Mennyibe kerül a lakható faház? A faházakban sokkal kellemesebb élni, mint a téglaépítésű házakban, persze ez a faszerkezet minőségétől és fajtájától is függ. Más háztípusokhoz viszonyítva a fából készült lakóházak egyébként is egészségesebbek, emellett itt már megvan a beltéri 18°C is, ami már kellemes légkör lehet és ezért a hagyományos házakhoz viszonyítva itt kevesebb fűtési energiára van szükség, de az építkezési idő is előnynek számít. Amennyiben gyorsan szállítható otthont szeretne, válasszon könnyűszerkezetes faházat, ha pedig teljesen egyedire vágyik konzultáljon egy áccsal akitől meg is rendelheti új otthonát. A beltéri szigeteléssel és beépített tetőtérrel rendelkező faházak ára kb. 200-350 000 Ft/m2.
Kire bízza a faház építését? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet a megfelelő, értékelt és az Ön környékén dolgozó könnyűszerkezetes házakat építő szakembereinktől – díjmentesen és kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
A faházak ellenállóbbak az időjárási és egyéb természeti elemekkel szemben, hosszabb élettartamúak, energiatakarékosak, költséghatékonyak és környezetbar anyagból készülnek, így nagyszerű lehetőséget kínálnak a békés, boldog és egészséges lakókörnyezet kialakítására.
A fa kiváló természetes szigetelőanyag. Még ha télen nagyon hideg is van odakint, egy fából készült (tömörfa) házban a belső hőmérséklet sokáig ugyanolyan marad. A hirtelen hőmérséklet-csökkenés nincs hatással a fából készült épületek belső hőmérsékletére. Ezzel szemben a betonszerkezetek belső hőmérséklete a külső hőmérséklet változásakor azonnal ingadozik. Stabil hőmérsékletű környezetben élni nemcsak kényelmes és kellemes, hanem egészséges is.
A fa kiváló hőtani tulajdonságokkal rendelkezik. Más építőanyagokat, például a betont, a cementet és a fémeket erősen befolyásolja a külső hőmérséklet. A legtöbb anyag, beleértve a fát is a hőmérséklet növekedésével tágul, ami a fával ellentétben kihatással van a szerkezeti szilárdságra, és károsodást okozhat. A fa viszont lélegzik, tágul és összehúzódik anélkül, hogy szerkezeti károsodást szenvedne. Ennek eredményeképpen a faépületek hosszabb élettartamúak és kevésbé károsodnak a hőmérséklet-változások miatt. A fa természetes nedvesség szabályzó is.
Akusztikai tulajdonságai miatt sok hangszer fából készül. Ugyanezen okból a koncerttermeket fával burkolják. A fa elnyeli a hangot, csökkenti a zajt és a visszhangot. A fából készült ház mindezeket a tulajdonságokat megkapja, nyugodt, csendes környezetet biztosítva a lakóknak.
A faépületek valóban energiatakarékosak. Mivel természetes szigetelőanyagról van szó ezen tulajdonsága miatt a faházat télen kevésbé kell fűteni, nyáron pedig kevésbé hűteni. A beltéri hőmérséklet viszonylag stabil, függetlenül attól, hogy milyen a külső hőmérséklet. Ez a stabilitás kisebb függőséget tesz lehetővé a fűtő- és hűtőegységektől, vagyis a légkondicionálótól, amely sok áramot fogyaszt.
A faházak biztonságosabbak, mint más épületek, még villámcsapás esetén is. A fa nem vezeti az elektromosságot. Nagyon kicsi az esélye annak, hogy egy faházban rövidzárlat miatt tűz keletkezzen. Ugyanez vonatkozik a villámcsapásra is. A fa biztonságot nyújt, mert ellenállóképessége megvéd az elektromosság által okozott károktól.
Egy fából készült ház vonzóbb, mint bármely más típusú épület. A fa természetes formái és textúrája természetesen vonzóvá és széppé teszi a faházat, ezért pihentető látványnak számitanak, kényelmesek és kellemesen lakhatók. A fából készült bútorok és dekorációs elemek illeszkednek a ház stílusához, és fokozzák annak esztétikus és természetes megjelenését.
A faházak kisebb szénlábnyomot hagynak maguk után a takarékosabb energiafogyasztás miatt. A faház megfelelő választás mindenkinek, akinek fontos a környezetvédelem. Maga a fa mint építőanyag fenntartható, és hozzájárul a biztonságos és tiszta környezet fenntartásához.
A fából készült házak különösen alkalmasak vidéki területeken vagy erdők közelében, távol a szennyezett és zajos városi területektől. Az ilyen faházakban való élet számos egészségügyi előnnyel jár.
A fa könnyű anyag, amellyel egyszerű és szép dolgozni. A faházak szállítása és telepítése ezért gyors, egyszerű és költséghatékony, különösen a hagyományos tégla és a betonépítéshez képest. Sérülés esetén a sérült faelemek viszonylag könnyen újra kicserélhetők.
A fa ellenáll az oxidációnak, amely a fémszerkezetek rozsdásodását és egyben károsodását okozza. Emiatt a faházak élettartama hosszabb, hiszen kevésbé hajlamosak az elhasználódásra, és sérülés esetén a karbantartás és a javítás is könnyebb.
Mielőtt úgy döntene, hogy keres valakit, aki megépíti a faházat, azt is el kell döntenie, hogy melyik építési szakaszig szeretné kialakítani azt. Az ajánlattevők és az építők általában három befejezési szintet kínálnak az épületnek:
- külső kész épület: a háztető, nyilászárók és homlokzat kivitelezését öleli fel;
- részleges "kulcsrakész": a ház úgy néz ki, mint egy igazi ház, kívülről kész, és a belső durva szerelési munkák befejeződtek, gipszkarton fal- és mennyezetpanelek kerültek beépítésre, padlóburkolatok elkészültek;
- Kulcsrakész: az épület teljesen kész, beköltözhető., már csak a mozgatható bútorokat kell bevinni.
Ha ez az első házépítési tapasztalata, vagy nincs ideje vállalkozókkal és kivitelezéssel foglalkozni, javasoljuk, hogy válassza a kulcsrakész megoldást. Így az új otthonába vezető út gyors, költséghatékony és mindenekelőtt stresszmentes lesz. Ön pedig csak egyetlen vállalkozóval dolgozik, aki teljeskörű garanciát vállal az esetleges hibákért.
Miután leszűkítette a potenciális ajánlattevők körét legfeljebb kettőre vagy háromra, elindíthatja a licitálási folyamatot. Az ajánlat pontossága attól függ, hogy mennyire pontosan határozta meg a terv összes paraméterét. Fontos, hogy minden ajánlattevőnek ugyanazt a kiindulási pontot adja meg. Azt fogja tapasztalni, hogy még ha a kiindulópont azonos is, az ajánlatok nagymértékben eltérnek egymástól. A jobb ajánlat az, amely részletes leírást tartalmaz a munkákról és a lefedett anyagokról. Egy jó ajánlatban az ajánlatkérésben nem szereplő tételek is szerepelnek.
Valójában a különböző vállalkozók azonos termékre vonatkozó ajánlatai között legfeljebb néhány ezer forintos különbség van. Ha a különbségek nagyobbak, akkor minden bizonnyal minőségi különbség is van. Gyakran előfordul, hogy a szállítók úgy érnek el alacsonyabb árat, hogy olcsóbb felszereléseket tartalmaznak, például PVC ablakok, redőnyök nélkül, radiátoros fűtés gázkályhával, minimális vastagságú szigetelés stb. Ellenőrizze alaposan, hogy mit tartalmaz a szerződés, mielőtt aláírja azt. Gyakran előfordul, hogy a vállalkozók az alacsonyabb árat az árajánlatban nem szereplő további munkákkal nyerik vissza.
Ha Ön nem jártas ebben, javasoljuk, hogy kérjen fel egy építésfelügyelőt, aki szakszerűen összehasonlítja az árajánlatokat.
