Folytatásban:
1. Bontási terv és engedély
1.1. A régi családi ház bontásához engedély szükséges
Az épitéshez hasonlóan a bontáshoz is engedélyre van szükség, amelynek tartalmaznia kell a bontási tervet. A terv lehet önálló dokumentum, de mellékletként is csatolható az elbontott épület vagy épületrészek helyére építeni kívánt új épület építési engedélyének kérelmezésekor. Az építési és botási engedélyhez szükséges tervet egy építész késziti el, amit az illetékes kormányhivatalban kell benyújtani.
A DMO Build Kft szakemberének tanácsa
1. Szükség van e bármilyen előkészületekre épületbontás előtt? 2. Ha a bontandó épület melett lakó épületek vannak, hogyan tudjuk biztosítani az épületeket az összeomlás veszélyétől? 3. Általában meddig tart egy bontási munka? Balogh József ügyvezető, DMO Build Kft |
1.2. Mit tartalmaz a bontási engedély megszerzéséhez szükséges dokumentáció?
Amennyiben a régi helyére újat épít, akkor az építési engedélyhez szükséges dokumentációnak tartalmaznia kell a bontási tervet is az összes csatlakozással, a meglévő helyzet leírásával, amit fényképekkel is alá kell támasztani. Továbbá szakértői véleményt, technológiai tervet, műszaki ismertetőt (épület méretei, anyagok, szerkezeti jellemzők, alaprajz, helyszínrajz stb.), kivitelezéssel kapcsolatos leírást, amiben a teljes munkafolyamatra ki kell térni, azaz a bontás sorrendjére és mikéntjére, valamint a hulladék kezelésére és szállítására vonatkozó adatokat is tartalmaznia kell.
De engedély csak bizonyos esetekben kell, ha a bontás műemléket érint, vagy helyi építészeti örökségvédelemi épületről van szó, esetleg olyan épületsorról beszélünk, ahol össze vannak építve a házak és a bontás érinti az alapozást vagy a csatlakozó tartószerkezetet. Ilyenek az ikerházak, vagy a sorházak.
2. Bontási folyamat
A bontási folyamatot a bontási terv mutatja be. Az épület bontása általában az építéssel ellentétes irányban történik, azaz a tetőtől az alapokig, illetve a befejező rétegektől a szerkezetig. A helyszin biztonságossá tételén túlmenően a munkálatok megkezdése előtt minden közműszolgáltatást, ha van ilyen, le kell kapcsolni vagy el kell zárni. Ebből a célból az áramot, a vizet, a szennyvizcsatornát, a gázt és az összes távközlési vezetéket le kell csatlakoztatni. Meg kell határozni azt a helyet is, ahol a hulladékot ideiglenesen tárolják, amíg nem szállítják el a hulladéklerakóba.
Miután az összes berendezést lekapcsolták és a belső berendezéseket eltávolították, folytatódhat a nyilászárük bontása, azaz az összes ablak, ajtó majd a padlóburkolat bontása. Ezután következik a tetőfedő eltávolítása és a tető bontása. Itt ügyelni kell arra, hogy a teherhordó falak ne sérüljenek meg időnap előtt. A tető után a válaszfalakat és a közbenső mozgatható emeleteket távolítják el. Végül a teherhordó szerkezetet úgy bontják el, hogy először a teherhordó padlószerkezetet (födémek), majd a teherhordó elemeket, azaz a falakat és az oszlopokat bontják el. Utolsóként a pincefalak és az alapokat.
3. Épületbontás ára
Egy átlagos ház gépi bontása, hulladék elszállításával és bontási terv kidolgozásával 10 500 -46 000 Ft/m2 között van.