Ha összehasonlítjuk a házépítést és a lakásvásárlást, egyértelmű, hogy a lakás kedvezőbb opció, ha a fenntartásról beszélünk. A havi számlák alacsonyabbak lesznek, praktikusabbak és olcsóbbak a karbantartás és a szükséges befektetések szempontjából. Azonban a ház számos más előnyt kínál. Nem véletlenül mondják, hogy „a nyugalomnak nincs ára”, élvezheti a nagyobb teret, a kert zöldjét, és ez a szabadság különösen a gyermekes és háziállatos családok számára jelentős.
A legtöbb esetben a házat csak egyszer épít az ember az életében. Ez egy hosszú távú befektetés, amely generációról generációra öröklődik. Ezt tartsa szem előtt, amikor a házat az alapoktól a tetőig építi. Csak minőségi anyagokat, bevált és szakképzett mestereket válasszon. A megtakarítás nem mindig jó megoldás, mert ebben az esetben később jelentősen nagyobb költségek várhatnak Önre.
Most bemutatjuk a házépítés hozzávetőleges költségeit szakaszonként. Az alábbi pontokat megelőzi a telek megvásárlása. Mindenekelőtt figyeljen a helyi feltételekre - mennyire kiépített az infrastruktúra, az iskolák, óvodák, munkahelyek közelsége és mindenekelőtt - lehetséges-e lakóépület építése rajta. Ha a telek gondosan van kiválasztva, a papírmunka is sokkal könnyebben elvégezhető lesz.
Egy fontos lépés, amit mindenképpen meg kell említeni, a lakáshitel. Tájékozódjon, milyen feltételeknek kell megfelelnie ahhoz, hogy lakáshitelt vehessen fel a kívánt bankban: mennyi a minimális önerő, mennyi lehet a fizetés terhelése, milyen okiratokat kell benyújtania, mennyi a törlesztési idő és hasonló dolgok.
Szinte minden bank weboldalán található online kalkulátor a lakáshitel kiszámításához. Ez hozzávetőlegesen kiszámítja a kért hitelösszeg és a kívánt törlesztési időszak havi törlesztőrészletét. Részletes információkat a bank látogatásakor, a hiteltanácsadótól kap.
Fontos a tervezés is. Először meg kell oldani az alapvető kérdéseket - milyen házat szeretne, pincével vagy anélkül, az épület emeleteinek száma, mennyi pénzt hajlandó egyáltalán a házépítésre fordítani.
Egy másik fontos dolog, ami a ház biztonságát és nyugodt álmát illeti - a házbiztosítás. Már az építési munkálatok és a berendezések telepítése során is előfordulhatnak váratlan károk. Fontos, hogy a ház az építés után is biztosítva legyen. Az okok sokfélék - tűz, árvíz, betörés, erős természeti katasztrófák, amelyek nagy anyagi károkat okozhatnak.
1. A házat építeni lehetetlen a szükséges dokumentáció nélkül
Az első lépés, amely a családi ház építése során vár Önre, a szükséges dokumentáció rendezése.
Az első lépés, amely a családi ház építése során vár Önre, a szükséges dokumentáció rendezése.
Az építkezés megkezdése előtt elengedhetetlen az összes építési dokumentáció előkészítése és beszerzése. Az építési dokumentáció tartalmazza a helyszínre vonatkozó adatokat, a jóváhagyások, határozatok és engedélyek megszerzését, a tervdokumentációt, az építési engedélyt, a rendeltetés megváltoztatását és a használatbavételi engedélyt.
Az alábbiakban meghatározzuk a szükséges dokumentumok egy részét.
Először is beszéljünk a helyszíninformációról. Minden komoly építész a dokumentáció előkészítése előtt kérni fogja ezt a dokumentációt. Ebből megtudhatók az alapvető információk, például hogy az adott telek alkalmas-e építkezésre, milyen emeletmagasság engedélyezett, vannak-e bizonyos korlátozások, mekkora lehet a maximális alapterület.
Az előzetes terv a tervezett épület koncepciójának bemutatása, amely kötelezően tartalmazza azokat az adatokat, amelyek szükségesek a helyszíni feltételek meghatározásához, amelyek szükségesek a tervdokumentummal való összhang megállapításához és a tervezési és csatlakozási feltételek meghatározásához.
Az előzetes projekt egy projekt, azaz egymással összhangban lévő projektek gyűjteménye, amelyek meghatározzák: az épület rendeltetését, elhelyezkedését, alakját, kapacitását, műszaki-technológiai és funkcionális jellemzőit és megjelenését, leírják a munkálatokat és igazolják az épület alapvető követelményeinek teljesítését, az épület típusától és osztályától, illetve az elvégzendő munkálatoktól függően.
Az építési engedélyhez szükséges projekt a tervezett épület koncepciójának további kidolgozása a helyszíni feltételeknek megfelelően.
A kivitelezési projekt egymással összhangban lévő projektek gyűjteménye, amelyek szükségesek az építési, szakipari, szerelési és egyéb munkálatok elvégzéséhez, amelyek meghatározzák az épület építési-műszaki, technológiai és üzemeltetési jellemzőit a berendezésekkel és szerelvényekkel együtt, az építési termékek minőségellenőrzésének és biztosításának módját, az épület építésének műszaki-technológiai és szervezési megoldásait, az épület beruházási értékét, valamint az épület karbantartási feltételeit.
A kivitelezési projekt ára az épület méretétől, a szerkezet bonyolultságától, a terület nehézségétől, valamint magától a tervezőtől - az építésztől függ. Általában 1 és 1,5 millió Ft között mozog.
Megemlítjük az elkészült épület projektjét is, amely a használatbavételi engedély megszerzéséhez, az épület használatához és karbantartásához szükséges.
És elérkezünk az építési engedélyhez. Az építési engedély egy határozat, amelyet az illetékes hatóság ad ki, és amely alapján a tervezett építkezés összhangban van a jóváhagyott és hivatalos területi tervekkel, és teljesíti a szükséges feltételeket, engedélyezi az építkezést, és előírja azokat a különleges követelményeket, amelyeket figyelembe kell venni a tervezés és a megvalósítás során.
És mennyibe kerül az építési engedély? Egy átlagos családi ház építési engedélyének megszerzéséhez szükséges projekt elkészítése magában foglalja az előzetes építészeti tervet, az összes szükséges jóváhagyás megszerzését és az eljárás lefolytatását, a tanulmányok és szükséges határozatok elkészítését - körülbelül tehát 600 000 forintba kerül.
A tervező az, aki az ön igényeit és kívánságait összehangolja a telek területére vonatkozó hatályos előírásokkal és tervekkel. Az egyedi családi házprojektek árai a beruházás értékének 1 és 2%-a között mozognak.
Ha keres valakit, akire rábízhatná a projektek elkészítését, forduljon hozzánk.
Csak az építési engedély megszerzése után kezdődhet meg az építkezés.
2. Alapozás
Ez a pont a terep előkészítésére, földmunkákra, tereprendezésre, ásásra, törmelék elszállítására, az infrastruktúra (víz, villany, gáz, kábelek lefektetése) kiépítésére, az alapok ásására és zsaluzására vonatkozik. Ide tartoznak a geodéziai munkák, azaz minden előkészítő munka a ház építése előtt.
Az épület építése és a kerítés felállítása előtt szükséges a telek határainak kijelölése. Ez telek határpontjainak meghatározását jelenti a terepen.
A telek határainak újbóli meghatározása a korábban rögzített állapot újbóli megállapítása. Ez csak ugyanazon geodéziai pontok hálózatából végezhető el, amelyből az érvényes felmérés is készült. A telek határpontjait különböző típusú jelölésekkel jelölik.
A telek határainak kijelölése, azaz a határok újbóli meghatározása ajánlott az építkezés, a kerítés felállítása vagy az ültetvények telepítése előtt, hogy elkerüljük a kellemetlen helyzeteket.
És mennyit kér majd a földmérő? A határkijelölés ára a határpontok számától függ. Az alapmérés, illetve a határpontonkénti további mérések ára 30.000 - 470.000 Ft között mozog.
Keres valakit, akire rábízhatná a földmérési munkákat? Vegye fel a kapcsolatot környékén található megfelelő és értékelt földmérőkkel - ingyenesen és kötelezettségek nélkül!