Kerülje a szokatlanul alacsony árakat kínáló vállalkozókat. Ezek általában olyan pályakezdők, akik először kezdenek, majd hamarosan rájönnek, hogy ilyen alacsony díjazás mellett nem tudják fedezni a költségeket és a teljesítményt. Néhányan csődbe mennek, új céget alapítanak... Mindenesetre az ügyfél az, aki a rövidebbet húzza, és a legjobb esetben garancia nélkül marad. Az Ön befektetése akkor a legbiztonságosabb, ha olyan vállalatot választ, amely többéves tapasztalattal és jó eredményekkel rendelkezik. Javasoljuk azonban, hogy ellenőrizze a vállalatok eddigi munkáit. Ha nem járatos ezekben a kérdésekben, kérjen szakmai segítséget. A felügyelő költsége elhanyagolható a kockázathoz képest.
A döntés végső soron attól is függ, hogy mennyire érezzük a vállalkozó szakmaiságát/szakértelmét, őszinteségét, és mennyire tetszenek nekünk a referenciaépületek. Természetesen az ár is fontos. Ha az összes paraméter együtt van, akkor megtalálta a megfelelő vállalkozót. A vállalkozó szakmaiságát a legjobban a pontos árajánlat elkészítésével, a szakértői tanácsadással, a projekt hiányosságaira való rámutatással lehet bizonyítani. Szintén fontos a fix árgarancia, az összes szükséges biztosítás és igazolás, az alkalmazottak szakmai hozzáértése, az alvállalkozókkal való hosszú távú együttműködés és a vállalat folyamatos pozitív teljesítménye. Az ár természetesen fontos, de nem akkor, ha az alacsony minőségű, olcsó anyagok beépítését és szakszerűtlen munkát jelenti. A garancia kétélű kard. A szállítók általában garanciát vállalnak a szerkezetre (30 év), de a szerkezet hibái nagyon ritkák vagy gyakorlatilag nem léteznek. Gyakoribbak a rejtett hibák, amelyekre az általános 2 éves garancia vonatkozik. A legtöbbször azonban ezek a hibák nem jelentkeznek ilyen rövid időn belül. Ezért végső soron a kivitelező tapasztalata, szakértelme és szakszerűsége, valamint a beépített anyagok minősége a legfontosabb tényezők. Ez az egyetlen dolog, amit a referenciaépület megtekintésekor egy szakértő tud a legjobban azonosítani.
Hazánkban a legelterjedtebb faházak az előregyártott megoldások, ahol a ház összes falát egy műhelyben készítik el és szerelik össze. Ez azt jelenti, hogy az összes ablakot, polcot, szigetelőréteget, homlokzati réteget és belső burkolatot a gyárban építik be a falakba. A burkolattal ellátott mennyezeti elemek is elkészülnek. A szerkezet favázas, alsó és felső gerendával, valamint közbenső oszlopokkal ellátott. Az ilyen szerkezet stabilitását úgy érik el, hogy a szerkezet mindkét oldalára facement-, OSB- vagy gipszrostlemezeket szerelnek.
Ezek viharok és földrengések esetén is védelmet nyújtanak. A panelek közötti üreges teret ásványgyapot hőszigeteléssel töltik ki. Ezután a külső részre egy hungarocellréteget visznek fel, és vékony rétegű homlokzattal fedik be. A belsejét általában gipszkartonréteggel burkolják. A jobb minőségű változatoknak van egy további szigetelt üregük, amelybe a szerelvényeket lehet beépíteni. Az előregyártott házak hátránya a párazáró réteg (polivinil fólia), amely a házat légmentessé teszi, és a fa minden pozitív hatását kioltja. Azt is meg kell jegyezni, hogy az előregyártott házakat nem lehet javítani vagy módosítani, ha már gyártják őket. Ezért fontos, hogy minden részletet jól átgondoltan és előre meghatározzanak. Ha az előregyártott háznak földrengésbiztosnak kell lennie, fontos, hogy a tervezésbe statikus mérnök is be legyen vonva, aki a szerkezet lehorgonyzását és csatlakoztatását is meghatározza. Ezután meg kell győződnünk arról, hogy a terveket szigorúan követik a megvalósítás során.
