Mi az a biomimikri?
A biomimikri a görög bios (élet) és mimikos (utánzás) szavakból ered, és egyre népszerűbb tudományág, amely a természet tanulmányozásával keresi a legjobb megoldásokat, vagyis a természet modelljeit vizsgálja, majd utánozza azok szerkezetét, folyamatait az emberi problémák megoldása során.
A biomimikri a természet ihlette innovációkat keresi.
A természet évezredek óta alkalmazkodik a különböző változásokhoz, és világosan bizonyítja számunkra, hogy ezt ő tudja a legjobban. A biomimikri erre a feltevésre épül, vagyis a természetben fellelhető megoldásokat alkalmazza, és a lehető legjobb módon valósítja meg. Ha a természet több ezer évig fennmaradt, miért ne alkalmazhatnánk ezt mi is az építőiparban vagy a termelésben?
A biomimikri úgy is definiálható, mint az emberi problémák megoldásának adaptív módja a természeti jelenségek és folyamatok utánzásával. Ennek a tudományágnak a segítségével olyan fenntartható megoldásokat keresnek, amelyek nem károsítják a környezetet.
A lényeg, hogy a természetnek már sikerült megbirkóznia a számunkra aktuális problémákkal: az energiatakarékossággal, a kedvezőtlen éghajlattal…Minden élő szervezet, amely a természet része, egyedi és sikeresen alkalmazkodott környezetéhez, vagyis az adott körülmények között az élethez.
Vegyük példaként a namíbiai sivatagi bogarat (Stenocara gracilipe). Ez az Afrikában, a Namíb-sivatagban élő bogár különleges felépítésének köszönve, a ködből a vizet elvonva túlélheti a száraz időszakokat. Ezen modell alapján a tudósok ködgyűjtő hálókat hoztak létre, amelyek különösen alkalmasak a gyakran aszályok által sújtott vagy hosszan tartó hőhullámoknak kitett földterületek számára.
Lássunk egy példát a botanika világából is. A lótuszlevél felszíne a szem számára simának tűnhet, de Wilhelm Barthlott német botanikus felfedezte, hogy durva viaszos nano- és mikrostruktúrákból áll, amelyek szuperhidrofóbok. Ennek a tulajdonságnak köszönve taszítják a vizet, amely a szennyeződéssel együtt a felületükre kerül, és a nedvesítési szögek 150 foknál nagyobbak. Ezt lótusz-effektusnak i nevezik. A lótuszlevél hidrofób tulajdonsága és mikrostruktúrája szolgált a homlokzati festékek javítására. Ez csökkenti a felület tapadását a vízzel és szennyeződésekkel szemben, ami megvédi a homlokzatot a kedvezőtlen időjárási hatásoktól.
A tudósok tanulmányozzák az egyéneknek a környezethez és a természeti folyamatokhoz való alkalmazkodását, vagyis a kölcsönhatásaikat azzal a környezettel, amelyben vannak, és megoldásokat és ötleteket keresnek a különböző területek fejlesztésére.
Nézzük kicsit bővebben a biomimikri történetét. Ez a tudományág a 20. század végén kezdett előtérbe kerülni Janine Benyus Biomimicry: Innovations Inspired by Nature című könyvének köszönhetően, aki a biomimikrit három kategóriában tanulmányozza: a természet, mint modell, tanító és mérték. A természet, mint modell a természetből vett példák utánzását jelenti. A második kategória arra utal, hogy a természet sok hasznos dologra megtanít bennünket. A harmadik kategória magában foglalja a környezetvédelmi szabványok alkalmazását az emberi innovációkban.
A történelem során sok tudós és művész a természetben talált ötleteket vívmányaihoz. Leonardo da Vinci, a reneszánsz egyik legnagyobb művésze a természetben talált inspirációt. Egyszer azt mondta: „A természet soha nem szegi meg a törvényeit.”
A biomimikri felveti a kérdést, hogy a természet hogyan oldaná meg az adott problémát.
Ez a tudományág széles körben alkalmazható az emberi tevékenység különböző területein: a gazdaságban, a mezőgazdaságban, az építészetben, az építőiparban… A tudósok a biomimikrinek köszönhetően a természetben keresnek inspirációt és megoldásokat.
Biomimikri az építőiparban és az építészetben
A biomimikri népszerűsége az utóbbi néhány évben a technológia fejlődésével, a biológiailag fenntartható és környezetbarát építőanyagok használatával, valamint az energiahatékonyság területén elért eredményekkel együtt különösen megnőtt. Arra törekszik, hogy alkalmazkodjon a természethez, és így megoldja a nehéz körülmények között felmerülő problémákat, mint például a zord éghajlat, a talaj rossz geológiai tulajdonságai… A természet ezért válaszokat adhat az építőipar különböző kihívásaira: az épületek statikai stabilitására különböző összetételű talajon, a hőtermelésre és az energiatermelésre, a szellőztető- és csőrendszerekre, a helyiségek funkcionális elrendezésére.