Ebben a házépítési szakaszban a szükséges földréteg eltávolítása, a törmelék elszállítása és a tereprendezés is megtörténik. Az első kivitelezők, akikkel a házépítés során találkozik, azok, akik földmunkákkal foglalkoznak - az építési gödör ásása, a terep feltöltése, az alapozás konszolidálása. Miután az építési gödör kiásásra került, az alját tömörítik és egyengetik a föld hengerezésével. Az aljára polipropilén réteget helyeznek, hogy megakadályozzák a frakciók keveredését.
Széles és keskeny ásások különböztethetők meg. Az elsőt pincék építésénél használják, a másodikat csak csatornák vagy épületek alapozásánál.
A földmunkák magukban foglalják a közműcsatlakozások előkészítését is. A közműcsatlakozásokat a tervek és projekttervek alapján vezetik ki. Ide tartoznak a gázvezeték, vízvezeték, villany és csatornahálózat csatlakozásai. A közműcsatlakozások a ház alapvető elemei közé tartoznak, mert nélkülük nem tudunk működni. Ezeket az építkezés megkezdése előtt végzik el, és ezeknek a munkáknak az ára a talaj típusától és geológiai jellemzőitől függ.
És mennyibe kerülnek a földmunkák? A földmunkák és a tereprendezés ára köbméterenként kerül elszámolásra, azaz a kitermelt föld vagy a feltöltött anyag alapján. A széles árokásás (munkaárok földkiemelése) ára 4 000 - 7 000 Ft/m3; a granulátum feltöltése és tömörítése 6 000 - 8000 Ft/m3, a tervezés (jelölés) és a talaj tömörítése körülbelül 2 000 - 3 000 Ft/m2. Tereprendezéshez keres szakembert és kivitelezőt? Vegye fel a kapcsolatot az Ön környékén található megfelelő és értékelt, mélyépítéssel és tereprendezéssel foglalkozó szakemberekkel - ingyenesen és kötelezettségek nélkül!
Ide tartozik az alapozás is. Háromféle alapozás létezik: pontszerű, alaplemez és sávalapok. A pontszerű alapok, ahogy a nevük is sugallja, kisebb, egyedi alapok gyűjteményei, amelyeket meghatározott helyeken, pontszerű pontokon készítenek. Leggyakrabban vasbetonból készülnek, mint a többi, és főként az épületek pontszerű elemeinek alapozására használják - lépcsők, oszlopok... A sávalapok azok az alapok, amelyeket leggyakrabban családi házaknál, de nagyobb épületeknél is használnak. Ezeket vízszintesen elhelyezett vasalásokkal készítik. Az alaplemezeket igényesebb épületeknél használják, bár egyre gyakrabban alkalmazzák kisebb lakóépületeknél, például családi házaknál is.
Mennyibe kerül az alapozás? Az ár a fent említett típusoktól függ. Családi házaknál egyre gyakrabban használják az alaplemezt. Az alaplemez kivitelezése és betonozása, a vízszigetelés hegesztésével és 20 cm vastag szigetelés elhelyezésével 20 000 - 40 000 Ft/m² között kerül.
Itt megemlítjük a pincét is. Biztosan tudja, hogy a pince a ház leginkább víznek kitett része, ezért megfelelő vízszigetelésre van szüksége. Így megakadályozható a víz behatolása az anyag szerkezetébe és az épület szerkezetébe. És mennyibe kerül az alapok vízszigetelése? A pincefalak függőleges vízszigetelése, 5 cm vastag styrodur használatával 3 500 - 8 500 Ft/m².
3. A ház szerkezetének kialakítása, azaz a falazás
Miután megkezdődik a falak felhúzása, a ház elkezdi felvenni alakját és szerkezetét. Kialakul a szerkezet, amely nyitott marad, amíg a tető és a nyílászárók nem kerülnek a helyükre. A leggyakrabban használt anyagok a ház falazásához nálunk a betonblokkok, a tégla, és gyakori a pórusbeton (siporex) is. Függetlenül attól, hogy milyen anyagból készülnek, biztosítani kell a falak jó hőszigetelését. És mennyibe kerülnek a falazási munkák? Például egy 20 cm vastag és 3 m magas téglafal felhúzása körülbelül 30 000 - 72 000 forintba kerülne, míg egy 25 cm vastag betonfal körülbelül 40 000 - 72 000 forintba kerülne.
4. A tetőszerkezet felállítása
Ezután következik a ház tetőfedése. Erre a célra leggyakrabban beton- és agyagcserepet használnak, de az utóbbi években népszerűvé vált a zsindely és a fémlemez tetőfedés is. Fontos megemlíteni, hogy a zöldtetők is elterjedtek, amelyek számos előnnyel rendelkeznek - megakadályozzák az épület túlmelegedését, jobb mikroklímát teremtenek, további hőszigetelő réteget képeznek, és elnyelik az esővizet...
Milyen anyagot választunk, az a tető dőlésszögétől is függ. A tetőket dőlésszögük szerint lapos (5 foknál kisebb dőlésszögű), ferde (5 és 30 fok közötti dőlésszögű) és meredek (30 foknál nagyobb dőlésszögű) kategóriákba soroljuk. A lapos tetőknél nagyobb darabokban választják a fedőanyagot, míg a meredek tetőknél kisebb méretűeket. Példa a lapos tető fedőanyagára a bitumenes fedőanyag, a ferde tetőkre a cserép, a meredek tetőkre pedig a fa zsindely.
Minél bonyolultabb a tető formája, annál drágább lesz a kivitelezése.
Mennyibe kerül a tetőfedés? A teljes tetőfedés cseréppel (a klasszikus tető elkészítése az összes ácsmunkával, tetőfedő és bádogos munkával, valamint a cserép beszerzésével és felhelyezésével együtt) körülbelül 18 000 - 30 000 Ft/m².
5. Nyílászárók és homlokzatok beépítése
A nyílászárók - ablakok és ajtók - többféle szerepet töltenek be: biztosítják a magánéletet és a biztonságot, védik az épületet a kedvezőtlen időjárási hatásoktól és a hideg levegő beáramlásától (feltéve, hogy nem alakulnak ki hőhidak), és hozzájárulnak a külső esztétikai megjelenéshez.
A nyílászárók, ha nincsenek megfelelően beépítve, akár 30%-os energiaveszteségért is felelősek lehetnek.
Választhatunk fa, alumínium, PVC nyílászárókat vagy fa és alumínium kombinációját, amely általában a legdrágább. Az utóbbi években egyre népszerűbb a PVC nyílászáró a kiváló ár-érték arány miatt. A PVC ablakok nagyon tartósak, hosszú élettartamúak (akár 40 évig is eltarthatnak), és kiváló szigetelők. Előnyük a fa ablakokkal szemben, hogy nem kell festeni őket, és nem érzékenyek a hőmérsékletváltozásokra és a nedvességre.
És mennyibe kerülnek a PVC ablakok? Egy egyszerű, dupla üvegezésű PVC ablak ára 40 000 és 150 000 Ft/m² között mozog. A PVC bejárati ajtók árai attól függően változnak, hogy van-e hő- és hangszigetelésük, méretük, üvegezett részeik és különféle kiegészítőik alapján. Az egyszerűbb PVC ajtók ára 100 000 - 300 000 Ft között mozog.
A homlokzat a ház "arca", és nagyban befolyásolja a ház által keltett benyomást. A homlokzatnak esztétikai és funkcionális szerepe is van - megvédi a házat a kedvezőtlen külső hatásoktól. A homlokzatot sík és mindenekelőtt száraz felületre kell felhelyezni. A helytelenül kivitelezett homlokzati rétegek hőhidak kialakulásához vezetnek - olyan pontokhoz, ahol megnövekszik a hőátadás a belső térből a környezetbe, azaz a hő "szivárgásának" helyei.
A homlokzat készítése magában foglalja a homlokzati szigetelést, vakolást és festést. A homlokzati szigetelés kulcsfontosságú - megakadályozza a hőveszteséget, megakadályozza a nyári túlmelegedést, hangszigetelést biztosít, növeli az ingatlan értékét... A homlokzati szigetelést leggyakrabban expandált polisztirol (EPS) táblákkal vagy kőgyapottal végzik.
