Katerória

    Hogyan készítsük fel a kültéri fafelületeket télre?

    Amikor a tél az ajtón kopogtat, gondolni kell a fa előtetők, teraszok és kerítések védelmére, mert az eső, a hó, a fagy és különböző időjárási viszonyok nagyon rövid idő alatt károsíthatják őket. Ezzel kapcsolatban felmerül azonban az a kérdés, hogyan és miként lehet a fafelületeket megfelelően és kellő időben felkészíteni a télre? Cikkünk segítséget nyújt ebben: bemutatjuk azokat a fontos lépéseket, amelyek megőrzik a fafelületek állagát, hogy nyugodtan várhassa a tavaszt.
    Szakcikk
    fafeluletek vedelme
    Rendszerünkben van még 547 kivitelező a következő területre Fa előtető:

    1. Miért fontos a fafelületek téli védelme?

    A tetők, tornácok, teraszok és kerítések, vagyis a kültéri fafelületek a ház vagy lakás remek kiegészítői lehetnek, mivel növelik az épület esztétikáját és kényelmét. Ugyanakkor nagyon sérülékenyek is, különösen a hidegebb idő beköszöntével. Az időjárási viszonyok, például az eső, a hó és a fagy hatására gyorsan repedezni, rothadni vagy akár deformálódni kezdenek. Megfigyelte már, hogy a terasz az első hideg napok érkezését követően azonnal megváltozik? A fafelületek állagmegóvására irányuló intézkedéseket éppen ezért még a téli időszak előtt el kell végezni. A természetes fa megfelelő ápolás és védelem hiányában elveszítheti szépségét és rugalmasságát, ami hosszú távon több javítással és magasabb költségekkel jár.

    A fafelületek megfelelő védelmével megakadályozhatja a károsodást és meghosszabbíthatja azok élettartamát is. Érdekli, hogy van-e ideje felkészülni az idei télre? Most kell cselekedni, még mielőtt végleg beköszönt a hideg időszak.

    2. Ne feledkezzünk meg a fafelületek állapotának ellenőrzéséről!

    Fontos, hogy gondosan és alaposan megvizsgálja a fafelületek állapotát, és csak azt követően fogjon hozzá a fa védelmére irányuló intézkedésekhez. Miért? A sérült vagy meggyengült fa nem jól reagál a különböző felületkezelési módokra, bevonatokra. Ez a kedvezőtlen időjárási viszonyok intenzitásának növekedésével további problémákat okozhat. Mégis, hogyan lehet megtudni, hogy a fafelület javításra szorul?

    Kezdje a munkát a fafelületek ellenőrzésével: vannak-e rajtuk látható repedések vagy deformációk? Ezek jelzik ugyanis, hogy a fa elkezdte felszívni a nedvességet, és a védőbevonat hatékonysága csökkent. A sötétebb foltokra is ügyeljen, amelyek a rothadás kezdetét jelezhetik. Egy szöggel vagy egy vékony eszközzel próbálja meg finoman megnyomni a deszkákat – ha porladnak, hámlanak vagy puhák, ez annak a jele, hogy rothadni kezdtek.

    A Daibau tippje: A sérült fa nem jól reagál a védőbevonatokra, ami az időjárás intenzitásának növekedésével még több problémához vezethet.

    Ne feledkezzen meg a sarkokról és az illesztésekről sem, mert ezekben gyakran felgyülemlik a nedvesség és a különféle szennyeződések, ami idővel penész kialakulásához vezethet. Amint a penészesedés jeleit észleli, azonnal távolítsa el, mivel maradandó károsodást okozhat a fában. A vizsgálat során észlelt-e bármilyen nehézséget? Akármilyen probléma is jelentkezik, ha azt időben elhárítja, jelentős költségeket takarít meg, és így a jövőbeni nehézségeket is megelőzheti.

    fafeluletek-tisztitasa.jpg

    3. Első lépés: a fafelületek tisztítása

    Miután elvégezte az ellenőrzést és megállapította, hogy a megmunkálásra alkalmas, a következő fontos lépés a tisztítás, ami egyszerűnek tűnik, viszont nélkülözhetetlen a védőbevonatok sikeres felhordásához, hogy megóvják a fafelületeket a téli hatásoktól. A sár, por, levelek vagy egyéb lerakódások megakadályozhatják, hogy a felület jól felszívja a bevonatot, ez pedig a védelem csökkenéséhez vezethet.

    A Daibau tippje: A felületet alaposan meg kell tisztítani, mivel csak a jól előkészített felület biztosíthatja, hogy a védőbevonat kellő mélységig behatoljon a fába és megfelelő védelmet nyújtson.

