Katerória

    A zöldtetők előnyei és hátrányai

    A zöld megoldások egyre nagyobb teret hódítanak az építőiparban. Sokan keresik a módot a szép és hasznos ötvözésére, például funkcionális, energiatakarékos rendszereket, amelyek ugyanakkor nagyon esztétikusak is. Ilyenek a zöldtetők, amelyek előnyeit és hátrányait az alábbi cikkünkben mutatjuk be.
    Szakcikk 61
    zoldteto modern teto
    Rendszerünkben van még 120 kivitelező a következő területre Zöldtető:

    Városi környezetben úgy tűnik, semmi sem hiányzik, kivéve a természettel való kapcsolatot. Elengedhetetlenné vált, hogy harmóniában éljünk a természettel az egész világon, ami a környezeti problémákra határozott választ jelent. Ez különböző módon érhető el: megújuló, természetes energiaforrásokkal, például a napenergia és biomassza felhasználásával, hőszivattyúkkal, esővízgyűjtő rendszerekkel... Folyamatosan fejlesztenek új, továbbfejlesztett rendszereket, amelyek hozzájárulnak az energiamegtakarításhoz és az alacsonyabb környezeti hatáshoz.

    Az építészek, várostervezők és építők projektjei között a zöldtetők világszerte egyre közkedveltebbek az utóbbi években. Népszerűségük az általuk kínált előnyökben rejlik. A zöldtetőknek azonban vannak hátrányai is. S hogy mik ezek? Az alábbi szövegből kiderül.

    De kezdjük azzal…

    Mit nevezünk zöldtetőnek?

    A zöldtető legegyszerűbben egy részben vagy teljes egészében növényzettel borított tetőfelületként definiálható, amelynek növényzete egy speciálisan előkészített talajrétegen vagy szubsztrátumon fejlődik. A zöldtetőknél ügyelni kell arra, hogy vízelvezető rendszereket, a lakó- és üzleti épületet védő vízálló membránokat és gyakran öntözőrendszereket is telepítsenek. 

    A zöldtetőket környezetbarát tetőknek, vegetatív tetőknek és természetes tetőknek is nevezik.

    zoldteto-arak-kivitelezok.jpg
    A zöldtető legegyszerűbben egy részben vagy teljes egészében növényzettel borított tetőfelületként definiálható.

    Ez az innovatív építőipari megoldás egy helyen egyesíti a különféle ökológiai, funkcionális és esztétikai szempontokat, amely gyorsan és egyszerűen élő ökoszisztémává változtatja a tetőt.

    A zöldtetők napjainkban a fenntartható fejlődés és a környezettudatosság szimbólumai a városokban világszerte. Minden zöldtető önmagában egy kis ökoszisztéma.

    A folytatásban a többet megtudhat a zöldtető rétegeiről, vagyis a szerkezetéről. A zöldtető tervezésénél és kialakításánál figyelembe kell venni a meglévő tetőszerkezet teherbíró képességét, valamint, hogy azt a vizet is kell viselnie, amit a zöldtető elnyel. A piacon különböző cégek, különféle anyagokból készült zöldtető-rendszereket kínálnak, amelyekre ugyanaz jellemző: a természetes ökoszisztémákra próbálnak minél jobban hasonlítani, vagyis igyekeznek olyan körülményeket biztosítani a növényeknek, mint a természetben.

    A zöldtetőnek felülről lefelé haladva több rétege van: vegetációs (növényzeti) réteg, talaj vagy szubsztrátum, amelyhez a jobb növényfejlődés érdekében tápanyagokat adnak (ha a növények elegendő ásványi anyaggal rendelkeznek, akkor a gyökereiknek nem kell terjeszkedni), membrán, amely megakadályozza a talaj elmosódását vagy szűrőréteg (vizet enged a vízelvezető rétegbe, azaz kötést jelent a vízelvezető réteg és a talajréteg között), vízelvezető (drén) réteg (a felesleges víz elvezetésére szolgál), védő vagy gyökérgátló membrán (megakadályozza, hogy a gyökerek károsítsák a tetőszerkezetet). A többi réteg szabványos: tetőszigetelés, vízszigetelés...

    okomegoldasok-zoldotthon-szakikereses.jpg
    Minden zöldtető önmagában egy kis ökoszisztéma.
    A vegetációs réteg, vagyis a növényzeti réteg kiválasztását a tető lejtése, az épület statikája, a helyi éghajlat, a tápanyag-szubsztrátum vastagsága, valamint a költségvetés befolyásolja.

    A növény vegetációnak nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szerepe is van, mivel hozzájárul az épület hőszabályozásához és a csapadékvíz szabályozásához.