A lakóépületek vagy kereskedelmi célú épületek építésénél nemcsak a modern megjelenésre vagy az esztétika javítására törekszenek, hanem arra is, hogy összhangban legyenek a természettel. A biomimikri segítségével számos környezeti probléma megválaszolható. Ezért az építészek és a belsőépítészek egyre inkább a biomimikri felé fordulnak.
Ez a tudományág megoldásokat kínálhat a katasztrófaveszélyes területeken történő építkezéshez.
A biomimikri néhány alapelve: fenntartható és újrahasznosítható anyagok használata; olyan formák alkalmazása, amelyek mindig alkalmazkodnak a természetben betöltött funkciójukhoz; megújuló energiaforrások, például napenergia használata. Az építőipar évek óta olyan megoldásokra törekszik, amelyek nem károsítják a környezetet. A biomimikri új ötleteket és innovatív megoldásokat kínál az egészséges munka- és életkörülmények biztosítása céljából lakó- és kereskedelmi épületekben egyaránt, valamint energiahatékonyságot és fenntartható tervezést nyújt.
Építés és belsőépítészet – harmóniában a természettel
Ha lakóépületet épít, válasszon olyan megoldásokat, amelyek összhangban vannak a természettel. Ez többféle előnnyel jár. Például figyeljen a természetes fény mennyiségére. Ha megfelelően megtervezi az ablakok elrendezését, csökkentheti a fűtés/hűtés szükségességét és az áramfogyasztást, mivel elegendő természetes fény mellett nincs szükség mesterséges világításra. Hasonló példaként hivatkozhatunk az épület tájolására is. A cél, hogy a légkondicionálás csökkentése érdekében télen minél jobban kihasználjuk a Nap melegét, illetve nyáron amennyire lehetséges, elkerüljük azt. Köztudott, hogy az északi oldalról érkezik a legkevesebb napenergia, a legtöbb pedig déli irányból.
Példaként megemlítjük a faültetést is. Ha megfelelő helyre (az épület közelében, de az elágazó gyökérrendszer miatt elegendő távolságban) ültet fát, a forró nyári napokon akár nyolc fokkal is csökkentheti a hőmérsékletet, ezzel pedig közel harminc százalékkal csökken a légkondicionálás szükségessége.
Egy professzionális építész tudja, hogyan kell egy épületet megtervezni úgy, hogy kihasználja a környezet által kínált fenti előnyöket. Mennyit kér majd az építész az elvégzett munkáért? A családi ház projektjének ára a beruházás értékének 2-5%-a között mozog.
Az építészeti projekt kidolgozására megbízható építészt keres? Kérjen ajánlatot a környéken található megfelelő, minősített építészektől ingyenesen, kötelezettségek nélkül!
A belsőépítészet is összhangban lehet a természettel. Ezt legegyszerűbben természetes anyagokkal, újrahasznosítható anyagokkal, energiahatékony világítással stb. érheti el.
A környezetre gyakorolt negatív hatások csökkentése érdekében egyre inkább a fenntartható megoldások felé fordulunk az élet minden területén, beleértve a belsőépítészetet is. A piacon újrahasznosított anyagból készült bútorokat és kiegészítőket is kínálnak. Ha vannak olyan régi bútorai, amelyek még mindig funkcionálisak, azonban esztétikailag már nem vonzóak, a vásárlás helyett mindig érdemes a felújítást választani. Ezzel hozzájárulhat a hulladék csökkentéséhez is. Mennyibe kerül a bútorfelújítás? Az ár az adott darab méretétől, az anyag állapotától, a munka mennyiségétől, a munkafolyamatoktól és természetesen a mestertől is függ. A régi bútorok restaurálásának órabére anyagköltséggel együtt 8000 forint körül alakul, de vannak kárpitosok és asztalosok, akik darabonként fizettetnek az elvégzett munkáért.
Ha már a hulladéktárolókban lévő régi bútorok mennyiségének csökkentését említettük, egy másik megoldást is fontos megjegyezni: a tömörfa bútorok beszerzését. Igaz, hogy mintegy harminc százalékkal drágábbak a forgácslapnál, de ez egy olyan befektetés, amely hosszú távon megtérül. A tömörfa bútorok kiváló minőségűek, évtizedekig kitartanak (általában nemzedékről nemzedékre öröklődnek), és nem veszítenek minőségükből.
Mennyibe kerülnek a tömörfa bútorok? Egy 200x100 centiméter nagyságú, tömörfából (dió) készült asztal ára, fém lábakkal 300 000 Ft körül van.
Megemlítünk egy lakberendezési trendet is, a bambusz használatát, amely fenntarthatóvá teszi a teret. Napjainkban a szalonokban számos termék található ebből az anyagból: polcok, tálak, törölközőtartók, dohányzóasztalok és tárolódobozok.
A szőnyegek is természetes anyagokból – jutából, bambuszból, tengeri fűből – készülnek.
A világítás terén is fenntarthatóbb megoldásokra törekszenek, a LED szalagok évek óta népszerűek. Tudta, hogy az esztétika mellett azzal is büszkélkedhetnek, hogy egy hagyományos izzónál kevesebb energiát fogyasztanak? Akár hússzor hosszabb ideig is tarthatnak.