    Ha a bevonat felhordásához a legjobb feltételeket kívánja biztosítani, használjon enyhe tisztítószereket, amelyek nem károsítják a fát, ugyanakkor minden szennyeződést hatékonyan eltávolítanak. Alapos tisztítást kell végezni, mivel a jól előkészített felület biztosítja, hogy a védőbevonat mélyen behatoljon a fába és kellő védelmet nyújtson.

    A szennyeződések mellett távolítson el mindent – penészt vagy mohát –, ami a fára tapadt, ellenkező esetben maradandó károsodást okozhatnak. Miután végzett a tisztítással, várja meg, amíg a fa teljesen megszárad. Ez különösen fontos, ugyanis a védőbevonat felhordása előtt a felületnek száraznak, tisztának és simának kell lennie.

    4. Mire figyeljünk a védőbevonat kiválasztásánál?

    A fafelületek tisztítása és száradása után, következik a megfelelő védőbevonat kiválasztása, amely a fát hatékonyan óvja a téli időjárástól. A bevonat kiválasztása döntő fontosságú, mivel a fa típusától és az időjárási viszonyoktól függően mindegyik másként fejti ki hatását. Mégis, honnan tudhatja, hogy az előtetőhöz, a teraszhoz, a kerítéshez vagy korláthoz melyik a megfelelő bevonat?

    A Daibau tippje: Ha feltűnő kerítésre vagy korlátra vágyik, olyan védőfestéket érdemes választani, amely nemcsak állagmegőrzésre szolgál, hanem meghatározott színt is biztosít.

    A bevonatok közül általában olajat, lakkot és festéket használnak. A fa mélyvédelmére használjon olajat, ami mélyen behatol a fába, és belülről védi azt. A fa burkolatú teraszokra különösen alkalmas, mivel fontos a természetes megjelenés megőrzése és a nedvességállóság biztosítása. A lakk erősebb felületvédelmet biztosít, mert kemény, vízálló felületi réteget hoz létre. Jó választás az eső és a hó hatásainak kitett felületekhez. A festék nemcsak védelmet, hanem esztétikai frissítést is biztosít. Ha feltűnő kerítésre vágyik, válasszon olyan védőfestéket, amely nemcsak állagmegőrzésre szolgál, hanem meghatározott színt is biztosít.

    kulteri-fafelulet-apolasa.jpg

    Az adott régióra jellemző időjárási viszonyokat is figyelembe kell venni a bevonat kiválasztásánál. Ha nedves éghajlatú területen él, ahol sok csapadék esik, válasszon kiváló vízállóságot biztosító bevonatot. Ha a fa jobban ki van téve a hónak és az alacsony hőmérsékletnek, válasszon olyan bevonatot, amely a fagy ellen további védelmet nyújt.

    Nézze meg, egyes fafelületeknél milyen bevonatokat érdemes használni:

    5. Előtetők, teraszok, kerítések, korlátok és egyéb kültéri fafelületek ápolása

    A külső fafelületek eltérő időjárási hatásoknak és terheléseknek vannak kitéve, ezért fontos a felület típusához megfelelő védelmet választani. A kerítések, korlátok, teraszok, előtetők és más faszerkezetek ellenállóképességének hosszú távú biztosításához speciális kezelés szükséges. Nézze meg, hogyan láthatja el megfelelő védelemmel ezeket a felületeket:

    5.1. Kerítések és korlátok

    A fakerítések és -korlátok folyamatosan ki vannak téve a szél, az eső és hó hatásainak, ezért fontos, hogy megfelelő vízálló bevonatokkal védjék őket. Azoknál a kerítéseknél és korlátoknál, amelyek illesztéseinél és a sarkoknál a víz visszamarad, ajánlatos olyan bevonatokat használni, amelyek további nedvességállóságot biztosítanak, és megakadályozzák a fa duzzadását. A fakerítésekkel foglalkozó szakemberek speciális bevonatok használatát javasolják, mivel a legnagyobb terhelésnek kitett helyeken is hosszú távú védelmet nyújtanak. A sérülések és penészesedés jelei szempontjából ajánlatos a kerítések és korlátok rendszeres ellenőrzése, ugyanis, ha nem intézkednek időben, ezek a problémák gyorsan előrehaladnak.

    5.2. Teraszok

    A fából készült teraszok elsősorban a kopásnak és közlekedésnek vannak kitéve, éppen ezért van szükségük mély, a fába hatoló védelemre, amelyhez olajbevonatokat érdemes használni. Az olajbevonatok lehetővé teszik a fa lélegzését, ugyanakkor megakadályozzák a nedvesség felhalmozódását. Szükséges a rendszeres padlótisztítás is, mert a szennyeződéseken és a leveleken könnyen elcsúszhatnak, emellett a faburkolatok élettartamát is lerövidíthetik. A terasz állandóan felszívja a vizet vagy csúszóssá válik? Ez jelezheti azt is, hogy további védőbevonattal szükséges kezelni. Ezzel kapcsolatban érdemes kikérni tapasztalt szakemberek véleményét, akik a fafelületek szakszerű védelméről és karbantartásáról is gondoskodnak.

