A klímaszervizekhez érkező hívások többsége éppen ezzel a problémával kapcsolatos. A klímaberendezés szivárgása nem feltétlenül jelenti azt, hogy nagyobb meghibásodás történt, így nem mindig van ok az aggodalomra. Azonban bizonyos helyzetekben nagyobb beavatkozásra van szükség a szerviz részéről.
Először is fontos tudni, hogy a víz megjelenése a párologtatón és a klíma hűtőjén, azaz a hideg csöveken történő kondenzáció eredménye. A víz kondenzációja a hideg egységen jelentkezik, ami azt jelenti, hogy nyáron (amikor a helyiségeket hűtik) a víz a beltéri egységben kondenzálódik, mivel a kültéri egység ekkor meleg, télen (a fűtési szezonban) pedig a kültéri egységen.
A víz a klímaberendezésben abban az egységben keletkezik, amelyik hideg.
A helyiség hűtése során a klíma belső csövei nagyon hidegek, így kondenzátum keletkezik rajtuk. Ennek mennyisége, azaz a kondenzált víz mennyisége a hőmérséklettől (külső-belső viszonyoktól) és a levegő páratartalmától függ. Érdekes adat, hogy általában körülbelül egy liter óránként. Ha nagyobb mennyiségről van szó, az annak a jele, hogy a klímaberendezés nem működik megfelelően. A klímaberendezés úgy van tervezve, hogy a felgyülemlett vizet kivezesse. Hogyan? A beltéri egység alatt, a hűtő alatt van egy tálca, amely összegyűjti a párologtatóról származó kondenzált vizet. Ez a víz egy csövön keresztül kerül kivezetésre.
A kondenzátum elvezetése a vízgyűjtő tálcából indul, majd a csövön keresztül folytatódik.
Ha a víz elvezetésre kerül, akkor miért szivárog a klíma? Mielőtt válaszolnánk erre a kérdésre, először a probléma megoldatlanságának következményeivel foglalkozunk. Ha a klíma szivárgására hosszabb ideig nem reagálunk, a következő problémák jelentkezhetnek: a víz a falakra, parkettára csöpög (a nedvesség a parketta felpúposodását okozhatja), vagy a legrosszabb esetben érintkezhet az elektromos vezetékekkel; a klímaberendezés gyorsabban elhasználódik (bizonyos alkatrészek gyorsabban meghibásodnak), és több elektromos energiát fogyaszt; növekszik a levegő páratartalma a helyiségben, és köztudott, hogy a nedvesség elősegíti a baktériumok és a penész terjedését, amire különösen figyelniük kell az asztmában, hörghurutban és más légzőszervi problémákban szenvedőknek. Most, hogy említettük a következményeket, foglalkozzunk a kérdéssel:
Mik a klíma beltéri egységéből történő szivárgás okai?
Több oka is lehet a klíma szivárgásának, azaz a beltéri egységből történő vízcsöpögésnek:
Eltömődött tálca és elvezető cső
A beltéri egységből történő vízszivárgás leggyakoribb oka az eltömődött tálca vagy akár az elvezető cső. Ha a klímát több mint egy éve nem szervizelték, nagy a valószínűsége, hogy a kondenzált víz gyűjtőtálcája eltömődött. Ezért szükséges évente legalább egyszer szervizelni a klímát. A klímaszervizelés ára 30 eurótól kezdődik.
Azon kívül, hogy a kondenzált víz gyűjtőtálcája és elvezető csöve eltömődhet, előfordulhat, hogy megsérül, megreped, és ennek eredményeként a beltéri egységből víz szivárog. Ilyenkor szükséges a tálca cseréje.
Keres valakit, akire rábízhatja a klímaberendezés szervizelését? Vegye fel a kapcsolatot tapasztalt klímaszerelőkkel a környékén.
És mi a helyzet az elvezető csővel? Az a cső, amely a tálcából kivezeti a vizet, szintén nem lehet eltömődött szennyeződésekkel, nem lehet meghajlítva, nem lehet vízzel teli edénybe merítve (az edényt rendszeresen ki kell üríteni). Az elvezető csőnek állandó lejtéssel kell rendelkeznie az egész hosszában.
Ha az elvezető csövet nem a csatornába helyezik, hanem valamilyen okból egy vízgyűjtő edénybe vezetik, amelyet ritkán ürítenek, légdugó keletkezhet. Ha az elvezető cső vége vízbe merül, a víz elvezetése akadályozott.
Miért tömődik el az elvezető cső? Azért, mert a kondenzált vízben szennyeződések lehetnek a klíma beltéri egységéből. Gyakori okok a rovarok is, amelyek bejuthatnak a csőbe és megakadályozhatják a víz elvezetését a klímából. Az elvezető csőnek szabad lejtéssel kell rendelkeznie, nem lehet meghajlítva. Ebben az esetben a kondenzált víz nem tud szabadon áramlani, és ennek következménye a klíma szivárgása.
Rossz klímadőlés
A helytelen klímadőlés a rossz telepítés következménye. A klímaberendezés beltéri egységét vízszintesen kell felszerelni, hogy a tálca ne legyen ellenlejtésben. A tálcának egyenletesen kell megtelnie vízzel, és hatékonyan kell ürülnie az elvezető csövön keresztül. Ellenkező esetben a kondenzált víz nem távozik, hanem bent marad és túlcsordul a tálcán.
Ha a klímaberendezés rossz dőlésben van felszerelve, a víz a tálcából a rossz irányba fog folyni, és nem a csőbe, hanem más utat talál kifelé.
Ajánlott, hogy a klímaberendezés telepítését mindig szakemberek végezzék. Az engedéllyel rendelkező klímaszervizekben olyan mesterek dolgoznak, akik rendelkeznek a szükséges műszaki ismeretekkel és tapasztalattal (fűtés, szellőzés és légkondicionálás), valamint minden szükséges szerszámmal. Ne feledje, hogy a klímák elektromos készülékek, és a tapasztalt szakemberek betartják az összes biztonsági protokollt.
Mennyibe kerül a klíma telepítése? Az összeg változó a klíma teljesítményétől, a telepítés összetettségétől, a helyszíntől és magától a kivitelezőtől függően. A klímaberendezés telepítésének átlagos költsége körülbelül 150 euró. Kire bízza a klímaberendezés telepítését és későbbi karbantartását? Vegye fel a kapcsolatot a környékén található megfelelő és értékelt klímaszakembereknek - ingyenesen és kötelezettségek nélkül!
A szakszerűen telepített klímaberendezés az első és alapvető feltétele annak, hogy a tervezett teljesítményt nyújtsa.
Gyakran előfordul, hogy a klíma beltéri egységéből víz szivárog, ha a szervizelés után a műanyag alkatrészek nem kerültek a helyükre, ami megakadályozza a víz elvezetését.
Freonhiány a klímaberendezésben
Jól ismert, hogy ha nincs elegendő hűtőközeg, a beltéri egység egyenetlenül és túlzottan jegesedik. A klíma párologtatóján lévő jég idővel elolvad, és nagyobb mennyiségű vizet hoz létre, amely az oldalán szivárog, nem pedig a tálcába. Miért? Mert az elvezető rendszer nem képes olyan gyorsan elvezetni a vizet.
Piszkos szűrők és ventilátor a klímaberendezésben
Egy másik ok, amiért a klímaberendezés beltéri egységéből víz szivárog, a szűrők vagy a ventilátor szennyezettsége. Ez lehet a probléma, ha a klímaberendezés hosszú ideig hibátlanul működött, majd hirtelen vízszivárgás jelentkezett. A probléma tehát lehet a piszkos klíma. Ezért ajánlott a klímaberendezést mindig megtisztítani a fűtési/hűtési szezon előtt. Fontos tudni, hogy az éves tisztítással nemcsak a klímaberendezés hatékony működését biztosítjuk, hanem annak hosszú élettartamát és alacsonyabb energiafogyasztását is.
Ha a klíma szűrői piszkosak, a levegő áramlása akadályozott lesz (a szűrők összegyűjtik a port és más részecskéket), és maga a készülék nagyobb terhelés alatt fog működni. Ennek következménye a nagyobb energiafogyasztás.
Víz csöpögése a kültéri egységből
Megemlítettük a beltéri egységet, most pedig a klímaberendezés kültéri egységéről lesz szó. Mikor csöpög víz a kültéri egységből? A válasz télen, amikor a klímaberendezés fűtési üzemmódban van, bár sokan azt hiszik, hogy a kondenzáció csak nyáron keletkezik, amikor a készülék hűtésre van állítva.
A kültéri egység alján lévő nyílásra műanyag elvezető csövet helyeznek, amelyen keresztül a víz olyan helyre távozik, ahol nem zavar senkit. A víz a műanyag csövön és az elvezető csövön keresztül irányítható az ereszcsatornába vagy más, a körülményeknek megfelelő helyre.
Milyen gyakori meghibásodások fordulnak még elő a klímaberendezéseknél?
Felsorolunk néhány gyakori problémát a klímaberendezéssel kapcsolatban, és feltárjuk azok leggyakoribb okait.
Nem tudja bekapcsolni a klímaberendezést a távirányítóval
Ha nincs probléma az áramellátással, nagy valószínűséggel a távirányítóval vagy az elemekkel van a gond. Először ellenőrizze, hogy megjelenik-e valami a távirányító kijelzőjén. Ha nem jelenik meg semmi, ellenőrizze, hogy az elemek működnek-e. Ha ez sem segít, lehet, hogy a probléma magában a konnektorban van. Fontos megjegyezni, hogy az elektronikával soha ne próbálkozzon saját maga.
Klímaberendezés működik, de gyengébben hűt
Ez egy másik gyakori meghibásodás, ami miatt az emberek klímaszerelőket hívnak. Itt is lehet a probléma a freon hiánya, de a piszkos készülék (szennyezett szűrők) vagy az elmaradt karbantartás is okozhatja. Ha ez a probléma már a kezdetektől fennáll, azaz a klíma telepítése óta, akkor lehet, hogy a klíma kapacitása (teljesítménye) gyengébb, mint amire az adott helyiségnek szüksége van. Ha a klímaberendezés teljesítménye túl alacsony az adott területhez képest, akkor teljes kapacitással kell működnie, ami nagyobb áramfogyasztást eredményez. Egy általános szabály szerint egy 40 négyzetméteres lakáshoz elegendő a leggyengébb "kilences" (2,6 kW teljesítményű klímaberendezés), egy 40-60 négyzetméteres lakáshoz a legnépszerűbb "tizenkettő" (3,5 kW teljesítményű), míg nagyobb területekhez a "tizennyolcas" (5,3 kW teljesítményű) a megoldás.
Ha a klímaberendezés teljesítménye BTU-ban (British Thermal Unit) van megadva, ne zavarodjon meg, számoljon úgy, hogy 1 kW = 3412,14 BTU/h.
Bár a legjobb tanácsot egy szakember adhatja a megfelelő kapacitású klímaberendezés kiválasztásához, fontos, hogy néhány dolgot tudjon. A készülék szükséges teljesítménye számos tényezőtől függ: az ablakok és ajtók méretétől és számától, az épület tájolásától, a szigetelés vastagságától, a helyiség rendeltetésétől és a háztartás tagjainak számától.
Ezenkívül ellenőrizze a beállításokat. Lehet, hogy a készülék még mindig fűtési módban van a tél óta. Ezt könnyen észreveheti a kijelzőn - a "heat" vagy a nap szimbólum lesz látható. Ha ezt látja, állítsa át a klímát hűtési módra, amelyet általában hópehely szimbólum jelöl. Ne várjon azonnali változást, a klímaberendezésnek egy kis időre lesz szüksége.
Van még egy oka ennek a problémának. Ha a klímaberendezés teljesen automatikus módban van, lehet, hogy rossz paraméterek vannak beállítva. Ezenkívül, ha a párátlanító üzemmód be van kapcsolva, a klímaberendezés működni fog, de nem fog hűteni.
Zajos kültéri és beltéri egység
A kültéri egység esetében a leggyakoribb zajforrások: freonhiány, amikor a ventilátor kiesik az egyensúlyból, valamint a ventilátor motorja. Ezenkívül, ha a kültéri egység szintje nem megfelelő, azaz a klíma ferde, erősebb zaj keletkezik.
Kellemetlen szag árad a klímából
Ennek a klímaberendezési problémának csak egy oka van. Ez a gondozatlanság, azaz a klímaberendezés karbantartásának hiánya. A benne felgyülemlett nedvesség miatt a klímaberendezés kedvező környezetet biztosít a mikroorganizmusok számára. A megoldás természetesen a rendszeres tisztítás és a klímaberendezés belső részének karbantartása, fertőtlenítése. Mindenesetre minél előbb hívjon szerelőt.