Mennyibe kerülnek a pergolák? A pergola ára több tényezőtől függ. A pergola mérete általában nem haladja meg a 30 m2, de a nem szabványos méretű pergolák mindig drágábbak. A teraszra szerelhető pergolák ára a kiválasztott anyagtól függően szintén drágább és általában fa, alumínium, inox vagy rozsdamentes acélból készülnek. A rögzített léces pergolák több tízezer forintba is kerülhetnek, de mindenesetre olcsóbbak a legújabb bioklimatikus pergoláktól, amelyek ára elérheti a több százezer forintot is. Az áruk magasabb, mert komplex rendszerekről van szó, amelyek mozgó léceket, villanymotorokat és érzékelőket tartalmaznak. Az olyan kiegészítők, mint a fűtőtestek pergolákhoz, az intelligens vezérlés, a LED-es világítás, az integrált redőnyök, a hangrendszer vagy az üvegezés szintén növelheti a költségeket. A számos lehetőség miatt az ár nagyobb, de elmondható, hogy egy high-tech vízálló pergola négyzetméterára kb. 60 000 - 80 000 Ft/m2.
Kire bízza a pergola szerelését? Küldjön keresletet, amely által ajánlatot kaphat a környékbeli, bevált és értékelt pergolaszerelőktől - ingyen és kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
A szabadban való tartózkodás, különösen városokban, forró nyári napokon szinte elképzelhetetlen valamiféle védelem nélkül. Hogyha a homlokzaton és a nyílászárókon sincs árnyékoló, akkor a túlmelegedés miatt nem kellemes az épületben tartózkodni. Természetesen hagyatkozhat a klímaberendezésekre, azonban ezek nem mindig kívánatosak, emellett vannak olyanok is, akik nem igazán szeretik használatukat. Végül csak az marad, hogy a külső árnyékolót szereljen fel, amely lehet rögzített vagy mozgatható. A legjobb, ha a tervezés során előre látják az árnyékoló fajtáját és a típusát, habár ez természetesen a későbbiekben is hozzáadható. Mindenesetre a pergola kiváló és praktikus megoldás – ugyanúgy az épület árnyékolására, mert egyaránt védi a belteret és a homlokzatot –, mint a szabadtéri pihenéshez, mivel védett helyet biztosít a gondtalan szórakozásra. A pergolákat nagyon „alkalmazkodóképesnek” tartják, hiszen a nyár folyamán védik a kertet, a teraszt vagy a medencét.
A pergolák fix, masszív és stabil szerkezetek, amelyeket az épülethez lehet csatlakoztatni, de állhatnak önállóan is. Akárhol elhelyezhetők az udvaron – a medence mellett vagy a pázsiton. Ezen szerkezetek legnagyobb előnye, hogy ellenállóak minden időjárási körülménnyel szemben, így felszerelhetők szeles és védtelen helyeken is. Arról, hogy milyen lesz, természetesen Ön dönt. Arra azonban figyeljen oda, hogy hol állítják fel és mire használják majd. A pergolát azzal a céllal szerelik fel, hogy árnyékot biztosítson, és eközben a kilátást se takarja el. Szóval, ha már eldöntötte, hogy pergolát telepít, kérdések merülnek fel a konstrukció fajtájával és típusával kapcsolatban, valamint az anyagokkal, a mérettel, a funkcionalitással, az esztétikával kapcsolatban is. Sok függ természetesen a rendelkezésre álló anyagi forrásoktól is, következésképpen, hogy egyszerű, bonyolultabb vagy akár „okos” irányítási rendszerrel ellátott lesz-e. Végezetül, ha már minden részletet pontosan ismer, találnia kell egy vállalkozót, azaz kivitelezőt. Mivel meglehetősen sokan nyújtanak ilyen szolgáltatást, azt javasoljuk, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot, hiszen csak ellenőrzött cégekkel működünk együtt, vagy alaposan nézzen át minden referenciát, az ügyfelek értékeléseit és megjegyzéseit, valamint az ajánlatokat és azok tartalmát.
A pergolák tehát merev szerkezetek, amelyek az épülethez csatlakoztathatók vagy állhatnak önállóan is. Az Ön kívánságai éppúgy meghatározzák a konstrukció formáját, méretét és más részleteit, mint az adott feltételek. Az a legjobb, ha a pergolát előlátják és megtervezik az épület tervezésénél, mert akkor a helyzet és a tájolás, valamint más meghatározó elemek is kapcsolódnak a kültérhez. A pergolák lehetnek egészen egyszerűek – a négy tartópilléren álló előtetőkhöz hasonlóan –, de képezhetnek egy egész szerkezeti rendszert is, mozgó lamellákkal, automatikus mozgatással, motorral, valamint intelligens vezérléssel az okosház rendszerhez kapcsolódva vagy külön, míg lehet rajta járható és zöld tető is.
Funkcionális és esztétikai szempontból a pergola kinézete (megjelenése) és jellemzői többnyire igazodnak a házhoz és a telekhez, ezáltal a környezet harmonikusnak és egységesnek tűnik. Így a klasszikus házaknál jól mutathatnak a fából vagy téglából készült pergolák, míg a modernebb épületekhez fém vagy kompozit pergolák illenek inkább. Maga a tető lehet tömör vagy perforált, fix vagy mozgatható lamellákból, bordázott vagy hálós, de készülhet vászonból is, lehet zöldtető, és egyéb lehetőségek is vannak. A mozgatható lamellák, amelyek a rendszer akár egészen önálló részei is lehetnek, lehetővé teszik a Nap mozgásának megfelelő árnyékolást, ezért lehetnek teljesen nyitottak vagy egészen zártak, mint egy igazi tető. Amennyiben a pergola indítása az okosotthon vezérlőrendszeréhez és motorhoz van kötve, abban az esetben az árnyékolás automatikus lesz, az előre beállított paraméterek szerint. A pergolák legnagyobb előnye a szilárdságuk, valamint az, hogy ellenállóak a nagyon erős széllel szemben is. A támasztékok készülhetnek téglából vagy kőből, lehetnek betonból öntöttek vagy összerakhatóak fémprofilokból, de léteznek olyan függőszerkezetek is, amelyeknek nincs támasztéka, vagyis egyáltalán nincs pillére, ehelyett kábelekkel vannak rögzítve az objektumhoz.
Az Ön által kiválasztandó pergola fajtáját és típusát ugyanúgy meghatározza a kültér megjelenése és a kívánt anyagok, mint bizonyos előfeltételek. Az épülethez kapcsolódó pergolák általában az új épülettel együtt készülnek, míg az önállóan állókat a közelben állítják fel, és általában később, ha arra igény jelentkezik.
Az ilyen típusú pergola az épülettől függetlenül felszerelhető mozgatható tetőrendszert képvisel, emiatt kifejezetten praktikus megoldást jelent különböző helyzetekre. Készülhet fából, habár a könnyebb karbantartás, valamint a tartósság miatt általában fémből készül. A tetőpanelek vagy lamellák eltérő szélességűek lehetnek, rögzítettek vagy sűrűbben mozgathatóak, ily módon az alattuk lévő teret a Nap mozgásának megfelelően lehet árnyékolni, és kézileg vagy leginkább távirányítóval működtethetőek. Mozgási sugaruk 180° vagy teljes 360° lehet. A pergola teteje a fán és az alumíniumon kívül speciális PVC-ből is készülhet, az UV-sugárzástól, a hőtől és a csapadéktól való védelemmel ellátva. A lamellákba vagy a pergola tetőjének széle köré fém- vagy PVC-profilok helyezhetők, amelyekbe beszerelhető a LED világítás, hogy éjszaka a lehető legattraktívabban hassanak. Ha az oszlopok a támasztékok, akkor önhordó modellek is.
A bioklimatikus pergola mondhatni, a technika utolsó vívmánya. Extrudált alumíniumból készülnek, vagy elektrosztatikusan festettek, így tartósságukkal kapcsolatban nem merülnek fel kétségek. A rendszer maximális szélessége 4 méter, míg maximális vetülete 5 méter. Egy rendszer legnagyobb területe 20 négyzetméter. Általános jellemzőik a forgólamellák, ezek mindegyike külön elemként működik. Azt, hogy mennyi szükséges, a keret mérete, amely egyben a szerkezet váza is, határozza meg. A pergolák a helyzettől függően állhatnak önállóan, egy vagy több oldalról a támaszkodhatnak az épülethez, de akár konzolosak is lehetnek. A rendszer teljes egészében automatizált, így a lamellák egy gombnyomásra teljesen elfordulnak egyik vagy másik oldalra vagy kitágulnak és összehúzódnak. Egy ilyen rendszer fő rendeltetése a tér teljesfokú ellenőrzése – védelem, szellőzés, hőmérséklet és fényerő beállítása. Ez esetben a fő funkció a szellőzés, mert a levegő áramlását a lamellák helyzetével biztosítja, és egyúttal szabályozza a hőmérsékletet és a fényerőt, vagyis a mikroklímát.
Ez is újabb keletű konstrukció, mivel nem oszlopok szolgálnak támasztékul, hanem a tartóelemek, amelyek voltaképpen a felső oldalról, a pergola tetejétől az épület homlokzatáig rögzített kábelek. Így a pergola úgy tűnik, mintha a levegőben lebegne, az alatta lévő tér pedig teljesen nyitott és sokféleképpen kihasználható, a bizonyos korlátot jelentő oszlopok nélkül. Ezen szerkezetek is készülhetnek fából, fémből vagy kompozit anyagokból, zöldtetővel vagy anélkül.
A pergolák karbantartása és tisztítása leginkább azok anyagától és az időjárási viszonyoktól függ. Minden más faszerkezethez hasonlóan, a fából készült pergolákat rendszeresen át kell lakkozni, valamint a kártevőktől is védeni kell őket. A többi pergola sokkal kevésbé igényes. Ezeknél csak időnként, amikor már sok levél összegyűlik a tetőn, szükséges azok eltávolítása, hogy ne akadályozza a mozgatható lamellák működését. A többit elég, ha időnként tömlőből vízzel lemossuk. Ha viszont a zöld változat mellett döntött, akkor ezt ugyanúgy kell kezelnie, mint bármely más a növényt.
Ha az építkezés során a pergolát nem az épülettel együtt építették fel, akkor annak felszereléséhez bizonyos előfeltételeket biztosítása szükséges.
Tudniillik, ha a pergolát a terasz fölött állítják fel, ami alapjában véve a nappali meghosszabbítása, azt jelenti, hogy egy vagy több oldalról a homlokzatra kerül. Abban az esetben meg kell határozni a rögzítés módját úgy, hogy a hőszigetelő anyagok burkolata ne sérüljön. Ellenkező esetben ez hőhidak képződéséhez vezetne, amely energiaveszteséget eredményez, ami egyáltalán nem kívánatos.
Másfelől, ha a pergola önállóan áll majd – terasz, medence, nyári konyha felett, vagy valahol az udvaron –, akkor a lehetőségek száma megnő. Az ilyen szerkezet önállóan áll, ami azt jelenti, hogy támasztékokkal, azaz oszlopokkal vagy teljes falakkal kell rendelkeznie, míg a tető tömör vagy perforált lehet. Akár megengedheti magának azt is, vagy építésszel konzultálva, hogy egy „kínai tetős”, minimalista stílusú, vagy teljesen egyenes vonalú pergolát készít, esetleg sok dekorációs kiegészítővel ellátottat. Mindenesetre, akármilyen is lesz a szerkezete, mindenképpen elő kell készíteni az alapot, le kell rakni a padlóburkolatot, el kell végezni a váz beépítését, majd a burkolást és végül a tetőt feltenni.
Amikor van elég hely és pénz, és valami egészen mást szeretne, történetesen nagyobbat és bonyolultabbat, akkor az alapozás előkészítése egy sekélyebb ásást, a vízelvezetést, és a tetőszerkezetet tartó pillérek alapozását jelenti. Ezek lehetnek könnyűszerkezetesek vagy készülhetnek téglából.
Nyilvánvalóan mindig az a legjobb, ha a beltér és a kültér összhangban van, ha az összes elem azonos stílusú és ugyanannak a koncepciónak a része. Pontosan emiatt teljesen egyértelmű, hogy annak az anyagnak, amelyet a pergolához választ, teljesen összhangban kell lennie a homlokzat és a kert kinézetével. A vakolt, valamint a beton, tégla és kőből készült homlokzattal összhangban vannak a falazott és könnyűszerkezetes pergolák. A környezet meglévő elemeihez a forma, a méret és a szín is igazodik, így a pergola nem lóg ki a sorból, nem tűnik ki a környezet vagy a hangulat egészéből. A pergolát a kültéri nappali tetőjének kell tekinteni.
A legtöbb szolgáltató a vásárlás részleteinek tisztázásakor azt is megmondja, hogy mennyi ideig tart a pergola telepítése. A különleges helyzetek kivételével, amikor ásás, cölöpözés és aljzatdöngölés történik, az egész munkát egy-két nap alatt el lehet végezni.
Eszerint, amikor biztosították és rögzítették az alapot, következik a padló lefektetése (betonozás, csempézés vagy padlóburkolat). Amennyiben fapadlót választ, ahhoz egy rácsos alépítmény szükséges, hogy a későbbiekben biztonságosan mozoghasson rajta. Az alépítmény üreges maradhat vagy lehet rajta burkolat, de sokkal fontosabb, hogy mivel ki van téve az időjárási viszonynak, vízálló legyen. A betonalapot öntik és ennek meg kell száradnia, így ez esetben a kivitelezés néhány héttel elhúzódhat. Az ilyen cement alapú aljzatkiegyenlítőre vagy esztrichre kő- vagy kerámiacsempét fektethet.
Ezt a tartóoszlopok felállítása követi, amelyek lehetnek falazottak, téglából, kőből, betonból, vagy könnyűszerkezetesek, fémprofilból vagy kompozit anyagból készült profilból. Amikor ez a munkafolyamat befejeződött, következik a tetőszerkezet felszerelése. Kialakítják a kívánt alakú keretet, amelyet az Ön által választott rendszertől – perforált vagy tömör lamellák, lécek, gerendák, vagy akár vászon – függően burkolnak.
Végezetül felszerelik az oldalakat, ha vannak, vagy függőleges rolettákat szerelnek fel. Amennyiben fix és üreges burkolatot választ, akkor a pergola zöldtetős lehet – sőt, szőlőt is ültethet mellé, hogy néhány éven belül termést is hozzon, vagy ültethet közönséges, kevésbé igényes kúszónövényt is, amely egyúttal kiváló árnyékot is nyújt.
Ami a pergolákkal kapcsolatos trendeket és stílust illeti, mondhatni, nincs semmi konkrét. Minden az Ön kívánságaitól, lehetőségeitől, céljától, a rendelkezésre álló helytől és a környezeti jellemzőktől függ, amelyeken nem lehet változtatni. Tetszhet bármi, lehet ilyen vagy olyan megoldás, amennyiben megvalósítható – kiváló választás. Mondtuk, hogy a pergola fő rendeltetése, hogy kellemes tartózkodást biztosítson házon kívül, védelmet nyújtson a nyári meleg ellen és alapvető funkcionalitást biztosítson, ezért a felsoroltak alapján kell kiválasztani a megfelelőt. Amennyiben nem biztos benne, hogyan nézne ki, érdemes megnézni, hogy milyen megoldásokat talált ki néhány híres építész: (https://www.daibau.hu/cikk/523/kulteri_arnyekolok_10_csodalatos_pergola_amelyet_epiteszek_terveztek).
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Mozgatható lamellás alumínium pergola
Szükség van egy mozgatható lamellás alumínium pergolára a családi ház udvarra néző homlokzata előtti terasz árnyékolására. A pergola mérete 7 m x 3 m, magassága 3 m. 738720 Ft - 1231200 Ft
Fa pergola és kerítés javítás
Szükség van alacsony fa kerítés és fa pergola javítására. 332424 Ft - 554040 Ft
Carport fém pergola
Szükség van egy 600 cm x 600 cm alapterületű és 240 cm magasságú pergola építésére, amely két autó befogadására alkalmas. A pergolát tetővel és két oldalfallal kell ellátni a védelem érdekében. 960336 Ft - 1600560 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.