    A zöldtetők típusai

    Extenzív, félintenzív és intenzív zöldtetők léteznek. Az extenzív zöldtetőkre kisebb talaj- vagy szubsztrátumvastagság (5-10 centiméter), kis súly és egyszerű karbantartás jellemző. Általában csak fűvel, mohával és alacsony növényzettel ültetik be őket, amelyek ellenállnak a szélsőségesebb körülményeknek, például az erősebb napsugárzásnak és a szárazságnak. Meredek lejtők és nagyobb területek lefedésére alkalmasak.

    A félintenzív zöldtetőkre valamivel vastagabb talajréteg jellemző, mint az extenzív zöldtetőkre (körülbelül 20 centiméter). Ezért a félintenzív zöldtetőkre kissé mélyebb és elágazóbb gyökérrendszerű növények, például cserjék és évelő növények ültethetők, amelyek átlagos magassága 25-50 centiméter. Ennek következtében pedig gyakoribb karbantartást igényelnek.

    Az extenzív és intenzív zöldtetők kombinációja a félintenzív zöldtető.
    zoldteto-tipusai.jpg
    Az extenzív és intenzív zöldtető kombinációja a félintenzív zöldtető.

    Az intenzív zöldtetők a legesztétikusabbak. Ötven centimétertől akár néhány méteres növényzet boríthatja őket, nagyobb bokrok és sűrűbb növényzet egyaránt megtalálható rajtuk. Ezért nagyobb, körülbelül ötven centiméter talajvastagság szükséges. Gyakoribb karbantartást igényelnek, ami nem sokban különbözik a háztáji kertek karbantartásától: rendszeres öntözés, műtrágyázás és egyéb kezelés szükséges. Ezért az intenzív zöldtetők, amelyek laposabb tetőkre alkalmasak, mindenki számára elérhetők. Sok épület a statikája miatt azonban nem megfelelő az ilyen típusú zöldtetők számára, emiatt alkalmazásuk korlátozott.

    A mind népszerűbb városi kertek kitűnő példaként szolgálnak az intenzív zöldtetőkre. A városokban, az épületek tetején kialakított városi kertekben lehetséges a gyümölcs- és zöldségtermesztés, vagyis a friss zöldségek és gyümölcsök könnyen elérhető helyen, szinte karnyújtásnyira lesznek.

    Elsősorban a tető dőlésszögétől, vagyis lejtésétől függ, hogy a zöldtető intenzív, félintenzív vagy extenzív lesz-e. Ha a tető nagyon meredek, a heves esőzések állandóan lemossák a talajréteget. Köztudott, hogy a nagyobb cserjéknek és díszfüveknek viszont szüksége van vízre, ellenkező esetben gyorsan elsorvadnak. Ezért itt az egyetlen lehetőség az extenzív zöldtető, vagyis az alacsony fű és moha. A tetőszerkezet teherbíró képessége is hatással van a tetőfelület zöldítésének módjára, mivel az intenzív zöldtető terhelése akár ötször nagyobb, mint az extenzív zöldtetőé.

    zoldteto-tudnivalok-kivitelezes.jpg
    Elsősorban a tető dőlésszögétől, vagyis lejtésétől függ, hogy a zöldtető intenzív, félintenzív vagy extenzív lesz-e.
    Extenzív zöldtetőkre olyan növényeket kell tervezni, amelyek gyökérrendszere nem mély, a vékony talajréteg megfelelő számukra. Az intenzív zöldtetőkre viszont szinte minden hagyományos zöldfelületre telepített növény ültethető.

    Mennyibe kerül a zöldtető? A zöldtetők ára (vasbeton födém és vízelvezetés nélkül), védőréteggel és növényzetréteggel, víz- és hőszigeteléssel négyzetméterenként 20 000 - 25 000 forint között változhat. A zöldtetővel kapcsolatos munkákat mindenképpen hagyja a szakemberekre: a zöldtető nem megfelelően beépített rétegei utólag nagy és nem kívánt költségekhez vezethetnek.

    Megbízható szakembert keres zöldtető építésére? Töltse ki ajánlatkérő űrlapunkat és kérjen ajánlatot a környéken zöldtető-kivitelezéssel foglalkozó minősített cégektől vagy szakemberektől!

    zolteto-elonyok.jpg
    A zöldtetővel kapcsolatos munkákat mindenképpen hagyja a szakemberekre: a zöldtető nem megfelelően beépített rétegei utólag nagy és nem kívánt költségekhez vezethetnek.

    A zöldtetők előnyei

    A zöldtetők fő előnye a hőmérséklet csökkentése. Tapasztalatból tudjuk, hogy az utcai fák vagy az épületek mellé ültetett fák meleg nyári napokon hűs árnyékot nyújtanak, tisztítják a levegőt és csökkentik a légkondicionálás szükségességét. A zöldtetők hasonló hatást fejtenek ki, ezért a növényzettel borított tető kevésbé melegszik fel, és a mikroklíma is javul. A zöldtetőknek köszönhetően növekszik az épület energiahatékonysága, ezáltal pedig a piaci értéke is. Az is fontos szempont, hogy az év hidegebb szakaszában a zöldtetők csökkentik a fűtési költségeket.

    A növényzet és a talaj szigetelő tulajdonságainak köszönhetően a zöldtetők fő előnye az energiahatékonyság. 
    miert-jo-a-zoldteto.jpg
    A zöldtetők az utcai fákhoz hasonló hatást fejtenek ki.

    Ez az előny növeli a benti tartózkodás kényelmét is, mivel biztosítja a hőmérséklet szabályozását. 

    A hőszigetelés mellett a hangszigetelést is érdemes megemlíteni, ami a városokban, ahol minden zajos, különösen előnyös. A zöldtetők elnyelik a hangot, pontosabban a növények és az talajréteg elnyelik a hanghullámokat, és így csökken a zajszint is. Egyes becslések szerint egy extenzív zöldtető 40 dB-lel csökkenti a zajt, az intenzív még ennél is jobban, körülbelül 50 dB-lel.

    A felsoroltak mellett a csapadékvíz vagy esővíz kezelését is az előnyök között említhetjük. A zöldtető visszatartja a csapadékvizet, lassan párolog, és megakadályozza, hogy hirtelen lezúduljon a csatornába. Ez az előny különösen akkor nyilvánvaló, ha egy adott területre heves záporok jellemzőek, és a víz jelentős problémát okoz.

    A zöldtető több esővizet nyel el, így jelentős szerepe van a helyi áradások megelőzésében.

    Leegyszerűsítve: a szubsztrátum visszatartja a vizet, amelyet az elültetett növények felvesznek és a párologtatással visszajuttatnak a légkörbe. A zöldtetők egyrészt elnyelik a csapadékvizet, másfelől meghosszabbítják a lefolyási időt, ami viszont csökkenti a csatornacsövek terhelését. 

    A zöldtetők előnyei közül fontos megemlíteni a tető védelmét is, ugyanis védik a tetőszerkezetet a szélsőséges hőmérsékletektől, hőmérséklet-ingadozásoktól, UV-sugárzástól és mechanikai sérülésektől, és ennek köszönhetően hosszú távon a tető élettartama is megnő.

    mire-jo-a-zoldteto.jpg
    A zöldtetők védik a tetőszerkezetet a szélsőséges hőmérsékletektől, hőmérséklet-ingadozásoktól, UV-sugárzástól és mechanikai sérülésektől.

    A zöldtető növeli az épület esztétikai értékét, és különösen erős kontrasztot képvisel a szürke betonnal.

    Mi a helyzet a környezetvédelmi szempontokkal? Ismeretes, hogy a zöldtetők javítják a levegő minőségét, mivel a növények szén-dioxidot vonnak ki a levegőből, és oxigént bocsájtanak ki.

    A zöldtetőkön található növényzet kiszűri a levegőből a szennyező anyagokat, csökkenti a környezet porszintjét, és csökkenti a hősziget-hatást azáltal, hogy forró, nyári napokon csökkenti a hőmérsékletet.

    Ökológiai szempontból a zöldtető további előnyével is érdemes foglalkozni, ez pedig a biológiai sokféleség vagy biodiverzitás növelése, vagyis további élőhely létrehozása a növények és állatok számára. A zöldtetők ugyanis különböző növények, madarak és rovarok élőhelyei, amelyek szebbé teszik a környezet megjelenését és növelik a városok zöldterületeit.

    zoldteto-ara.jpg
    A zöldtetők szebbé teszik a környezet megjelenését és növelik a városok zöldterületeit.

    A zöldtetők hátrányai

    Ismertettük a zöldtetők árát, amelyből bárki azt a következtetést vonhatja le, hogy a standard tetőkhöz képest fő hátrányuk a viszonylag magas ár. A zöldtetők előnyei azonban kompenzálják a magasabb költségeket. Az ár a későbbi karbantartási költségekkel még inkább növekszik, ez azonban a zöldtető típusától függ.

    A zöldtetők telepítésével kapcsolatos magas kezdeti költségek sokak számára akadályt jelentenek.

    Hátrányaik közé tartozik az is, hogy nem lehet minden épületre zöldtetőt telepíteni, ha a tető nem rendelkezik megfelelő hajlásszöggel és a statika is gondot jelenthet. A zöldtető miatt az épület szerkezete további terhelésnek van kitéve.

    Városi hőszigetek

    A zöldtetőkkel kapcsolatban a városi hőszigeteket is érdemes megemlíteni, amelyek többek között a zöldtetőket is népszerűvé tették. Közismert tény, hogy a városokban az építőipar elsősorban olyan anyagokat használ, mint a beton és az aszfalt, amelyek a forró nyári napokon elnyelik a napsugárzást, majd a hőt kibocsátják a környezetbe. Ez pedig tovább növeli a városok hőmérsékletét. A zöldtetők segítenek a városi hőszigetek csökkentésében.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 120 kivitelező a következő területre Zöldtető:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül