Fontos, hogy a homlokzat megfeleljen az esztétikai és a funkcionális követelményeknek is. Az épület fűtésére és hűtésére fordított energia 40-60%-a is elveszhet a homlokzaton keresztül. Nem kevés, ugye? Éppen ezért fontos, hogy minőségi anyagokat és a jó kivitelezőket, például homlokzatépítőket válasszunk.
Az utóbbi időben gyakran találkozhatunk alumínium homlokzatburkolatokkal, elsősorban a kereskedelmi épületeken és irodaházakon, amelyek új generációs anyagokból – alumínium kompozit lemezekből vagy panelekből – készülnek.
Mi az alucobond?
Az alumínium homlokzat alucobond lemezekből (alumínium kompozit panelekből) készül. Az alucobond háromrétegű szendvicspanel, amely általában két, 0,5 milliméter vastagságú, előre festett alumíniumlemezből áll, amelyek között polietilén mag (szigetelő töltet) található. Az alucobond paneleket, amelyek jellemzően nagyon simák, elsősorban homlokzatburkolatként használják, viszont fényreklámok, óriásplakátok készítésére és egyéb célokra is használhatók. A lemezek vastagsága 3, 4, 6 és 8 milliméter.
Az alucobond panelek egyenesek, simák, két vékony alumíniumrétegből állnak, amelyeket polietilén töltet kapcsol össze.
Az alumínium kompozit panelek előnyei
Az alumínium kompozit panelek a RAL színskála minden színében kaphatók (a kivitel lehet egy- vagy kétrétegű, laminált vagy eloxált), rugalmasak, könnyűek, erősek, tartósak. Ellenállnak a kedvezőtlen időjárási viszonyoknak és az ipari szennyeződéseknek, emellett elnyelik a rezgéseket. -50°C és +80°C közötti hőmérsékleten is megőrzik tulajdonságaikat, ráadásul ár-érték tekintetében is kiválóan teljesítenek.
A panelek számos színben kaphatók, ami lehetőséget biztosít, hogy bármilyen környezetbe illeszkedjenek, emellett a tervezési lehetőségek száma is korlátlan. Fő jellemzőik, hogy az épület igényei szerint vághatók és hajlíthatók.
Az építőiparban a jó hőszigetelés és hangszigetelés rendkívül keresett napjainkban. Az alumínium kompozit panelek ezen tulajdonságai a többi homlokzati burkolathoz képest nagyon jók. Mivel a zajszintet 23-25 dB-re tudják csökkenteni, a nagyobb forgalomnak és ipari zajnak kitett területeken remek választás lehet. Ezen kívül a hőtágulása méterenként 100 °C-os hőmérséklet-különbségnél 2,70 milliméter, 50°C-os hőmérsékletkülönbségnél pedig 1 milliméter.
Az alumínium kompozit panelek vízállóak és ütésállóak, ráadásul nem igényelnek különösebb karbantartást.
Az alumínium kompozit lemezek különböző típusú felületeken tartós homlokzatburkolatként használhatók.
Az alumínium kompozit lemezeket egyszerűen és gyorsan felszerelhetik. A gyártáshoz használt anyag miatt sík, lekerekített, függőleges és vízszintes felületek burkolására használhatók. Az alumínium kompozit panelek CNC gépen készülnek, precíz kialakításúak, és könnyen rögzíthetők a támasztékokhoz. Nagy méretben is gyártják őket. Népszerűségük abban rejlik, hogy hajlíthatók és így bármilyen ív vagy forma kialakítására alkalmasak. Az eddig széles körben használt anyagokhoz képest az alucobond 1,6-szor könnyebb az alumíniumnál és 3,4-szer könnyebb az acélnál.
Az alucobond panelek kültéri használatra a leghatékonyabb műszaki megoldások közé tartoznak.
Egyedi gyártásúak, így a kívánt megjelenés kialakításában az építészeknek szinte korlátlan lehetősége van. Lehetnek fa hatásúak, márvány hatásúak, de más anyagok utánzataként és előfordulhatnak. Általában a modern homlokzatokra jellemző metallic szürke alumínium kompozit paneleket használnak.
Az alumínium kompozit panelek kiváló hőszigetelést biztosítanak, ami hozzájárul a hűtési és fűtési költségek csökkentéséhez. Tekintettel arra, hogy ellenállnak az időjárás viszontagságainak, a homlokzatok nem igényelnek sok karbantartást.
