Katerória

    Mikor érdemes vízkőteleníteni a bojlert?

    A bojler azon háztartási készülékek közé tartozik, amelyek nélkül el sem tudnánk képzelni a hétköznapokat. Mit tegyünk, ha elromlik? Hogyan akadályozhatjuk ezt meg? A vízkő felhalmozódása a fűtőszál felületén az egyik leggyakoribb probléma. Cikkünk folytatásában a bojler vízkőtelenítésével foglalkozunk. Többek között azokra a kérdésekre is keressük a választ, hogy hogyan és milyen gyakran érdemes ezt elvégezni.
    Szakcikk 48
    vizko bojler
    Rendszerünkben van még 948 kivitelező a következő területre Vízvezeték szerelő, vízszerelés:

    A vízkő felhalmozódásának következtében a bojler lassabban melegíti a vizet, de károsíthatja a fűtőszálat és a bojler más részeit is. 

    Hogy kerül a vízkő a bojlerbe?

    A víz keménysége miatt jelentkezik vízkő a bojlerben. A kemény víz nagy mennyiségű ásványi anyagot, például kalciumot és magnéziumot tartalmaz, amelyek a készülék alján lerakódnak. 

    A vízkő olyan ásványi lerakódás, amely csökkenti a bojler hatékonyságát és lerövidíti annak élettartamát. 

    A magas hőmérséklet hatására (60 foknál magasabb) a kemény vízből kiváló vízkő lerakódik a fűtőszálra és környékére, vagyis az ásványi anyagok a bojler falain és alján lerakódnak és vízkövet képeznek. 

    A víz magasabb hőmérsékleten kevésbé képes megtartani az ásványi anyagokat. Ezért a vízből származó ásványi anyagok magas hőmérsékleten gyorsabban kicsapódnak.
    vizko-tisztitas-bojler.jpg
    A vízkő olyan ásványi lerakódás, amely csökkenti a bojler hatékonyságát és lerövidíti élettartamát. 

    Idővel a vízkő lerakódik, amely egy bizonyos vastagság után kihat a bojler működésére. Miért? A fűtőszál ahelyett, hogy a vizet melegítené, először a rárakódott vízkövet melegíti fel, ez pedig felesleges energiapazarlás. Ugyanis a beállított vízhőmérséklet eléréséhez a bojlernek még több villamos energiát kell használnia. A vízkő a nagyobb energiafogyasztás mellett előidézheti a fűtőbetét és más alkatrészek meghibásodását is. 

    Ne feledje, hogy a bojler legfontosabb része a fűtőszál, mivel közvetlenül felelős a víz melegítéséért és meghatározott időn belül biztosítja a szükséges vízmennyiség felmelegítését. A melegítőszál működése kihat a bojler működésére is.

    A bojlerben a kemény víz és a magas hőmérséklet mellett más tényezők is kihatnak a vízkőképződésre. A régebbi bojlerek hajlamosabbak a vízkőképződésre mint az újak. A régebbi bojlerek idővel porózusabbá válhatnak, megkönnyítve az ásványi anyagok leülepedését. Ha azonban újabb bojlere van, és úgy gondolja, hogy nem kell a vízkő miatt aggódnia, téved. Azok a készülékek, amelyekben vizet melegítenek, általában hajlamosak a vízkőlerakódásokra.   

    És most következzen a címben feltett kérdésre a válasz: 

    Mikor érdemes vízkőteleníteni a bojlert?

    A bojler egyértelműen jelzi, ha vízkőteleníteni kell. Az első jel a gyenge és lassú vízmelegítés (a vízmelegítőnek több időre van szüksége, hogy elérje a beállított vízhőmérsékletet), a második, ha a vízmelegítés közben zúg, sistereg és egyre hangosabb a bojler. A szokatlanul magas havi számlák, vagyis a magasabb energiafogyasztás miatt is tudni fogja, hogy valami nincs rendben a bojlerrel. A felsoroltak azt jelzik, hogy vízkő van a bojlerben, és erre az egyetlen lehetséges megoldás a vízkőtelenítés. 

    vizkotisztitas-bojler-szakember-daibau.jpg
    A melegítőszál működése kihat a bojler működésére is.

    A háztartás egyik legnagyobb energiafogyasztója a bojler. Egy 1500-2500 W-os bojler körülbelül fél óra alatt 1 kWh áramot fogyaszt. Az Energiahatékonysági Intézet felmérései alapján a bojler áramfogyasztása a háztartás villamosenergia-fogyasztásának mintegy 15%-át teszi ki. Már egy nagyon vékony vízkőréteg is csökkenti a bojler energiahatékonyságát (megnehezíti a hőátvitelt), nagyobb lesz az energiafogyasztás és magasabb a számlák összege. 

    A szakértők azt javasolják, hogy évente legalább egyszer végezze el a bojler vízkőtelenítését (ideális esetben félévente, azaz évente kétszer kellene), függetlenül attól, hogy észlel-e változást vagy sem. 

    Mennyit kell fizetni a vízvezeték-szerelőnek a bojler vízkőtelenítéséért? Átlagosan körülbelül 10 000 forintot (az ár általában a kiszállási díjat is tartalmazza).

    Vízvezeték-szerelőt keres? Töltse ki ajánlatkérő űrlapunkat és kérjen ajánlatot – teljesen ingyenesen, kötelezettségek nélkül – a környék kiválóan képzett, tapasztalt vízvezeték-szerelőitől!

    bojler-tisztitas-szereles-arak.jpg
    A szakértők azt javasolják, hogy évente legalább egyszer végezze el a bojler vízkőtelenítését.

    Milyen gondokat okozhat a vízköves bojler?

    A bojlerben a vízkőlerakódásnak számos következménye lehet. Mint már említettük, csökken a hatékonyság, mivel a vízkő megakadályozza a hő átadását a fűtőberendezésből a vízbe, megnövekszik az energiafogyasztás, a bojler élettartama csökken, mert a vízkőlerakódások miatt korrózió léphet fel és a bojler alkatrészei is károsodhatnak. Ezenkívül, ha a probléma megoldása elhúzódik, a fűtőszál tartósan károsodhat, és ki kell a cserélni. Ez magasabb költséget jelent, mint a szokásos vízkőtelenítés.

    A bojler szabályos vízkőtelenítése elengedhetetlen a fűtőszál működéséhez.

    Mi magunk is elvégezhetjük a bojler vízkőtelenítését?

    Ha otthoni karbantartásról van szó, a bojler az egyik leginkább elhanyagolt készülék. Sokan úgy döntenek, hogy egyedül végzik el a bojler vízkőtelenítését, annak ellenére, hogy nem rendelkeznek szakmai tudással, sem tapasztalattal, amit egyáltalán nem ajánlunk. Egyrészt piszkos munka, másrészt bonyolult is, főleg, ha a bojler nehezen hozzáférhető.

    Ezenkívül a vízvezeték-szerelők megfelelő, speciális eszközökkel rendelkeznek és hatékonyan elvégzik a bojler vízkőtelenítését. Emellett a vízvezeték-szerelő alaposan megvizsgálja a fűtőszálat és a bojler további alkatrészeit is, hogy megbizonyosodjon arról, hogy minden megfelelően működik. Ez magában foglalja a termosztát ellenőrzését, a vízszivárgás ellenőrzését és a bojler biztonsági funkcióinak a tesztelését is.

    vizvezetekszerelo-arak-daibau-szaki.jpg
    A vízvezeték-szerelő alaposan megvizsgálja a fűtőszálat és a bojler további alkatrészeit is, hogy megbizonyosodjon arról, hogy minden megfelelően működik.
    A bojler optimális működése érdekében a vízvezeték-szerelő alaposan eltávolítja a vízkőlerakódásokat. 

    Vannak olyan helyzetek, amikor a munkát mindenképpen érdemes szakemberekre bízni: régi bojlerek esetében, amelyek meglehetősen érzékenyek a vízkőre és alapos vízkőmentesítést igényelnek; nagy űrtartalmú bojlereknél, amelyek karbantartása szakértelmet és megfelelő felszerelést igényel; makacs vízkőnél, ha nem sikerült eltávolítani a megszilárdult vízkövet. Mindent egybevetve, ha nincs kellő tapasztalata, és nem tudja, hogyan vízkőmentesítse a bojlert, hívjon vízvezeték-szerelőt. 

    Egy másik fontos dologról sem szabad megfeledkezni: a bojler rendszeres vízkőmentesítése sokszorosan megtérül. Ha összeadjuk a hibás bojler miatt hónapról hónapra jelentkező magasabb áramfogyasztást, a végeredmény nem elhanyagolható. Ezenkívül maga a vízkőmentesítés (körülbelül 8000-10 000 forint kiszállási díjjal) kevesebbe fog kerülni, mint a fűtőszál cseréje, ami körülbelül 12 000 - 15 000 forintot tesz ki a fűtőbetét vételára nélkül.

    A megelőzés a siker kulcsa

    A bojler megfelelő működéséhez és hosszú élettartamához a megelőző karbantartás és vízkőmentesítés elengedhetetlen. A vízvezeték-szerelők azonosíthatják és megelőzhetik a problémát, még mielőtt komolyabb következményei lennének.

    A fűtőszálon a vízkő lerakódásának megakadályozásával a vízmelegítés hatékonyabb lesz. Ez nemcsak alacsonyabb villanyszámlát eredményez, hanem hozzájárul a hétköznapok kényelmének növeléséhez is.

    A bojlerben a vízkőlerakódás megelőzésének egy másik módja, ha a hőmérsékletet megfelelően beállítják. Mint már említettük, ha a hőmérséklet túl magas, a vízkőlerakódás gyorsabb lesz. Ezért érdemes a bojler termosztátját legfeljebb 60 fokos hőmérsékletre beállítani.

    bojler-termosztat-optimalis-beallitas.jpg
    A bojler termosztátját legfeljebb 60 fokos hőmérsékletre állítsa be.

    Mi a teendő, ha a mosógép fűtőszálán jelentkezik a vízkő?

    Nem csak bojler, de mosógép nélkül sem tudjuk elképzelni a mindennapokat, ami a háztartásban az egyik leggyakrabban használt készülék. Tudta, hogy ennél a készüléknél is a vízkő képződése a leggyakoribb probléma, és a bojlerekhez hasonlóan a fűtőszál meghibásodásának fő oka a vízkő?

    A fűtőbetét a mosógép legfontosabb része, mivel közvetlenül felelős az egyes mosási programokhoz szükséges víz felmelegítéséért. Ha a fűtőszál rosszul működik, a programokat nem lehet magas hőmérsékleten bekapcsolni.

    Ha a ruhák nincsenek jól kimosva, ha mosás után nincs tiszta illatuk, vagy dohos szagúak, arra utal, hogy a fűtőszál valószínűleg nem megfelelően működik. 

    A lerakódott vízkő miatt a fűtőszálnak intenzívebben kell működnie, hogy elérje a megfelelő hőmérsékletet, ez pedig meghibásodáshoz vezet. Minél vastagabb a vízkőréteg, annál kevésbé hatékony a fűtőszál, és a víz felmelegítéséhez sokkal több idő szükséges.

    mosogep-vizko-szaki-arak.jpg
    Ha a fűtőszál rosszabbul melegít, a magas hőmérsékleten működő programokat nem lehet bekapcsolni. 

    A bojlerek fűtőszálaihoz hasonlóan, itt is a kemény víz a felelős a vízkő kialakulásáért. Ha kéri, a vízvezeték-szerelők speciális szűrőket is beépíthetnek, amelyek a kemény vizet lágy vízzé alakítják. A fűtőszál így hatékonyabban működik és élettartama is hosszabb lesz. Azt, hogy milyen gyorsan jelentkezik vízkőlerakódás a fűtőszálon, a mosógép használatának intenzitása is befolyásolja.

    Mikor van szükség vízvezeték-szerelőre?

    A bojler és mosógép vízkőmentesítése mellett a vízvezeték-szerelő sok egyéb beavatkozást is végez a fürdőszobában. A vízcsövekkel nem lehet szórakozni! Csak akkor próbálkozzon vízvezeték-szereléssel, ha megfelelő szerszámokkal rendelkezik, és van korábbi tapasztalata az ilyen munkák terén. A nem megfelelően elvégzett vízvezeték-szerelés jóval több pénzbe és idegeskedésbe kerül, mint amennyit egy vízvezeték-szerelőnek fizetne.

    Sürgős beavatkozásoknál vízvezeték-szerelőt kell hívni: repedt csövek, vízszivárgás és csőtörés esetén a házban/lakásban; csatornák, mosogatók és mosdók, lefolyók duguláselhárításához (szifonok eltávolítása és tisztítása, csövek mechanikus duguláselhárítása); szelepek cseréjéhez; bojlerek javításához; csapok cseréjéhez és szaniterek felszereléséhez.

    vizvezetek-szerelo-szaki-kereso.jpg
    A vízcsövekkel nem lehet szórakozni! Csak akkor próbálkozzon vízvezeték-szereléssel, ha megfelelő szerszámokkal rendelkezik, és van korábbi tapasztalata az ilyen munkák terén.

    A kellemetlen csatornaszag, a csövekből származó furcsa hangok, a vízszivárgás vagy nedves falak és mennyezetek, a gyenge víznyomás, a mosdóból hallatszódó gurgulázó hangok, a szokásosnál lassabban lefolyó víz azt jelzi, hogy sürgősen vízvezeték-szerelőre van szüksége. 

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Vízvezeték szerelő, vízszerelés?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 948 kivitelező a következő területre Vízvezeték szerelő, vízszerelés:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül