Katerória

    Útmutató hőszivattyúkhoz – típusok, előnyök, árak

    Az elmúlt években a hőszivattyús rendszer, ami hazánkban is egyre népszerűbb, igazi sláger volt világszerte. A hőszivattyú segítségével többszörös megtakarítás valósítható meg az energiafogyasztásban, a megújuló természetes erőforrások felhasználásával. Ha hőszivattyú vásárlását tervezi, az alábbi útmutató segíthet a döntés meghozatalában és megad minden szükséges információt.
    Szakcikk 153
    Hőszivattyúk
    Rendszerünkben van még 520 kivitelező a következő területre Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés:

    Feltehetőleg többször gondolkodott már az energiafogyasztás csökkentésén, azon, hogyan tudna a fűtési szezonban spórolni. Megoldásként mind gyakrabban a hőszivattyúkat ajánlják. 

    Mi a hőszivattyú?

    A hőszivattyúk olyan rendszerek, amelyek a környezetből (levegőből, talajból, vízből) származó hőenergiát hasznosítják, és alacsony villamosenergia-fogyasztással hatékonyan fűtik a helyiségeket, valamint a használati vizet. 

    Hogyan működnek a hőszivattyúk? A hőszivattyúk az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből (víz, talaj, levegő) hőt vonnak ki és magasabb hőmérsékletű rendszerbe (fűtési rendszerbe) továbbítják, és a kompresszor beindításához elektromos energiát használnak. Fontos kiemelni, hogy a hőszivattyú a szükséges energia 75%-át megújuló energiaforrásokból veszi fel, és mindössze 25% származik elektromos forrásból. Ez azt jelenti, hogy az energia háromnegyedét természetes forrásból, ingyenesen nyerik. 

    A hőszivattyúk átlagosan 1 kW villamos energiát 4 kW hőenergiává alakítanak át. 

    A hőszivattyúk ezért a hagyományos elektromos fűtőberendezésekkel ellentétben, nem elektromos fűtőberendezéssel termelnek hőenergiát, hanem azt egyik környezetből adják át a másiknak. Energia csak a kompresszor működéséhez szükséges, ezért a hőszivattyú sokszorosan kevesebb elektromos energiát fogyaszt, mint egy klasszikus elektromos fűtési rendszer. 

    Más típusú elektromos fűtéshez viszonyítva a hőszivattyúk jóval gazdaságosabbak. 
    Hőszivattyú.jpg
    A hőszivattyúk átlagosan 1 kW villamos energiát 4 kW hőenergiává alakítanak át.

    A hőszivattyúk működési elvéről többet megtudhat, ha megismeri felosztásukat:

    A hőszivattyúk típusai

    Attól függően, hogy honnét nyerik a hőenergiát, megkülönböztetünk levegő-víz (más néven levegő-hőszivattyúk), talaj-víz (más néven geotermikus hőszivattyúk) és víz-víz (más néven talajvízzel működő hőszivattyúk) hőszivattyúkat.

    A levegő-víz hőszivattyú a környező levegőből vonja el a hőt a kültéri egységbe, és a beépített hőcserélőbe/elpárologtatóba irányítja. Ott a hőt átadja egy hőhordozó közegnek, a freonnak, ami jellemzően nagyon alacsony hőmérsékleten párolog. Ezután a freon, ami a párolgás során felvette a külső levegő hőmérsékletének egy részét, belép a kompresszorba. A kompresszió során felmelegszik, majd hőenergiát szolgáltat.

    A levegő-víz hőszivattyús rendszer a külső levegőből vonja el az energiát és továbbítja a vízbe, például a padlófűtési rendszerbe.

    A levegő-víz hőszivattyúnál a legalacsonyabb a COP (COP – Coefficient of Performance), vagyis a teljesítmény-együttható, amelynek értéke 3,4-4 között van. A levegő-víz hőszivattyúk a könnyű telepítés (nem igényel bonyolult földmunkát) és alacsony áruk miatt nagyon népszerűek. Egy 8 kW átlagos teljesítményű levegő-víz hőszivattyú ára 2 500 eurótól kezdődik. 