Az alumínium kompozit panelek előnyei |
Az alumínium kompozit panelek a RAL színskála minden színében kaphatók, egy- vagy kétrétegű, laminált vagy eloxált kivitelben készülhetnek |
A panelek rugalmasak, ugyanakkor erősek, tartósak, ellenállnak a kedvezőtlen időjárási viszonyoknak, ráadásul ütésállók |
-50°C és +80°C közötti hőmérsékleten is megőrzi tulajdonságait |
Jó hőszigetelés jellemzi őket, így a hűtési és fűtési költségek csökkennek |
Jó hangszigetelők – a zajszintet 23-25 dB-lel csökkentik |
Nem igényelnek sok karbantartást |
Sík, lekerekített, függőleges és vízszintes felületek burkolására alkalmas |
Az alumínium kompozit panelek ára 8000 Ft körül van négyzetméterenként. Mennyibe kerülnek a fém homlokzatok? A fém homlokzat ára a felülettől és típustól (alumínium vagy szendvicspanel), a beépítés módjától (függőleges vagy vízszintes), a panelek minőségétől, a szigetelés vastagságától, valamint a kivitelezőtől függ.
A 40 milliméteres szigeteléssel rendelkező alumínium homlokzati panel ára 5 900 - 7 500 Ft/m2 között van, szerelés nélkül.
Fém homlokzat szereléséhez keres megfelelő szakembert? Kérjen ajánlatot ingyenesen és kötelezettség nélkül a környék megfelelő és minősített homlokzatépítőitől és -szerelőitől.
Az alucobond vagy alumínium kompozit panelek könnyűek, szilárdak, tartósak és esztétikusak, ezért az átszellőztetett homlokzatoknál előszeretettel használják őket.
Mit nevezünk átszellőztetett homlokzatnak?
Az átszellőztetett homlokzatok olyan homlokzatok, amelyek a nevüknek megfelelően szellőző réteggel, vagyis a szigetelőanyag és a külső, homlokzati burkolat között légréteggel rendelkeznek. Az átszellőztetett homlokzatok energiatakarékos megoldásnak számítanak, mivel javítják az épületek hőszigetelését.
Átszellőztetett homlokzattal az épület fűtéséhez szükséges energia mintegy 30%-a megtakarítható.
Az átszellőztetett homlokzat részei: a többnyire alumíniumból vagy rozsdamentes acélból készült tartó alépítmény (tartja a külső, homlokzati burkolatot és a szél okozta terhelést a tartószerkezetre továbbítja); szigetelőanyag (a kőzetgyapot kimagasló megoldás, a hőszigetelést lyukak és hézagok nélkül kell felszerelni); páraáteresztő-vízálló fólia (megakadályozza a víz behatolását a szigetelésbe, és biztosítja a vízgőz zavartalan áramlását a belső térből a légrétegbe); szellőzőréteg (legalább két centiméter vastag); külső dekoratív réteg (gyakran alumínium kompozit panelek vagy kőburkolat, amely védi az épületet az esőtől, a napsütéstől és egyéb időjárási hatásoktól).
Az átszellőztetett homlokzat lényege, hogy a pára akadálytalanul távozhasson a beltérből a kültérbe a homlokzatburkolat és az épület többi rétege között.
Az átszellőztetett homlokzat előnye éppen a légréteg, vagyis a szellőző réteg: nyáron megakadályozható az épület túlmelegedése, vagyis a hő behatolása a belső térbe, ami csökkenti a légkondicionálás igényét; télen viszont kiegészítő hőszigetelő; de lehetővé teszi a hangszigetelést is; a falak lélegeznek, ami megakadályozza a páralecsapódást és a penész kialakulását.
Az átszellőztetett homlokzat nagyon sok előnnyel rendelkezik, azonban vannak hátrányai is. A magasabb árat kell elsősorban megemlíteni, ugyanis az átszellőztetett homlokzatok kétszer-háromszor drágábbak, mint a klasszikus, vakolt homlokzatok. A szálcement kompozit panelekből készült homlokzat ára az alépítmény beszerzésével és kivitelezésével, a kőzetgyapot szigeteléssel és a homlokzati panelek felszerelésével együtt négyzetméterenként 25 000 - 40 000 Ft között mozog.
Átszellőztetett homlokzat szerelésére megbízható mestert keres? Kérjen ajánlatot ingyenesen és kötelezettség nélkül a környéken található megfelelő és minősített homlokzatépítőktől és -szerelőktől.
Az átszellőztetett homlokzathoz az épület fala és a homlokzati burkolat között további hely szükséges, ami befolyásolja az építmény méreteit.