Mit nevezünk manzárdtetőnek?
A manzárdtetők törtsíkú nyeregtetők, amelyet azzal a céllal terveztek, hogy további – otthon kialakítására alkalmas – teret kapjanak a tetőtérben. A manzárdtetőt törött tetőnek is nevezik, amely a klasszikus tetőkhöz képest nagyobb hasznos teret biztosít, lehetővé téve a tetőtér jobb kihasználását. Nevét az alkotóról, Francois Mansart párizsi építészről kapta, aki a 17. század közepén vezette be ezt a tetőszerkezetet.
A manzárdtetőt úgy alakították ki, hogy a tetőteret lakótérként is használhassák.
Egy speciális törtsíkú tetőszerkezetről, vagyis két különböző magasságú tetőről van szó.
A manzárdtetőknél a tető felső dőlésszöge általában enyhébb és fedélszerkezetet biztosít, míg az alsó rész meredekebb, sokszor 70 foknál nagyobb dőlésszöggel rendelkezik.
A manzárd az épület azon része, amely a legfelső emelet felett és közvetlenül a ferde vagy lekerekített tető alatt helyezkedik el.
A manzárdtető szerkezete a következőket tartalmazza: tetőszerkezet, tetőfedést hordozó elemek, tetőfedés, vízelvezető elemek, tetőablakok és hőszigetelés. Napjainkban nagyon ritkán döntenek manzárdtetők mellett, míg a nyeregtetők a legközkedveltebbek. Ennek egyik oka a magasabb ár, ugyanis a manzárdtető építése – a bonyolultabb szerkezet miatt – drágább lehet. A csapadékos, különösen a hóban gazdag területeken fontos, hogy megakadályozzák a hó és a víz feltorlódását a tetőn, ezért a manzárdtetők fokozott figyelmet igényelhetnek.
Mennyibe kerül a tetőszerkezet építése? Elsősorban a tető anyagától (tégla, beton, fém), típusától, vagyis a dőlésszögétől és természetesen a mestertől függ. A fém tetőfedés ára körülbelül 5.000 – 10.000 Ft/m2.
Tetőszerkezet építésére megbízható szakembert keres? Kérjen ajánlatot ingyenesen, kötelezettségek nélkül a környék minősített mestereitől, ácsoktól, bádogosoktól és tetőfedőktől.
A manzárdtetők előnyei
A manzárdtetőnek esztétikai és funkcionális szempontból is rengeteg előnye van:
- A tetőtér maximális kihasználása – a manzárdtető lehetőséget kínál további lakótér kialakítására. Az elhanyagolt, vagy csak tárolásra használt tetőteret lakótérré alakíthatja.
- Az ingatlan értékének növekedése – a manzárdtetők, mivel további hasznos területet biztosítanak, növelhetik az ingatlanok piaci értékét. Sok vásárló vagy bérlő számára vonzó lehet a sok természetes fénnyel és szép kilátással rendelkező manzárdlakás.
- Rengeteg természetes fény és jó szellőzés – a manzárdtetőknél a tetőablakokat általában a tető alsó, meredekebb részén építik be, amelynek köszönhetően sok természetes fény jut a tetőtérbe. Így egy világos és tágas teret kapunk, amelyben mindig kellemes időzni.
- Magas esztétikai érték – a manzárdtetők további esztétikai értékkel, a valamikori épületek varázsával és eleganciájával, ruházzák fel az egész létesítményt.
Francois Mansart idejében a természetes fény a háztetőkön lévő dekoratív ablakokon keresztül jutott a tetőtérbe, napjainkban viszont általában tetőablakok beépítésével gondoskodnak a megfelelő fényről és a szellőzésről.
Felmerül egy újabb kérdés:
Tetőtéri ablak vagy kiugró tetőablak – melyik a jobb megoldás?
Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de hasonlítsunk össze néhány tényezőt:
Árak
Ár tekintetében a tetőablak a győztes. Olcsóbb megoldást jelent, ugyanis az ablak vásárlása és beszerelése jelenti az összes költséget. A 80x160 cm tetőablakok körülbelül 100.000 forintba kerülnek, de az árak átlagosan 60.000-150.000 Ft/m2 között mozognak.
Tetőtéri ablakok vásárlására és beszerelésére megbízható szakembert keres? Kérjen ingyenes ajánlatot a környék tetőablak forgalmazóitól.
A kiugró tetőablak elkészítése összetettebb, munkaigényesebb és több mester – ács, kőműves és bádogos –összehangolt munkájára van szükség. A kiugró tetőablak ára 350.000 Ft körül van, de a mérettől, formától és felhasznált anyagoktól függően akár 800.000 Ft is lehet.
A beépítés összetettsége
A kiugró tetőablak beépítése a vízelvezetés miatt munkaigényesebb és bonyolultabb, ugyanis a tetőablakkal ellentétben jóval több illesztést és törést tartalmaz, amelyet a csapadékvíz elvezetése érdekében szabályszerűen kell kivitelezni, hogy lefolyhasson a tetőről. A tetőablak beépítése viszont sokkal egyszerűbb.
A kiugró tetőablakhoz tapasztalt szakemberekre van szükség. Elsősorban azt kell felmérniük, hogy a tető lejtése lehetővé teszi-e a kiugró tetőablak felszerelését, ugyanakkor megfelelő vízelvezetésről is gondoskodni kell.
Kiugró tetőablakot szeretne, és ehhez tapasztalt szakemberekre van szüksége? Kérjen ingyenes ajánlatot a környék megfelelő és minősített tetőfedő szakembereitől.
Megvilágítás
Egy tetőablak átlagosan 40%-kal több fényt biztosít, mint egy azonos méretű kiugró tetőablak.
Esztétikus megjelenés
Egy dologban azonban mindenképpen a kiugró tetőablak a győztes, ez pedig az esztétika. A kiugró tetőablak ugyanis hozzájárul a ház külső megjelenéséhez, mivel a legegyszerűbb épületet is képes úgy átalakítani, hogy mindenki tetszését elnyerje. Nemcsak az épület külsejét, hanem a beltér esztétikáját és a hasznos tér növelésével annak funkcionalitását is jelentősen javítja.
A kiugró tetőablak esztétikai szempontból sokkal jobb megoldás, mint a tetőtéri ablakok.
Szóval, mi jobb megoldás?
Talán nem is kell a kettő között választani, sokkal jobb, ha a tetőablakok és a kiugró tetőablakok kombinációja mellett dönt. A kiugró tetőablak növeli a hasznos teret a tetőtérben, emellett az épület esztétikáját is javítja. A tetőablakok viszont több természetes fényt és jobb szellőzést biztosítanak.
Mi a helyzet a méretezéssel? Válasszon egy nagyobb kiugró tetőablakot, vagy inkább két kisebb mellett döntsön. Összesen mennyi tetőablakra van szükség?
Mindig jobb egy nagy kiugró tetőablakot választani, mint két kisebbet. Miért? Több szempontból is érdemes: szerkezetileg egyszerűbb felépíteni egy nagyobb kiugró tetőablakok, és a költségek is alacsonyabbak lesznek, mintha két kisebb kiugró tetőablak mellett döntene. Egy nagyobb ablaknál mindig kevesebb elem van, így a szivárgás esélye is kisebb. Ráadásul tágasabb lesz a belső tér, emellett több fényt enged a tetőtérbe. Vizuális szempontból viszont a két kisebb kiugró tetőablak sokkal vonzóbbnak tűnik, mint egy nagyobb.
A tetőablakok méretezésekor elsősorban a tér rendeltetését érdemes átgondolni. Nem minden helyiségnek azonos a fényigénye, azonban érdemes a következő általános szabályt követni: az alapterület legalább 10%-át az üvegezett felületek tegyék ki. Létezik egy másik szabály is: minél nagyobb a tető lejtése, annál magasabbnak kell lennie a tetőablakoknak is.
Érdemes energiatakarékos tetőablakokat választani. Minél alacsonyabb az U-érték (hőátbocsátási tényező), annál jobb a szigetelés. Ne feledkezzen meg az árnyékolókról sem, amelyek megakadályozzák a túlmelegedést a nyár folyamán.