
A hengerbe tekert ruhák sok helyet takarítanak meg a szekrényben, és akár hiszi, akár nem, kevésbé gyűrődnek. Így ugyanis elkerülheti a nemkívánatos éleket a ruhákon, amelyek tönkreteszik minden erőfeszítését, amelyet a vasalásba fektetett. Hengerbe tekerheti a nadrágokat, farmernadrágokat, tréningruhákat.
9. Használjon dobozokat és fonott kosarakat
Térjünk vissza azokhoz az elemekhez, amelyek megkönnyítik a gardrób rendezését. Felsoroltuk a rudakat, a többfunkciós és öntapadó ruhaakasztókat, viszont a szekrény jobb elrendezésében a dobozok és fonott kosarak is segíthetnek.
Érdemes átlátszó dobozokat vásárolni, amelyek sokkal áttekinthetőbbek lesznek, és zoknik, fehérneműk, valamint övek tárolására szolgálnak. A táskákat nagyobb tárolódobozokban tarthatja. Így többé nem keverednek el a holmijai, ugyanakkor minden apróság egy helyen, kéznél lesz.
A dobozok és kosarak kifejezetten alkalmasak a mély polcok és széles fiókok rendezésére.
A dobozokban és fonott kosarakban olyan holmikat tárolhat, amelyeket ritkán visel. A szezonon kívüli ruhákat dobozokba is csomagolhatja és az ágy alatt tárolhatja. A fonott kosarak egyrészt biztosítják a szekrény rendezettségét, másrészt szebb megjelenést kölcsönöznek.
10. Címkézzen
A nem áttekinthető dobozok és polcok felcímkézésének számos előnye van. Lehet, hogy gondnak tűnik, azonban megkönnyíti az egyes ruhadarabok keresését és hosszú távon segít a gardrób rendben tartásában. A gardrób rendezésekor készítsen listát arról, hogy milyen ruhákra van szüksége, mert így a jövőben racionálisabban vásárolhat.
És végül még egy aprócska tipp: A gardrób rendszerezése során biztosan talált olyan ruhákat is, amelyeket már régóta nem viselt, és nem is mindig talált meg. Hogy ez ne ismétlődhessen meg, ezeket a ruhadarabokat tegye a kupac tetejére, hogy szem előtt legyenek.
Magazinunkban további hasznos tippeket talál otthona felújításához vagy berendezéséhez.