A homlokzat ára elsősorban a szigetelés vastagságától függ és a jó hőszigetelés érdekében nem lehet 12 cm-nél vékonyabb. A 12 cm vastag hungarocell lemezekkel történő hőszigetelés ára 12 000 Ft/m² körül alakul, 15 cm-es hungarocell esetén az ár kb. 14 000 Ft/m², vastagabb, 20 cm-es hungarocell esetén a homlokzat hőszigetelésének ára 16 000 Ft/m² körül mozog.
Népszerű választás a szellőztetett homlokzatok is - homlokzati rendszer szellőző réteggel vagy légcsatornával. Ezek kiválóan energiahatékony megoldások - körülbelül 30%-kal kevesebb energiát használnak fel a fűtésre és hűtésre. És mennyibe kerül a szellőztetett homlokzat? A szálcementből készült kompozit panelekből álló homlokzat ára, beleértve az alépítmény beszerzését és építését, a kőgyapot elhelyezését és a homlokzati panelek felszerelését, 20 000 és 40 000 Ft/m² között mozog.
A homlokzat színének kiválasztásakor fontos figyelembe venni a tető, az asztalosmunkák, az ereszcsatornák, az árnyékolók és még a kerítés színét is.
6. A ház vakolása és esztrich
A vakolással "elrejtjük" az összes vezetéket - víz- és csatornacsöveket, fűtéscsöveket... Kiegyenlítjük az épített falak egyenetlenségeit, a falak végleges formát kapnak. Felmerül a kérdés, hogy kézi vagy gépi vakolást válasszunk?
A gépi vakolás ma egyre inkább elterjedt. Ennek számos oka van - felgyorsítja a munkát (rövidebb idő alatt nagyobb falfelületeket lehet kezelni), a vakolat homogénebb - mindig azonos összetételű, egyenletesebben eloszlik. Egy "egységes" felületet kapunk.
És mennyibe kerül a gépi vakolás? A falakon vagy mennyezeteken végzett munka és anyag beszerzésének ára körülbelül 6000 Ft/m². Kinek bízzuk a gépi vakolást? Vegye fel a kapcsolatot a környékén található megfelelő és értékelt kőművesekkel - ingyenesen és kötelezettségek nélkül.
Az esztrich egy réteg vagy bevonat, amely a beton teherhordó lemez és a kiválasztott padlóburkolat között helyezkedik el. A felületek kiegyenlítésére, lejtők kialakítására a vízelvezetés érdekében szolgál. Az esztrich lehet nedves és száraz.
Az esztrich vékony, egyenletes réteg, általában körülbelül 4 cm vastag.
Mennyibe kerülhet a nedves esztrich, azaz a cementhabarcs? A nedves esztrich ára a munkamódszertől, összetételtől, vastagságtól és természetesen a megrendelt mennyiségtől függ. A 4-5 cm vastag klasszikus esztrich ára körülbelül 3 900 - 6 000 Ft/m².
A fent említett pontok után következnek a munkák, mint például a fűtőtestek telepítése, padlóburkolatok (parketta, laminált padló, kerámialapok) lerakása, festés, árnyékolók felszerelése, bútorok készítése és egyéb munkák. Az említett munkák mindegyikéhez, csakúgy, mint az előző fázisokhoz, szakértő, megbízható kivitelezőket találhat weboldalunkon.
Az a tény, hogy a ház építése összetett, bonyolult folyamat, amely részletes tervezést, precizitást és sok időt igényel. Az alapozástól a tető felhelyezéséig és a homlokzat elkészítéséig minden fázist gondosan kell koordinálni. Ezért sokan a "kulcsrakész" opciót választják.
És mennyibe kerül a "kulcsrakész" ház építése? A közepes minőségű anyagokból épített "kulcsrakész" ház ára körülbelül 450 000 - 550 000 Ft/m². Ha saját kivitelezésben építkezik, körülbelül 5%-ot takaríthat meg a beruházás értékéből, de elveszítene körülbelül 500 munkaórát és ki tudja, mennyi ideget.