    5.3. Pergolák és előtetők

    A fából készült pergolákat vagy előtetőket tartósabb szerkezeteknek tartják, amelyek ki vannak téve a hosszú távú időjárási hatásoknak, különösen az esőnek és az UV-sugárzásnak. Az UV-sugarakkal szemben védőbevonatot kell használni, mivel a fa a közvetlen napsugárzás hatására kifakulhat, emellett az ellenállása is csökkenhet. A fa elsősorban a pergolák felső részén van kitéve a nedvességnek és a hónak, ezért gyakran további állagmegóvást igényel. Az ilyen szerkezetek hosszú távú védelmének biztosítása céljából érdemes tanácsot kérni olyan kiváló szakemberektől, akik a megfelelő védőbevonatok kiválasztásáról és alkalmazásáról is gondoskodnak.

    5.4. Fabútorok és kiegészítők

    Az időjárás hatásainak kitett fa kerti bútorokról sem feledkezhetünk meg. A kerti bútorokat általában könnyebb védőhuzattal vagy ponyvával védeni, a téli hónapok előtt azonban javasolt védőbevonattal is kezelni. Így a kerti bútorok, függetlenül attól, hogy bent tárolja, vagy kint hagyja őket, készen állnak a hideg napokra.

    fa-kerites-apolasa.jpg

    6. További védelem

    A fafelületeket a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben előtetőkkel és védőhuzatok használatával tudjuk leghatékonyabban óvni, a fa ugyanis ezeknek köszönhetően hosszú távon megőrzi megjelenését és szilárdságát. Igaz, hogy a bevonatok jó alapot biztosítanak, a hó, az eső és a fagy elleni további fizikai védelem azonban számottevően meghosszabbíthatja a teraszok, bútorok, korlátok és kerítések élettartamát. Mégis, melyik megoldást válasszuk? Melyik milyen előnyökkel rendelkezik? 

    A Daibau tippje: A védőhuzatok gyors és gazdaságos megoldásnak számítanak, különösen a kerti bútorok, asztalok, padok és más, kisebb faszerkezetek esetében.

    Az előtető tartós és stílusos megoldás lehet, mivel a fából készült verandák, teraszok és bútorok számára egész évben védelmet nyújt. Az előtető védi a verandákat, teraszokat és bútorokat az eső, hó és UV-sugárzás közvetlen hatásaitól, szárazon tartja és védi a fát mindentől, ami repedést, rothadást vagy penészt okozhat. Ha már van terasza, akkor még a tél beállta előtt érdemes egy előtetőbe fektetni. Az előtetők általában egyedi gyártásúak, többféle anyagból készülnek és különböző kivitelűek lehetnek – a fától a fém szerkezetekig –, és minden lakáshoz vagy házhoz megfelelőek. Gondolt már arra, hogy előtetőt készíttet? Annak ellenére, hogy magasabb kezdeti beruházást igényel, előtetővel valószínűleg egy csomó időt és karbantartási költséget takarít meg hosszú távon.

    fa-terasz-vedelem.jpg

    A védőponyvák és védőhuzatok gyorsabb és gazdaságosabb megoldást jelentenek, különösen a fából készült kerti bútorokhoz, asztalokhoz, padokhoz és egyéb kisebb szerkezetekhez. Ha nem áll szándékában előtetőt vagy pergolát felszerelni, ponyvát vagy speciális, kültéri bútorokhoz tervezett védőhuzatot is használhat. A ponyva hatékonyan véd az eső, a hó, a szennyeződések és por ellen. Fontos, hogy olyan vízálló anyagból készült típust válasszunk, amely alatt a fa lélegzik, ugyanis így a nedvesség nem halmozódik fel a burkolat alatt. A huzatok és ponyvák használata nagyon egyszerű: ha nem használja a fafelületeket, lefedheti őket, míg az időjárás javulásával egyszerűen csak lehúzza őket.

    A nagyobb felületeket előtetővel vagy pergolával védik, míg a kisebb, egyedi faelemeket, például kerti asztalokat, székeket, padokat ponyvákkal és védőhuzatokkal látják el. Megfelelő védelemmel biztosíthatja, hogy a kültéri fafelületek még a legrosszabb téli időjárási viszonyok között is jó állapotban maradjanak.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Rendszerünkben van még 547 kivitelező a következő területre Fa előtető:

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 547 kivitelező a következő területre Fa előtető:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül
    Segítség

    Ügyfélszolgálatunk hétköznapokon 8:00 és 16:00 között elérhető. Miben segíthetünk?

    Ajánlatkérés: 36 1 408 8233
    Cégek: 36 1 408 8233