A légkondicionálóknak, legyen szó lakó-, üzleti vagy vendéglátóipari egységről, többféle szerepe van. Fő feladatuk a hőmérséklet szabályozása a helyiségben, illetve a kívánt hőmérséklet biztosítása egész évben, amely könnyen a lakók igényeihez igazítható. A légkondicionálók így fokozzák a kényelmet. A klímaberendezés használatának köszönve könnyebb megbirkózni a nyári trópusi hőmérséklettel vagy a hideg téli időjárással, ráadásul a megfelelő hőmérséklet fenntartása a munkaterületeken növeli a termelékenységet is.
Az utóbbi időben légkondicionálás másik előnyéről, a levegőminőség javításáról is mind több szó esik, ugyanis a bennük lévő szűrők eltávolítják a levegőből a port, a mikrobákat és a további részecskéket. Köztudott, hogy a magas páratartalom, ami jól látható a bepárásodott ablakokon, azaz páralecsapódáson, a penész kialakulásához és terjedéséhez vezet, a klímaberendezések viszont csökkentik a helyiség páratartalmát.
A légkondicionáló működése azon alapul, hogy elvonja a meleg levegőt és amikor lehűti, kifújja. A fűtési folyamatnál ez fordítva van.
Ahhoz azonban, hogy a légkondicionáló sikeresen elvégezze a fenti feladatokat és évekig problémamentesen működjön, nélkülözhetetlen a megfelelő modell kiválasztása és a készülék specifikációinak megértése. Bármelyik modellt is választja, lényeges, hogy megfelelően szereljék be. A klímaberendezést akkor érdemes beszerelni, amikor nincs használatban, vagyis szezonon kívül. Miért? A válasz egyszerű: azért, mert így a magas és alacsony hőmérsékletekre egyaránt felkészülhet. Ha elégedett a légkondicionáló működésével, akkor elég, ha szezonon kívül elvégzik a szervizelést és tisztítást, hogy a fűtési vagy hűtési szezon előtt biztosítsa annak teljes működőképességét.
A megfelelő kiválasztásához ismerkedjünk meg először a klímaberendezések modelljeivel és tulajdonságaival:
A klímaberendezések típusai
A légkondicionálókat többféleképpen is feloszthatjuk, beépítési hely, kompresszorszabályozás és hasonlók szerint.
A legnépszerűbbek az osztott rendszerű klímaberendezések, amelyek két különálló egységből – beltéri és kültéri – állnak, amelyek megfelelően vannak csatlakoztatva. Általában falra szerelhető split klímaberendezéseket használnak.
A multi split klímaberendezések olyan rendszerek, amelyek lehetővé teszik, hogy egy kültéri egységhez akár öt beltéri egységet csatlakoztassanak, és így könnyebben hűthet vagy fűthet több helyiséget is egyszerre. A mini split klímákat, amelyek kicsi és kompakt beltéri egységekkel rendelkeznek, azok választják, akik hatékonyan szeretnék hűteni otthonukat anélkül, hogy nagy légcsatornákra lenne szükségük.
Az osztott klímaberendezések a kompresszor működésének szabályozása szerint tovább oszthatók szabványos on-off légkondicionálókra és inverteres klímaberendezésekre. Sokak számára ez a klímaberendezés legfontosabb része.
Az inverteres klímaberendezések energiahatékonyabb és funkcionálisan jobb megoldást jelentenek, viszont drágábbak. Fontos, hogy az inverteres klíma 30-40%-kal kevesebb áramot fogyaszt, mint a standard modell, az előnyük pedig a működési módból fakad. Az inverteres légkondicionálóknál ugyanis a kompresszorok állítható üzemmóddal rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy amikor elérik a kívánt hőmérsékletet, a beállított hőmérséklet fenntartása érdekében csökkentett kapacitással működnek tovább.
Másrészt a hagyományos klímaberendezéseknél a kompresszornak csak két üzemmódja van: on-off, vagyis bekapcsolás és kikapcsolás. Ez azt jelenti, hogy az on-off légkondicionáló kompresszora teljes kapacitással működik, amíg el nem éri a kívánt hőmérsékletet, majd teljesen kikapcsol, amelynek eredményeképpen a szobahőmérséklet nagyon ingadozik. Az inverteres klímaberendezések egyenletesebb szobahőmérsékletet tartanak fenn.
Ebből az előnyből egy másik is származik, nevezetesen a légkondicionálók hosszú élettartama. Tekintettel arra, hogy az inverteres klíma kompresszora nem mindig működik százszázalékos teljesítménnyel, az elemeinek kopása is jóval kisebb.
Az inverteres klímaberendezések másik fontos előnye, hogy ha a hőmérséklet lényegesen 0 fok alá esik, akkor is hatékonyan melegítik a teret. A standard on-off modellek például csak akkor tudják hatékonyan fűteni a teret, ha a külső hőmérséklet nem megy -5 fok alá. Az inverteres klímaberendezéseknél ez a hőmérséklet akár -20 fok is lehet. A kompresszor működésének szabályozása tulajdonképpen lehetővé teszi a kültéri egység kisebb hűtését a téli napokon.
Az inverteres klímaberendezéseknél a zajcsökkentés a harmadik fontos előny, ugyanis a kompresszor szinte hangtalanul működik.
Az inverteres klímaberendezések élettartama elérheti a 15 évet vagy többet, működésük pedig egy levegő-levegő hőszivattyú működéséhez hasonlítható.
A légkondicionálók felosztásával kapcsolatban a mobil vagy hordozható klímákat is meg kell említeni. Ezek olyan eszközök, amelyeket nem kell telepíteni, egyszerűen áthelyezhetők egyik helyiségből a másikba. Praktikus megoldást képviselnek, és mindössze egy berendezésből állnak, ugyanakkor olcsóbbak is, viszont kevésbé energiahatékonyak és általában zajosabbak az osztott rendszerű légkondicionálóknál.
Légkondicionáló típusa | Előnyök | Hátrányok |
Inverteres (split) klímaberendezés |
Energiahatékonyabb (30-40%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint a standard modellek) |
Magasabb kezdőár |
On-off split légkondicionáló | Alacsonyabb ár | Nagyobb energiafogyasztás Nagyobb hőmérséklet-ingadozások Csak addig fűt hatékonyan, amíg a külső hőmérséklet nem csökken -5 fok alá |
Hordozható (mobil) légkondicionáló |
Nincs szükség telepítésre |
Alacsonyabb energiahatékonyság Zajosabb működés |
Mennyibe kerülnek a légkondicionálók? Az ár a teljesítménytől, a légkondicionáló típusától és további tényezőktől függ. A legközkedveltebb inverteres split légkondicionálók ára 4 kW-ig egy külső és egy belső teljesítményegységgel, telepítéssel együtt, 500-1 100 euró között van. A padló- és mennyezeti klímaberendezések körülbelül 600 euróba kerülnek, ráadásul a telepítésük is drágább.
A klímaberendezések tulajdonságai: teljesítmény, energetikai besorolás
A klímaberendezés teljesítménye
Az első dolog, amire vásárláskor figyelni kell, a klímaberendezés teljesítménye. Fontos az is, hogy a légkondicionáló teljesítménye vagy erőssége megfeleljen a fűtött/hűtött helyiség méretének, valamint az épület tájolásának (mennyi napfény éri az adott objektumot). Figyelembe kell venni a szigetelés minőségét, az ablakok számát és felületét, valamint a helyiségek rendeltetését is.
Ha nem biztos abban, hogy milyen teljesítményű klímaberendezés a megfelelő, kérjen tanácsot klímaszerelőktől vagy forgalmazóktól. A légkondicionálók teljesítmény szerinti felosztása azonban hasznos lehet:
A legfeljebb 40 négyzetméteres helyiségekhez „kilences”, vagyis 2,6 kW-os klímát választhat. Nagyobb, körülbelül 60 négyzetméteres terekhez a híres „tizenkettes” a legjobb választás, amelynek teljesítménye 3,5 kW. Ha nagyobb tér fűtésére vagy hűtésére van szüksége, az 5,3 kW teljesítményű „tizennyolcas” a megfelelő választás. Ha azt látja a specifikációkban, hogy a légkondicionáló teljesítményét BTU-ban (British Thermal Unit – brit hőegységben) fejezik ki, akkor jó, ha tudja, hogy 1 kW 3412,14 BTU/h-val egyenlő.
Miért legyen a légkondicionáló megfelelő teljesítményű? A légkondicionáló ne legyen se túl erős, se túl gyenge. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy azt gondolják, ha egy kisebb teljesítményű légkondicionálót vásárolnak, spórolnak a havi villanyszámlán. Tévednek. Ugyanis, ha a klíma teljesítménye a szükségesnél kisebb, akkor általában teljes kapacitással kell működnie, ez viszont nagyobb áramfogyasztással jár. Ha azonban a légkondicionálónak sokszor teljes kapacitással kell működnie, az alkatrészei kopnak és gyorsabban elhasználódhatnak.
A túl nagy teljesítményű légkondicionáló több áramot fogyaszt, mint amennyi egy adott helyiség hűtéséhez vagy fűtéséhez szükséges. Végül is miért vásárolna drágább klímát, ha nem szükséges?
A légkondicionálók energiaosztálya
Klíma vásárlásakor mindig magasabb energiaosztályú készüléket érdemes választani. Bár a magasabb energiaosztályú modellek nagyobb kezdeti befektetést jelentenek, az alacsonyabb villamosenergia-fogyasztás révén hosszú távon mindenképpen megtérülnek. Ne feledkezzen meg arról, hogy a légkondicionálók olyan berendezések, amelyek hosszú éveken át tartanak, ezért fontos, hogy mennyi villamos energiát fogyasztanak. Ezek a többpluszos A betűvel jelölt készülékek.
Klímaberendezés vásárlásakor annak a megjelenésére, vagyis az esztétikára is figyelni kell, az a lényeg, hogy a lehető legjobban illeszkedjen a meglévő belső térbe.
Bármilyen típusú légkondicionálót is választ, azt megfelelően és szakszerűen kell beszerelni.
A légkondicionáló felszerelése
A légkondicionálót úgy kell felszerelni, hogy az a lehető legnagyobb helyet hűtse vagy fűtse, anélkül, hogy közvetlenül a benn tartózkodókra fújna. A meghibásodásokat, amelyekről cikkünk folytatásában részletesebben is szó lesz, csak a légkondicionáló megfelelő telepítésével és rendszeres karbantartásával akadályozhatja meg.
A légkondicionálót általában magasan helyezik el, arra azonban ügyelni kell, hogy a klíma és a mennyezet közötti legalább 10 centiméter távolság legyen, így biztosítva a levegő keringését. Fontos, hogy a beltéri és kültéri légkondicionáló egységek minél közelebb legyenek egymáshoz. Arra is oda kell figyelni, hogy oldalról mintegy harminc centiméter szabad helyet hagyjon, hogy minden optimálisan kapcsolódjon.
A légkondicionálót úgy kell elhelyezni, hogy szerviz és karbantartás céljából elérhető legyen.
A légkondicionálók szerelését szakértőkre, azaz képzett klímaszerelőkre kell bízni, akik szükséges tapasztalattal, tudással és eszközökkel rendelkeznek, és képzettek a különböző típusú légkondicionálók megfelelő kezelésében és telepítésében. A légkondicionálók elektromos eszközök, ezért azok, akik nem rendelkeznek előzetes tapasztalattal, semmilyen körülmények között ne végezzenek villanyszerelést. Fontos dolog a garancia is, mivel az elvégzett munkára a hivatalos szerviz garanciát vállal.
A professzionális klímaszerelők figyelmet fordítanak arra is, hogy az elektromos csatlakozások rendelkezésre állnak-e, de a légáramlásra, a tér esztétikájára és további tényezőkre is ügyelnek. A klímaberendezés beszerelése után a szakemberek tesztelik a berendezés működését – fűtését és hűtését –, megvizsgálják a légáramlást, majd üzembe helyezik a készüléket.
A klímaszerelés ára 100-300 euró között mozog. Ha megbízható klímaszerelőt keres, töltse ki űrlapunkat és kérjen ajánlatot a környék minősített és klímaszerelésre szakosodott mestereitől – ingyenesen és kötelezettségek nélkül!
A klímaberendezés megfelelő beszerelése jó energiahatékonysággal biztosítja a helyiség optimális fűtését/hűtését, valamint a légkondicionáló hosszú élettartamát.
A klímaberendezések energiahatékonysága
Említettük, hogy a légkondicionálóknak a lehető legnagyobb energiahatékonysággal kell rendelkezniük. Valószínűleg Ön is elgondolkodott már arról, hogyan lehetséges, hogy a klíma a hűtési vagy fűtési szezonban kevesebb áramot fogyaszt?
Az inverteres klíma, mint fentebb említettük, jobb energiamegoldás, mert a kompresszor adagolva működik, vagyis csak kezdetben dolgozik teljes kapacitással, később fokozatosan csökken az intenzitása, ami a villamosenergia-fogyasztásban megtakarítást eredményez. Említettük, hogy az alacsonyabb energiafelhasználás magasabb energiaosztályú készülékekkel is elérhető. Mit tehet még?
Ne vigye túlzásba a hőmérséklet beállítását! Nyáron a túl alacsony, míg télen a túl magas hőmérséklet nagyban befolyásolja az áramfogyasztást. Minden magasabb vagy alacsonyabb fokozat növeli az energiafogyasztást. Tartsa be a szabályt, miszerint nyáron a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség nem haladhatja meg a 10 fokot. A legjobb, ha ez a különbség hét fok körül van. Miért? A túl alacsony hőmérséklet megköveteli, hogy a légkondicionáló folyamatosan teljes kapacitással működjön. Ha a hőmérsékletet 25 fokon tartja, és nem változtatja gyakran a beállított hőmérsékletet, sokat spórolhat.
A helyiséget szellőztesse természetes módon, és szerezzen be árnyékolókat, hogy az ablakok kinyitásával, amennyire csak tudja, gondoskodjon a rendszeres szellőzésről. Így biztosíthatja a friss levegő áramlását, emellett pénzt takaríthat meg a légkondicionáláson. Az árnyékolók a nyár folyamán fontos szerepet játszanak a helyiségek túlmelegedésének a megakadályozásában is. Ha kisebb a túlmelegedés, az kevesebb légkondicionálást is jelent. Az árnyékolók hozzájárulnak továbbá a magánélet megőrzéséhez, valamint a komfortérzetet is növelik. A külső árnyékolók közül a redőnyök, zsalugáterek, valamint a pergolák és napellenzők között választhat.
A külső redőnyöknél kézi vagy gépi vezérlés lehetséges, és alumíniumból vagy műanyagból készülhetnek. A 45 milliméter széles lamellákkal rendelkező klasszikus PVC redőnyök ára négyzetméterenként 33,5 euró körül van; a 37 milliméter szélességű PVC zsalugáterek négyzetméterenként körülbelül 40 euróba kerülnek, míg ugyanezek négyzetméterenkénti ára, ha alumíniumból készülnek 55 euró körül van.
Külső árnyékolók gyártásával foglalkozó személyeket vagy cégeket keres? Ingyenesen és kötelezettség nélkül töltse ki űrlapunkat és kérjen ajánlatot megfelelő és minősített cégektől vagy mesterektől, akik külső árnyékolók gyártásával és forgalmazásával foglalkoznak az Ön környezetében.
A légkondicionáló fogyasztását rendszeres karbantartással is optimalizálhatja.
A klímaberendezések karbantartása
Ha a légkondicionáló szűrői szennyezettek, nagyobb terhelés mellett fog működni, és ennek következtében több áramot is fogyaszt. Ráadásul azok a légkondicionálók, amelyek karbantartását elhanyagolják, évente átlagosan 5%-kal veszítenek hatékonyságukból, így pedig klímaberendezés élettartama is jelentős mértékben csökken.
A helyiség levegőjének minősége szempontjából is fontos a klímaberendezések karbantartása. A légkondicionáló ugyanis alkalmas a mikroorganizmusok fejlődésére. Amennyiben kellemetlen szagot érez a klímából, az egyértelmű jel, hogy sürgős karbantartásra szorul.
Az, hogy milyen gyakran kell tisztítani a légkondicionálót, a használat intenzitásától, valamint a lakásban lévő por mennyiségétől függ. A klímaberendezést lehetőleg a hűtési/fűtési szezon előtt legalább évente egyszer meg kell tisztítani és a működését is szükséges ellenőrizni. A klímaszerviz ára 30 eurótól kezdődik.
Ha a légkondicionáló karbantartását elhanyagolják, különféle problémák léphetnek fel. Az alábbiakban bemutatjuk a légkondicionáló leggyakoribb hibáit:
A légkondicionálóval kapcsolatos problémák
Cikkünk folytatásában megemlítjük azokat a légkondicionálóval kapcsolatos hibákat, amelyekkel a terepen találkozunk.
Leggyakoribb probléma a légkondicionáló szivárgása, vagy a beltéri egységből csöpögő víz. Szerencsére ez nem feltétlenül jelent komoly meghibásodást. A víz a légkondicionáló párologtatóján és hűtőjén, azaz a hideg csövein lecsapódó kondenzáció eredménye. Ez olyan probléma, amely nyáron jelentkezik, amikor a víz lecsapódik a beltéri egységben, mivel a kültéri egység ilyenkor meleg. A lecsapódó víz mennyisége a levegő páratartalmától, valamint a külső és belső hőmérsékletkülönbségtől függ. Amennyiben ezt a problémát nem orvosolják, a víz a falakra és a padlóburkolatokra szivároghat (ez főként akkor veszélyes, ha a padló fából van), emellett a klíma alkatrészei is meghibásodhatnak, megnő a helyiség levegőjének a páratartalma, ennek hatására pedig penész alakulhat ki.
A légkondicionálónak a felgyülemlett vizet ki kell dobnia, mert a hűtő alatti beltéri egységben van egy kád, ami összegyűjti a kondenzvizet, amit egy tömlő segítségével tovább szállít a szabadba. Mégis, miért szivárog belül a klíma?
Ennek legtöbb esetben az elmaradt klímaszervizelés az oka. Ugyanis a párologtató, amelyben a víz összegyűlik, vagy a leeresztő tömlő eltömődhet. Lehetséges, hogy a párologtatót cserélni kell, mert sérült, szétrepedt. A leeresztő tömlő a különféle szennyeződésektől eltömítődhet, és ez megakadályozza a víz áramlását. Akkor is jelentkezhet probléma, ha a tömlő meggörbült vagy belemerül egy vízzel teli edénybe. Ezért, ha a tömlő vége a vízbe ér, a víz nem tud belőle kifolyni.
Ha a szerviz elmarad, egy másik probléma is jelentkezhet: a freon hiánya. Amikor nincs elég freon, a beltéri egység fagyni kezd. Ez a jég idővel elolvad, és több víz szivárog majd minden irányba, tekintettel arra, hogy a rendszer nem tudja ilyen sebességgel elvezetni a vizet.
A karbantartás hiánya mellett a rossz klímaszerelés következtében is jelentkezhet ez a probléma. Ha a légkondicionáló beltéri egysége nincs vízszintesen felszerelve, a párologtatónak nem lesz megfelelő esése. Ugyanis ezt egyenletesen kell feltölteni vízzel, és a leeresztő tömlőn keresztül hatékonyan kiüríteni. Ha nem üríti ki, a víz túlfolyik a párologtatón, és bejut a helyiségbe.
Nem tudja bekapcsolni a légkondicionálót – ebben az esetben a probléma valószínűleg a távirányítóban van. Ellenőrizze, hogy az elemek rendben vannak-e. Ha a légkondicionálót fűtési üzemmódba szeretné kapcsolni, nem elegendő csak a távirányítón megemelni a hőmérsékletet, hanem általában a Nap ikonnal vagy a heat (hő) címkével ellátott gombot kell megnyomni. A hűtési módot legtöbbször egy hópehely ikon jelzi.
Zajos a légkondicionáló – ennek rengeteg oka lehet, többek között a freon hiánya, a ventilátor motorja, vagy akár az, hogy kültéri egységet nem megfelelően állították be.
Végül, de nem utolsósorban:
Kellemetlen szag – a légkondicionáló karbantartása elmulasztásának a következménye. Ilyenkor a szűrők erősen szennyezettek és a páratartalom miatt a klíma alkalmassá válik a mikroorganizmusok fejlődésére. Mielőbb hívja a klímaszervizt.
A klímaberendezés vajon mindig jó megoldás?
A légkondicionálás rengeteg előnyét felsoroltuk, felmerül azonban az a kérdés is, hogy vannak-e vajon hátrányai?
A légkondicionáló legnagyobb hátrányaként a lokalizált fűtést említik. Ez azonban, ha a légkondicionálók jól vannak elhelyezve, és megfelelő teljesítményű berendezést választanak, nem okoz gondot.
A klímaberendezések másik hátránya közvetlenül az éghajlati viszonyokhoz kapcsolódik. Ha a külső hőmérséklet jóval 0 fok alá esik, a klíma fűtési hatékonysága csökken, magyarán a helyiség felfűtése sokkal több munkát igényel. Az inverteres klímaberendezések megjelenésével ezt a problémát nagymértékben sikerült kiküszöbölni.