A parketta csiszolás ára, amely magában foglalja a csiszolást és a dupla lakkozást is, 7 000 és 9 000 Ft/m2 között mozog. A parketta lerakásának ára 5 000 és 9 000 Ft/m2 között alakul (parketta nélkül).
Maga a parketta ár típustól és minőségtől függően 8 000-16 000 Ft/m2 vagy több is lehet. Az ár függ a helyszíntől, a munka mértékétől és a kiválasztott vállalkozótól is.
Kire bízza a parketta lerakását? Könnyen és gyorsan találhat kiváló szakembert a közelben a parketta lerakásához, csiszolásához vagy lakkozásához. Hogyan? Az alábbi űrlap kitöltésével kérjen ingyenes ajánlatot, majd válasszon az érdeklődő és a jó értékeléssel rendelkező melegburkolók közül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
Vízbázisú, kétkomponenses poliuretán lakkal való kezelés.
Vízbázisú, kétkomponenses poliuretán lakkal való lakkozás.
Telifa parketta.
Kész telifa padló.
Kb. 50 m2 parketta ragasztóba való fektetése és átlagos lakkal való kezelése.
50 m2 parketta csiszolása, gittelése és 3 réteg lakkozás megközelítő ára.
Parketta gépi olajozása.
Magas szegélyléc rögzítési ára.
Egy- vagy kétkomponenses lakkal való felületkezelés, háromszoros rotációs lakkhengerrel.
A megfelelő padlóburkolat kiválasztását mindig alaposan át kell gondolni, hiszen a padló általában nagy igénybevételnek kitett felület. Itt kell elmondani azt is, hogy a parketta az egyetlen olyan padlóburkoló, amely kiváló minőségben felújítható, sőt, akár újszerűvé is tehető.
Keménység - A mindennapos terhelésnek kitett padlókhoz keményfa parketta javasolt. A magasabb jelzésszám keményebb parkettára utal, amely jobban tűri a sérüléseket és az intenzív kopást.
Szín - A szín még egy fafajon belül is széles skálán mozoghat és ezért javasoljuk, hogy mindig nagyméretű parkettamintákat kérjen. Ezenkívül a parkettalerakást követő hónapokban, a fa oxidálódása miatt, színváltozásra számíthat. Egyébként a kereskedők emiatt nem tudják garantálni, hogy a leszállított parketta megegyezik a szalonban kiválasztott minta színével.
Minőségi osztály – A szakemberek egymásközti és szakmai szabványoknak megfelelően osztályokba sorolják a különböző parkettákat, amelyek megjelenését számos jelzés alapján lehet megkülönböztetni: A, B, C, D, I, II, III, standard, rusztikus, extra és így tovább. Ezek a minősítések kizárólag a megjelenésre, textúrára és színre vonatkoznak, és nem a parketta anyagának minőségére.
Stabilitás - A helyiség és az épületszerkezet relatív páratartalma hatással van a fára, amely tágulással és zsugorodással alkalmazkodik. Egyes fafajták stabilabbak, mások kevésbé. Például nedvesség hatására a bükk és a juhar jobban deformálódik, ezért nem ajánlott szélsőséges hőmérséklet-ingadozásoknak kitett helyiségekhez és padlófűtéshez. Erre a célra a többrétegű, készparketta a legalkalmasabb, mivel stabilabb.
Hővezető képesség - Minél alacsonyabb a parketta hővezető képessége, annál alkalmasabb padlófűtéshez. A legjobb megoldás a vékonyabb, kétrétegű, készparketta. Elektromos padlófűtésre pedig nem javasolt parkettát fektetni.
Felületvédelem - A parketta lehet lakkozott vagy olajozott. Az olaj természetesebb megjelenést kölcsönöz a fának, a lakk pedig lehet fényes vagy matt. A lakkozott felületek karbantartása könnyebb, de amikor elhasználódik, teljesen le kell csiszolni és újra kell lakkozni. Az olajozott parketta folyamatos karbantartása valamennyivel nagyobb kihívást jelenthet. Ugyanis a tisztításához speciális tisztítószereket kell használni, és a kopástól függően legalább évente egyszer újra kell olajozni. A használat során keletkezett sérülések az adott részen csiszolással és olajozással lehet javítani, nem szükséges az egész padlót újra csiszolni és olajozni.
A parketta lerakása igényes feladat, amely professzionalizmust és tapasztalatot igényel, ezért javasoljuk, hogy keressen minőségi, jó referenciákkal rendelkező vállalkozót. A legjobb, ha olyan barátokon és ismerősökön keresztül talál elérhetőségeket, akiknek pozitív tapasztalataik vannak és nem csalódtak a melegburkoló munkájában. Telefonszámot kérhet egy építésztől is vagy attól a kereskedőtől, akitől a parkettát vásárolta. Mindkettőnek nagy tapasztalata van, és általában csak olyan vállalkozókat ajánlanak, akikről tudják, hogy jó munkát végeznek. A harmadik lehetőség, hogy keresletet küld a DaiBau.hu portálon, ahol több, bevált vállalkozótól is kaphat ajánlatot. Miután a kivitelezővel egyeztetett az új padlóburkolat beépítésének részleteiről, győződjön meg róla, hogy a kiválasztott parkettázó cég gondoskodik az alábbiakról is:
Legalább egy hónappal a parketta lerakása előtt helyszíni méréseket és ellenőrzéseket kell végezni. Fel kell mérni a burkolandó helyiség területét, ellenőrizni kell az aljzat állapotát (az aljzat egyenletesége, tömörsége, szilárdsága, tisztasága, esetleges repedések stb.), meg kell mérni a beton vagy esztrich nedvességtartalmát és tudni kell az éghajlati viszonyokat. A parketta, szegőlécek és egyéb elemek megfelelő mennyiségének megrendelése érdekében fontos a pontos mérés. A szállítási idő, egy vagy akár több hónap is lehet. A parkettafektetés előtti szakaszban, ellenőrizni kell, hogy az esztrich vagy betonaljzat magassága megfelelő-e, és hogy az új parketta, hogyan illeszkedik a meglévő padlóburkolathoz. Amennyiben az épületbe padlófűtést is telepítenek, az előírt üzembehelyezési jegyzőkönyvet és egyéb szükséges ellenőrzéseket időben el kell végezni. Parkettafestetés előtt jó, ha az építési munkálatok nagyrészt befejeződjenek. A parketta lerakása után a befejező munkák közül már csak az ajtókeret, a szegőlécek és küszöbök lerakása, valamint egy utolsó parkettacsiszolás kell, hogy maradjon.
A parkettázás előfeltétel a megfelelően előkészített alapfelület.
Tisztaság
Az előkészítés első lépése az aljzat alapos tisztítása, amely során el kell távolítani az építési és egyéb munkák után megmaradt foltokat és hulladékot, mint amilyen a: habarcs, festék, viasz, olaj és más hasonló szennyeződések, amelyek helyenként gyengíthetik a parketta tapadását.
Keménység
Amennyiben építéskor az esztrich vagy cementesztrich jól el lett készítve, akkor nem lesz probléma a mechanikai ellenállással, a stabilitással vagy a ragasztással. Ha az alapfelület nem elég kemény, akkor alapozóra vagy prajmerra is szükség lesz.
Sima alapfelület
Az alap, amelyre a parketta kerül, nem lehet hullámos, nem lehetnek rajta kiemelkedések, mélyedések vagy repedések; másrészt nem lehet se túl sima, se túl durva szemcseméretű sem. Ha az alap nem megfelelő, vagy ha a régi padló kerül felújításra, akkor önterülő kiegyenlítő keveréket kell használni. Ezek az aljzat kiegyenlítők a szükséges vastagságban és terhelhetőségben a helyszínen készülnek.
Száraz esztrich
A parketta lerakása előtt meg kell győződnünk arról, hogy az esztrich száraz. Ellenkező esetben a nedvesség a parketta alatt marad és ez felpúposodott és rétegeződő parkettát eredményezhet.
Szobahőmérséklet és páratartalom
A parketta deformálódása megelőzhető, ha gondoskodunk a helyiségben lévő hőmérsékletről és páratartalomról. A helyiség hőmérséklete 16 - 20 fok között kell, hogy legyen, a relatív páratartalomnak pedig 45 - 65% között a legmegfelelőbb.
Padlófűtés
A padlófűtés telepítését követően a fűtést ki kell kapcsolni, vagy a hőmérsékletet néhány nappal a beépítés előtt csökkenteni kell. A telepítés befejezése után a rendszer újra bekapcsolható és a hőmérsékletet fokozatosan (3-5 fok naponta) kell növeli, amíg el nem éri a kívánt hőmérsékletet.
A készparketta, azonnal telepíthető, majd használható is. A klasszikus parkettától abban különbözik, hogy gyárilag olajozott, lakkozott, viaszolt, hőkezelt vagy füstölt, csiszolt, festett, fehérített, feketén mosott, pácolt, foltos stb. lehet. A több rétegben felvitt lakk vagy olaj által az ilyen típusú parketta kopásállósága nagyobb. Két vagy három réteg fából tevődik össze, de csak a borítóréteg készül a kiválasztott keményebb fafajtából. A parkettaelemek általában 3-4 mm vastagok, de lehetnek vastagabbak is. Az alsó réteg vagy rétegek fenyőfából vagy rétegelt lemezből készülnek és több helyen bevágottak, ami lehetővé teszi, hogy a parketta hőmérséklet-ingadozások alkalmával, alkalmazkodjon és ne vetemedjen. A parketta fajták közül a készparketta a legszilárdabb és jól tűri a hőmérséklet-változásokat, ezért alkalmas padlófűtéshez is. Ütésálló, könnyen karbantartható és színe is tartós.
A különböző faanyagokból készülő, megfelelően lerakott és jól kezelt tömörfa parketta évtizedekig, de akár egy évszázadig is eltarthat. Az aljzat típusától függően ragasztással vagy úsztatott lerakással fektethető az aljzatra, amely a régebbi épületekben gyakran vakpadló, vagy az újabbakban pedig esztrich. A klasszikus parketta 2-3 cm vastag tömör fából készül és ennek köszönhetően többször is csiszolható és lakkozható, kiváló hőszigetelő, valamint meglehetősen puha, kellemes tapintású és kényelmes a mezítláb járásra.
Megfizethető ára miatt az élkötegelt parketta manapság egyre népszerűbb. Kisebb méretű tömör lécekből készül, amelyek általában rácsszerkezettel vannak összekötve, hogy 15x15 cm-es négyzetet alkossanak. Az élkötegelt parketta általában tölgyből, bükkből vagy kőrisből készül, de olyan trópusi fafajtákból is, mint a teak és a wenga. Gyakran ipari parkettának nevezik, mert kemény, tartós és esztétikus megjelenésű, hiszen nagy színváltozatosság jellemzi
A svédpadló nagyobb méretű tölgy vagy kőris deszkából készül, amelyek 60-240 cm hosszúak, 11-20 cm szélesek, míg vastagságuk általában 14-22 mm.
A hajópadló tömör fából készülő padlóburkolat vagy nagyméretű kész parketta. A deszkák 1-5 méter hosszúak és 9-30 cm szélesek, vastagságuk pedig 12-20 mm. A deszkák mérete a nagyobb helyiségekben jobban kifejezésre jut. A tömör hajópadlót leggyakrabban luc, borovi, vörös és hasonló fenyőfából készítik. Gyakran használják rönkházakban vagy padlásszobákban. Manapság hajópadlónak nevezik a nagyméretű készparkettát is.
Számos parketta lerakási irány és mód létezik.
Ha a parkettát úgy fektetik, mint a hajópadlót, akkor a deszkákat a helyiség leghosszabb falával párhuzamosan rakják le. Amennyiben a szoba négyzet alakú, követni kell a beeső fényforrást (ablak, üvegfal stb.). A parkettát a természetes fényforráshoz képest hosszában kell lefektetni. A helyiség lakberendezési megoldásai (utak, átjárók, bútorok elrendezése stb.), de a helyiség esztétikai megjelenése is fontos szempont kell, hogy legyen. Mielőtt munkához kezdene, meg kell határozni, hogy hol kezdi és hol fejezi be a burkolást, és hogy melyik fal mentén kezdi el lerakni a burkolatot. Ha mintás parkettát fektet, mint amilyen például az intarzia vagy a halszálkás parketta, további előkészületekre lesz szükség.
Mindig a parketta típusához megfelelő ragasztót kell alkalmazni. Ha hosszabb deszkákat fektet vagy ha padlófűtésre burkol, akkor elsősorban kétkomponensű poliuretán, más típusú parkettákhoz pedig szilán alapú ragasztó javasolt. A nedvességétől való védelem és a ragasztó jobb tapadása érdekében az aljzatra alapozót kell felhordani. Mindig a ragasztóhoz megfelelő alapozót kell választani.
A már olajozott vagy lakkozott készparketta lerakása előtt a ragasztót egy speciális simítóval kell felvinni az esztrich vagy száraz esztrich aljzatra. Ezután a parkettát a ragasztják. A fal mentén mindig legalább 1 cm tágulási hézagot, kell hagyni, amelyet később szegélyléccel el lehet takarni. Nagyon fontos a precíz munkavégzés, és hogy a kész parketta felületére ne kerüljön ragasztó. A munka befejezése után a parketta legalább 24 órán át nem járható és legalább egy hétig óvatosan kell használni. Kerülni kell a mechanikai igénybevételt, a nedvességgel való érintkezést és ez idő alatt a helyiségben nem kell semmiféle munkálatokat végezni.
Az úsztatott beépítéshez olyan parkettát kell választani, amelynél a deszkákat ragasztás nélkül lehet rögzíteni. A parketta alá megfelelő alátét (habfólia, parafa, párazáró fólia) is szükséges a nagyobb kényelem és a lépészaj csökkentése érdekében. Az úsztatott parketta régi kő, kerámia vagy fa padlóburkolatra is fektethető.
A tömörfa parkettának, ragasztása után néhány napig száradnia kell, ez a ragasztó típusától és a további felületkezeléstől függ. A gyárilag készre csiszolt és polírozott parketta, fektetés után enyhén csiszolható, majd olajozható vagy lakkozható. Ilyenkor nagyon fontos gondot vezetni a helyiség hőmérsékletéről és páratartalmáról. A hajópadló és más nyersfából készült parketta bonyolultabb felületkezelést igényel. Ezzel a folytatásban foglalkozunk bővebben.
Miután a lerakott parketta eleget pihent, először csiszolni kell. Ezt a feladatot mindig szakértőre kell bízni, nemcsak a tudás és a tapasztalat miatt, hanem a speciális gépek és szerszámok alkalmazása miatt is. A padlóburkolat végső megjelenése a megmunkálás módjától és minőségétől is függ. A rossz csiszolás pedig nem javítható lakkozással vagy olajozással. Ezért először alapos tisztításra és a parketta tapadószilárdságának ellenőrzésére lesz szükség. Az első lépés a szálirányhoz viszonyítva 30°-os szögben 36-40-es szemcseméretű durva csiszolópapírral történő csiszolás. Amikor a teljes felületet egy irányban lecsiszolták, következik az ellenkező irányban történő csiszolás, azaz körkörösen, 60°-os szögben. Végül kisebb géppel vagy kézzel a sarkokat, a szegélyléceket és egyéb nehezen hozzáférhető részek csiszolása következik. A második csiszolás kisebb nyomással és finomabb kefével ill. csiszolópapírral (60-80) történik. Ezt követi a hézagtömítés, majd simítás vagy finomcsiszolás. Ebben a lépésben a parkettát 100-as (keményebb fa) vagy 120-as (lágyabb fa) csiszolópapírral kell csiszolni. Végül következik a lakkozás, tömítés (különösen, ha régi parkettáról van szó) és finom csiszolás persze a megfelelő csiszolópapírral (100 vagy 120). Lakkozás előtt fontos a parkettát alaposan megtisztítani antisztatikus kendővel.
A csiszolt és portalanított parkettát először alapozóval, majd befejező lakkal kell kezelni. A befejező lakk felvitele előtt a teljes parkettafelületet csiszolni kell, 120-as csiszolópapírral. A lakk felhordásakor követni kell a gyártó utasításait és ügyelni kell arra, hogy a lakkréteg ne legyen túl vastag, mert ez látható hibákat, például vastagodást okozhat. Ma sokféle lakk létezik a piacon, amelyek többsége ártalmatlan a természetre és az emberek egészségére. A lakkot a kívánt végső megjelenésnek és a szükségletekhez megfelelően kell kiválasztani.
Az olajat egyenletes rétegben kell felhordani az előzőleg lecsiszolt és megtisztított parkettára. Ez elvégezhető géppel, hengerrel, ecsettel vagy puha ronggyal. Követni kell a gyártó utasításait. Ha az olaj megszáradt és megszilárdult, a felületet szükség esetén óvatosan le lehet csiszolni, majd jöhet egy újabb olajréteg. A nyers fa feltétlenül két réteg olajat igényel.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Parketta javítás és felcsiszolás
Szükség van a parkettával burkolt szoba parkettájának felcsiszolására, miután némi javítást végeztek rajta. 184680 Ft - 307800 Ft
Laminált padló cseréje
Szükség van egy 7 négyzetméteres szoba jelenlegi laminált padlójának cseréjére egy jobb minőségű, szintén laminált burkolatra, valamint 10 méter szegély cseréjére is. Kérem, készítsen kétféle árajánlatot: az egyik esetben, ha szükséges az aládolgozás cseréje és a padló szintezése, a másik esetben pedig, ha az aládolgozás megfelelő, és csak a laminált padlót kell cserélni. 73872 Ft - 123120 Ft
Padlószönyeg lerakás
Szükség van padlószőnyeg lerakására a gyerekszobába. 554040 Ft - 923400 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.