Az új technológiák fejlődésével a régóta létező favázas építés új korszakba lépett. A vázszerkezetes építés azt jelenti, hogy a ház vázszerkezete oszlopokon áll, de önálló, födémek használata nélkül. Ezt az oszlopok átlós és keresztirányú összekötései teszik lehetővé (szélárnyékos), amelyek megakadályozzák a kilengést vagy a felborulást. A vázszerkezetű ház építése számítógépen generált műhelytervekkel kezdődik, amelyeket aztán egy számítógép-vezérelt famegmunkáló gépre (CNC-gép) továbbítanak, amely az összes épületelemet pontosan a tervek szerint vágja ki. Ezeket az elemeket ezután a helyszínre szállítják, ahol tapasztalt összeszerelők szerelik össze és rakják egymásra. Így szerelik össze a ház homlokzatát és az összes belső falat, egészen az épület tetejéig. A külső falakat alkotó faelemek általában téglalap alakú, 80x180 mm-es keresztmetszetűek. A vázszerkezet külső oldala általában farostlemezből, míg a belső oldal ragasztott (osb) lemezből készül. A köztes teret cellulózszálas szigeteléssel töltik ki, de más típusú hőszigeteléssel is kitölthető. A belső oldalon egy üreges beépítési réteg található, amelyet gipszkartonnal fejeznek be. A belső falak vázszerkezete teherhordóak és ezért a külső falaknál nagyobb keresztmetszetű faelemekből készülnek.
A vázszerkezetű ház erőssége a szerkezet szilárdsága és a menedék, amely jó ellenállást biztosít a viharokkal és a földrengésekkel szemben. A lakókomfort jó, mivel ez az épülettípus nem rendelkezik párazárással. A vázszerkezetű épületek nehezen kivitelezhetőek, mivel rendkívül pontos tervezést, beépítést, légzárást, sérülés elleni védelmet stb. igényelnek. A kivitelezéshez tapasztalt vállalkozóra van szükség.
Ezt a technológiát ma lakóházak építésénél, valamint összetettebb faépületek, például szállodaépületek, apartmanházak és különböző középületek építésénél alkalmazzák.
Ez a szerkezettípus lehetővé teszi, hogy a külső falakat párazáró réteg és ragasztószalagok nélkül lehessen felépíteni. Ezért lehetővé teszi a légmentes, mégis diffúziósan nyitott – légáteresztést. Az ilyen típusú tömörfaházak alapvető építőeleme egy háromrétegű, akár 100 mm vastagságú keresztrétegelt panel. A vázszerkezetű falhoz képest a keresztrétegelt falban a fa térfogata négyszer nagyobb. A külső falakon a szigetelőréteget (ásványgyapot, esszenciaszál vagy parafa) vékony vakolatréteggel vonják be. A belső oldalon egy üreges vízvezeték-réteg és egy gipszkartonból készült belső fal található. A padló közötti födém öt vagy több rétegű, keresztirányban megerősített lemezekből áll, amelyek teljes vastagsága 140-240 mm. Sok beruházó választja a nyitott famennyezetet, amely gipszkartonnal is borítható. A keresztirányú rétegelt faanyagból készült épületek kiváló szerkezeti tulajdonságokkal rendelkeznek, és jól ellenállnak az olyan terheléseknek, mint a földrengés és a tűz. Ezenkívül rengeteg lehetőséget kínálnak a tervezéshez és az összetett szerkezeti kihívásokhoz. A telepítés gyors és egyszerű. A vázszerkezethez képest a falazott pincével vagy alaplemezzel érintkező szigetelés vastagsága nagyobb. Lehetőség van rejtett árnyékolásra és az acélgerendák kiküszöbölésére. Egy falazott pincénél a szigetelőréteg vastagabb, és könnyebb a rejtett redőnyök beépítése. A kereszthasított fából készült házak hőteljesítménye még a favázas épületekénél is jobb. A szobák közötti hangátvitel is csökken. A kereszthasított fából készült épületek tartóssága és élettartama hosszabb, mint bármely más faépítési rendszeré.
A rönkházakat manapság többnyire hétvégi házakként építik. Ezek kevésbé alkalmasak a mindennapi életvitelre, mivel nem felelnek meg az előírt modern energetikai szabványoknak. Ha szigorú energetikai paramétereket szeretne elérni, akkor a faházat kívülről vagy belülről kell szigetelnie. Mindkét esetben a rönkház természetes épületfizikája megsemmisül, és párazárókat és gátakat kell beépíteni. Mindenesetre mindezek a beavatkozások jelentősen megváltoztatják a rönkház megjelenését és hangulatát. A faépítési technológia azonban már sokkal fejlettebb, és több megoldás kínál. Például annak érdekében, hogy a huzat ne tudjon áthatolni a faanyagok közötti réseken, speciális habszivacs tömítéseket szerelnek fel, amelyek megakadályozzák ezt. Ma már ragasztott deszkákból is lehet fűrészárut készíteni, és a fát számítógép-vezérelt gépekkel vágják.
Az előregyártott faház vásárlása általában magában foglalja a ház szállítását és összeszerelését. Ha a megrendelő úgy kívánja, a kiválasztott készház szállítója a ház felállításához szükséges összes előzetes építési munkát és szolgáltatást is el tudja végezni, mint például az alaplemez, a közműcsatlakozások stb. Természetesen lehetőség van arra is, hogy ezeket a munkákat külön rendelje meg más szakvállalkozóktól. A faház alkotómoduljai a műhely ellenőrzött környezetében készülnek. Ez azt jelenti, hogy ideális körülmények között készülnek, így a gyártók garantálni tudják a határidőre való teljesítést és a minőségi terméket.
Miután az összes alkatrész elkészült, azokat az előre elkészített szállítási/rakodási terv szerint szállítójárművekre rakják. Ezt az épület összeszerelési sorrendjének megfelelően készítik el, hogy az elemek a megfelelő sorrendben és pontosan akkor érkezzenek a helyszínre, amikor szükség van rájuk.
A faépület összeszerelését tapasztalt és szakképzett vállalkozóknak kell elvégezniük, biztosítva ezzel, hogy az épületet pontosan a tervben előírtak szerint szereljék össze. A modern és hatékony építési technológiának köszönhetően a fából készült panelházak nagyon rövid idő alatt összeszerelhetők. A befejező munkálatokkal együtt egy ház összeszerelése általában egy és három hónap közötti időt vesz igénybe, a munka terjedelmétől függően.
Miután az épületet összeszerelték, megkezdődnek a befejező munkálatok: a tetőfedés, a homlokzat befejezése, a belső vezetékek, a villany, a vízvezeték, a fűtés és a szellőztető rendszer beszerelése. A lakberendezési és egyéb munkálatokat is az ügyféllel történt megrendelés vagy megállapodás szerint végzik.
A szerelési technológia ma már lehetővé teszi, hogy a munkát még viszonylag kompakt, helyszűkös helyszíneken is elvégezzék. Ebben az esetben a modulokat közvetlenül a szállítójárműről rakodják le a szerelés helyére. Ezáltal elkerülhető az anyagok helyszíni tárolása, ami hasznos olyan területeken, ahol nincs elegendő hely, például a városközpontokban.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Kültéri finn szauna
Szükség van egy 4 személyes kültéri finn szaunára. Kérem az árajánlatot, beleértve a szállítás és telepítés költségeit is. 1145016 Ft - 1908360 Ft
Kerti fahaz / iroda készítés
Szükség van egy 400 x 250 cm-es fa ház/tároló/iroda építésére. Az elől magas ablak és ajtó legyen, bal oldalon pedig nyitható ablak. A tető lehet sátor- vagy lapos tető, és szigetelés legyen mindenhol. Az építést azonnal szeretnénk elkezdeni. 443232 Ft - 738720 Ft
Faház javítás
Szükség van faház javítására. Kész faház, csak az eleje alatt a tartó beton elem el van mozdulva mindkét oldalon, illetve ki van billenve. Meg kellene emelni a faház elejét, és visszabillenteni a betonelemet a helyére. 554040 Ft - 923400 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.