Folytatásban:
1. Növények
Különböző növényfajok felhasználásával alakíthatók ki függőleges kertek vagy zöldfalak, amelyek gazdagítják és nemesítik a teret. A tájépítészek és lakberendezők általában kisebb méretű, lassabban fejlődő növényeket választanak, mint a kakukkfű, fáskövirózsa, pozsgások, páfrányok, metélőhagyma, galambbogyó, könnyezőpálma, zöldike vagy csokrosinda, törpe szegfű, csalánfélék, valamint különféle évelő kúszónövények és zöldségek (jelenleg a legnépszerűbbek az úgynevezett bébi zöldségek).
2. A függőleges kertek típusai
A függőleges kertek, zöldfalak különböző módon tervezhetők: általában már kész elemek segítségével történik, például zsebek, állványok, cserepek, kosarak felhasználásával, amelyek különböző nagyságúak és formájúak lehetnek, természetes és mesterséges anyagokból egyaránt készülhetnek, rendelkezhetnek tartószerkezettel vagy állhatnak anélkül is. A zöldfalak tervezésének másik lehetséges módja a drótból vagy raklapokból álló, kész rács- vagy hálórendszer, amelyre cserepeket és más növénytartókat akasztanak. Ezeket homlokzatokra, tetőkre szerelhetik, de a helyiségekben is felfüggeszthetik vagy piramis alakban felállíthatják őket.
2.1. Növények a függő elemekben
Amennyiben egyforma cserepekből vagy kosarakból álló szerkezetet választ, amelyeket egymáshoz vagy a támasztékhoz rögzítettek, akkor lényeges, hogy olyan növényeket válasszon, amelyek ebben a helyzetben képesek fejlődni és növekedni, emellett egymással kombinálva is kompatibilisnek tűnnek. Csak olyan növények kerülhetnek egy konténerbe, amelyek fejlődéséhez azonos feltételek szükségesek. Attól függően, hogy a függőleges kertnek milyen rendeltetése lesz, a cserepekbe egynyári és évelő növények egyaránt ültethetők.
2.2. Falak vagy raklapok az ültetéshez
Tekintettel arra, hogy a függőleges kertek az elmúlt években egyre divatosabbakká váltak, a gyártók különböző típusú kész zöldfalakat és fából, fémből vagy műanyagból készült zöldfal elemeket, többemeletes tartókat és a közeges ültetéshez előre gyártott elemeket kínálnak. Ha szeretné és elég ügyes hozzá, akkor viszont önállóan is elkészítheti ezt a szerkezetet raklapokból. Mielőtt a raklapokba ültetné a palántákat, annak elülső oldalát bélelje ki filccel. Erre tegye a földet, és így ültesse el a magokat. Tartsa a raklapot mindaddig vízszintes helyzetben, míg a magok kikelnek és a növények megerősödnek. Néhány hét múlva felállíthatja a raklapot az így elkészült függőleges kerttel.
3. Függőleges kertek a városokban
Függőleges kertekkel főként nagyvárosokban találkozhat hazánkban és a környező országok nagyobb városaiban, de alkalmanként kisebb településeken is láthatók zöldfalak. Kisebb városokban a közterületeken azonban egyre több olyan építmény van, amely ezt a trendet követi, ezek „urbánus zsebekként”, modern közterekként közismertek. Annak érdekében, hogy a teraszok és erkélyek mellett a lehető legtöbb zöldfelület legyen a város szívében, függőleges telepítéseket, zöldfalakat helyeznek el ott, ahol arra van megfelelő hely. Jó gyakorlat a zöldfalak alkalmazása szempontjából, hogy már a közlekedés tervezésében is szerepelnek, leggyakrabban akadályként, válaszfalként az ellenkező irányú forgalmi sávok között.