    Kis helyiségekben ezek a hőszivattyúk nagyon jó megoldást jelentenek. Bár alacsonyabb a teljesítmény-együtthatójuk, mint más típusú hőszivattyúknak, ezért nem szükséges nagyobb, összetettebb rendszerekbe fektetni.  

    Hőszivattyú-levegő-víz.jpg
    A könnyű telepítés és az alacsony költségek miatt a levegő-víz hőszivattyúk népszerű választásnak számítanak.

    A levegő-víz hőszivattyúknak például a víz-víz hőszivattyúkhoz képest van egy fontos esztétikai hátránya. A levegő-víz hőszivattyú kültéri egysége látható, mert kívül van, általában az épület külső falán vagy a földön.

    Víz-víz hőszivattyú – ez a rendszer a talajvíz hőjét vonja el, amit átad a fűtési rendszer vizének. A levegő-víz hőszivattyúhoz hasonlóan, a freon a hőenergia egy részét, jelen esetben a talajvízből veszi fel, amelynek hőmérséklete átlagosan 12-15 fok között mozog. A lehűtött vizet ezután visszavezetik a természetes földalatti áramlásába.

    Fontos hangsúlyozni, hogy a talajvízzel működő hőszivattyúkkal a meleg hónapokban passzív módon hűtheti otthonát.

    A víz-víz hőszivattyúk összetettebb földmunkákat, valamint talajvízhez való hozzáférést igényelnek. Ez a rendszer sokkal drágább, mint egy levegő-víz hőszivattyú. A víz-víz hőszivattyúk ára változó, 5 000-10 000 euró között van (az elosztórendszerbe, a padlófűtésbe vagy radiátoros fűtésbe való beruházás nélkül).

    Hőszivattyú víz-víz.jpg
    A talajvízzel működő hőszivattyúk bonyolultabb földmunkákat igényelnek. 

    A víz-víz hőszivattyúk energiahatékonyabbak, emellett a talajvíz hőmérséklete sokkal stabilabb mint a külső levegő hőmérséklete. A talajvízzel működő hőszivattyúk teljesítmény-együtthatója a legmagasabb, 5,2-6,2 között van.

    Talaj-víz hőszivattyú – energiát vesz fel a talajból, amit a fűtési rendszer csöveiben lévő víznek továbbít. A geotermikus hőszivattyú telepítésének feltétele, hogy az épület körül nagyobb szabad terület legyen a kollektorok számára. A kollektorok mellett szondák is beépíthetők. A talajszondás hőszivattyúk a föld mélyebb rétegeiből veszik fel a hőt – geotermikus energiát. A vízszintes kollektorokkal rendelkező hőszivattyú a Nap hőjét használja fel, amely közvetlenül a föld felszíne alatti rétegekben halmozódik fel.

    A talaj, csakúgy, mint a talajvíz, állandó hőmérsékletű. Ez azt jelenti, hogy a hőmérséklet télen magasabb, nyáron pedig alacsonyabb a levegő hőmérsékleténél, amelynek köszönhetően nyáron mindkét rendszer passzív hűtésre alkalmas. 

    A talaj-víz hőszivattyúk nagyon jó teljesítmény-együtthatóval rendelkeznek. A COP érték 4,4-5 között van. A geotermikus hőszivattyúk ára hasonló a talajvízzel működő hőszivattyúkhoz. Egy családi ház geotermikus hőszivattyújának beszerzése és beépítése a földmunkákkal és telepítéssel átlagosan 7 500 eurót tesz ki. 

    Hőszivattyú típusa Jellemzők Árak
    Levegő-víz hőszivattyú A külső levegő hőenergiáját veszi fel; egyszerű összeszerelés; alacsony ár; legegyszerűbb karbantartás; alacsonyabb teljesítmény együttható COP 3,4-4; látható kültéri egység; legzajosabb szivattyú típus 2 500 euró és annál drágább
    Víz-víz hőszivattyú A talajvíz hőjét veszi fel; leghatékonyabb hőszivattyú COP 5,2-6,2; stabil talajvízhőmérséklet; a helyiségek passzív hűtése lehetséges; bonyolultabb telepítést igényel 5 000-10 000 euró
    Talaj-víz hőszivattyú A talaj hőjét vonja el; passzív hűtés lehetséges; rendkívül hatékony COP 4,4-5; a kollektorok vagy szondák számára nagyobb terület szükséges körülbelül 7 500 euró

    A hőszivattyú kiválasztása és telepítése

    A terepviszonyoktól, a háztartás energiaigényétől, az épület nagyságától és a rendelkezésre álló költségvetéstől függ, hogy milyen típusú hőszivattyút választ.

    Hőszivattyú beszerelése.jpg
    A hőszivattyú teljesítményét legjobban a kiválasztott cég szakemberei határozhatják meg.

    A hőszivattyú típusának, vagyis a hőenergia forrásának helyes megválasztása mellett néhány további dologra is figyelni kell, elsősorban a méretre, azaz a hőszivattyú teljesítményére. A hőszivattyú teljesítményét legjobban a kiválasztott cég határozhatja meg, többek között a hőszivattyúk telepítésével foglalkozó szakemberek, akik figyelembe veszik a tér nagyságát, a szigetelés és a nyílászárók minőségét, valamint az adott területre jellemző időjárási viszonyokat.

    A hőszivattyút nem szabad túlméretezni, különben ugyanolyan a hatása lesz, mint egy túl erős klímaberendezésnek. Igaz, hogy a fűtési rendszerben lévő víz melegítésére jobb kapacitással rendelkezik, de ne feledje, hogy a helyiség felfűtéséhez a padlófűtésnek egy bizonyos időre van szüksége, függetlenül attól, hogy milyen gyorsan érkezett a felmelegített víz. Ha az épület igényei a hőszivattyú által szállítható minimumnál kisebbek, akkor a rendszer folyamatosan be- és kikapcsol. Ilyenkor a hőszivattyú hatékonysága csökken, mivel a kompresszor indításkor több áramot fogyaszt, ez pedig hátrányosan érinti az energiafogyasztást. Ráadásul a rendszer alkatrészei elhasználódnak, és így a meghibásodás lehetősége is nagyobb.

    Másrészt, ha a hőszivattyú kapacitása kisebb, nem tud hatékonyan működni. 

    A hőszivattyú teljesítménye a szigetelés minőségétől függ. Amennyiben a hőszigetelés vastagsága megfelelő és telepítése szabályos, a hőveszteség csökken. Erre a célra többnyire hungarocellt és kőzetgyapotot használnak. Utóbbinak számos előnye van.  

    Az energiahatékony háznál a homlokzat szigetelése kulcsfontosságú.
    Homlokzatszigetelés.jpg
    A hőszivattyú teljesítménye a hőszigetelés minőségétől függ. 

    Mindig érdemes vastagabb hőszigetelést választani a homlokzatra. Egy 12 centiméteres hungarocell homlokzati rendszer négyzetméterenként körülbelül 25 euróba kerül, míg a 15 centiméteres hungarocell ára négyzetméterenként körülbelül 27 eurót tesz ki. Ha vastagabb, 20 centiméteres hungarocellt használ, akkor a homlokzat ára valamivel drágább lesz, négyzetméterenként 30 euró körül van. A kőzetgyapot mintegy 40%-kal drágább, mint a hungarocell.

    A homlokzat felújítását, illetve szigetelését tervezi, és a kivitelezésre megfelelő szakembert keres? Töltse ki űrlapunkat ingyenesen, kötelezettségek nélkül, és kérjen ajánlatot a környék minősített mestereitől.

    A hőszivattyú teljesítményét a nyílászárók minősége is befolyásolja. Az épület fűtéséhez szükséges energia mintegy 40%-a az ajtók és ablakok nem megfelelő hőszigetelése miatt vész el. Ezért, ha a nyílászárók elhasználódtak és nem jól működnek, érdemes kicserélni őket. Több jel is utalhat a nyílászárók cseréjére: beengedik télen a hideg levegőt, nehézkes a nyitás/zárás, a penész megjelenése a falak és nyílászárók között, az állandó páralecsapódás, szivárgás, elviselhetetlen zaj.

    Az utóbbi években a PVC nyílászárók nagyon népszerűek, mivel kiváló hőszigetelést biztosítanak, emellett az ár-érték arányuk is megfelelő. Egy hagyományos, dupla üvegezésű PVC ablak ára 85-160 euró között mozog. Amennyiben a fa ablakokat részesíti előnyben, akkor egy dupla üvegezésű ablakra, az ablakpárkányra és a beépítésre négyzetméterenként 100-180 eurót kell költenie.

    Ablakok gyártására vagy beszerzésére megbízható szakembert keres? Töltse ki a weboldalunkon található űrlapot – ingyenesen, kötelezettségek nélkül – és kérjen ajánlatot a környék minősített asztalosaitól vagy beszállítóitól. 

    Ahhoz, hogy a hőszivattyú a kívánt teljesítményen működjön, minőségi telepítés szükséges. A szakemberek megfelelő modellt kínálnak és megtalálják a hőszivattyú telepítésére alkalmas helyet.

    Hőszivattyú telepítésére keres megfelelő szakembert? Töltse ki a weboldalunkon található űrlapot – ingyenesen, kötelezettségek nélkül – és kérjen ajánlatot a hőszivattyús rendszerek szakértőitől, akik az adott környéken találhatók és megfelelő minősítéssel rendelkeznek.

    A hőszivattyúk előnyei

    A hőszivattyúkat hosszú, akár 25 éves vagy annál hosszabb élettartam jellemzi, kifejezetten alacsony üzemeltetési költségek mellett. Tény, hogy egy hőszivattyú nagyobb kezdeti befektetést igényel (ami sokakat elriaszt a vásárlástól), de ez sokszorosan megtérül, átlagosan öt év után, majd azt követően a hőszivattyú nettó nyereséget hoz.

    Hőszivattyú kifizetősége.jpg
    A beruházás általában öt év után megtérül, és azt követően nettó nyereséget termel.

    A hőszivattyúk további előnyei közé tartoznak az alacsony karbantartási költségek is. Nincs több hamu, és a tűzifa számára sem kell külön helyet biztosítani. Karbantartás szempontjából a legmegfelelőbbek azok a hőszivattyúk, amelyek a külső levegő hőenergiáját használják. 

    Más fűtési rendszereknél több a kötelezettség – a pellet feltöltése, a fa hasogatása és hasonlók.

    A gazdaságosság és az alacsony energiafogyasztás mellett a hőszivattyúk előnyei közé tartozik, hogy könnyen kezelhetők. 

    Sok cég a jótállási időszak alatt általában vállalja a hőszivattyúk ingyenes szervizelését és karbantartását is. A rendszeres karbantartás biztosítja a rendszer megfelelő működését és megelőzi a nagyobb hibákat, valamint a drágább és bonyolultabb javításokat. 

    Hőszivattyú szervizelése.jpg
    A rendszeres karbantartás biztosítja a rendszer megfelelő működését és megelőzi a nagyobb hibákat, a drágább és bonyolultabb javításokat. 

    A hőszivattyúk hátrányai

    Sokan úgy gondolják, hogy a hőszivattyúk rendkívül zajosak, azonban ez nem teljesen igaz. A levegő-víz hőszivattyúk a legzajosabbak – a ventilátor miatt –, de a zajszint itt sem haladja meg a 60 decibelt. A modern hőszivattyúk szinte hangtalanul működnek. 

    Érdemes azonban ügyelni arra, hogy a hőszivattyú kültéri egységét ne a hálószoba ablaka vagy nagyforgalmú helyiségek közelében szerelje fel. Ha néhány méterrel távolabb telepítik, szinte alig hallható a működése.

    A bonyolult földmunkákat is a hőszivattyúk hátrányai közé sorolhatjuk. Ez azonban nem a levegő-víz hőszivattyúra vonatkozik, hanem a geotermikus és talajvízzel működő hőszivattyúkra érvényes. Például egy talaj-víz hőszivattyúhoz az épület méretének legalább a duplája szükséges ahhoz, hogy a kollektorok telepíthetők legyenek. 

    Hőszivattyú és padlófűtés

    Tudta, hogy a hőszivattyúból akkor hozhatja ki a legtöbbet, ha padlófűtéssel kombinálja? Mivel a vizes padlófűtés alacsony hőmérsékleten – általában 21-28 fokon – működik, a hőszivattyú bármikor megfelelő vízhőmérsékletet biztosíthat a padlófűtés működéséhez. 

    Hidraulikus padlófűtés.jpg
    Tudta, hogy a hőszivattyúból akkor hozhatja ki a legtöbbet, ha padlófűtéssel kombinálja?

    A radiátorok ebben az esetben nem tartoznak a legmegfelelőbb megoldások közé, mert magas hőmérsékleten működnek. A hőszivattyúk energiahatékonysága csökken, amikor magasabb hőmérsékletet kell elérni.

    A padlófűtés alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer, aminek más előnyei is vannak: a fűtőelemek nem láthatóak, mint a radiátoroknál, a hő egyenletesen sugárzik a teljes felületen, a fűtési szezonban a levegő nem száraz... Bár a padlófűtés nagyobb kezdeti befektetést igényel, biztosan megtérül, főleg hőszivattyúval kombinálva.

    Mennyibe kerül a padlófűtés? A padlófűtés beszerzése, beépítése, a csatlakozódobozokhoz való csatlakoztatása, a rendszerben végzett nyomáspróba négyzetméterenként 15-24 euró között mozog. 

    A padlófűtés telepítésére keres megbízható mestert? Ingyenesen és kötelezettségek nélkül töltse ki a weboldalon található űrlapot, és kérjen ajánlatot a környék minősített padlófűtés-szerelő szakembereitől. 

    Hőszivattyú padlófűtés.jpg
    Hőszivattyú és padlófűtés.

    A padlófűtés mellett a falfűtés is jó kombináció hőszivattyúval, mivel a hőt így nagyobb felületen adják át. A falfűtés is alacsony hőmérsékletű rendszer – a víz hőmérséklete 28-40 fok között mozog, és a padlófűtéshez hasonlóan, a fűtőelem itt sem látható és helyet sem foglal. Tekintettel arra, hogy a fűtött felület és a fűtendő helyiség hőmérséklete között a radiátorokhoz képest kisebb a különbség, kevesebb por képződik és kellemes tartózkodást biztosít. Hőszivattyúhoz csatlakoztatva a falfűtés a helyiségek hűtésére is alkalmas.

    Mennyibe kerül a falfűtés? A falfűtés ára Ø16-os aluplast cső beépítésével, a rendszerre való bekötés és kiegészítő vakolás nélkül négyzetméterenként 15-24 euró között változik.

    Megbízható szakembert keres, aki jártas a falfűtés telepítésében? Töltse ki űrlapunkat – ingyenesen és minden kötelezettség nélkül – és kérjen ajánlatot a környék minősített szakembereitől, akik falfűtésszereléssel foglalkoznak.  

    Hőszivattyúk úszómedencékhez

    Végül említsük meg a hőszivattyúk altípusát, amely az úszómedencék vizének melegítésére szolgál.

    A hőszivattyúval fűtött medencék meghosszabbíthatják a fürdési szezont kora tavasztól késő őszig. 

    A medence hőszivattyúja működése során hőenergiát vesz fel a környező levegőből, amit kis villamosenergia-fogyasztás mellett a medence vizébe továbbít. A kompresszor működése révén a hő ismét átkerül egyik közegből a másikba. Az úszómedencék hőszivattyúi sok energiát takarítanak meg, azonban van egy hátrányuk: zajosak, ami egyesek számára kényelmetlen zümmögésben nyilvánul meg.

    Az úszómedencékhez való hőszivattyúk ára 1 500-6 000 euró között változik. 

     

    Egyedi konyhabútor tervezés A cikket 573-nál több felhasználó tekintette meg

    A bútorok közül általában a konyhabútorok készülnek egyedi tervek alapján. Sokan döntenek az egyedi konyhabútorok mellett, mivel azok teljes egészében a felhasználók igényeihez igazodnak. Amikor elmegy egy asztaloshoz, számos kérdést fog feltenni: Milyen anyagot választott? Milyen dizájnt? Hány szekrényt szeretne? Milyen elrendezést tervez?

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 520 kivitelező a következő területre Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül