Mennyibe kerül az öntözőrendszer? Az automatikus öntözőrendszerekkel minden zöldterületet egyenletesen és rendszeresen öntözhet. Így a pázsit, a virágoskert vagy az üvegház mindig megfelelő nedvességtartamú, dús és termékeny lesz. Az öntözőrendszerek gyepre, virágágyásokra vagy palántákra, de cserepes növényekre is alkalmazhatók. Vannak nagyobb, professzionális rendszerek is, amelyek öntözik a parkokat, golf-, labdarúgó- és egyéb sportpályákat, valamint udvarokat és más füves területeket. Vannak fix rendszerek sprinklerekkel, fix rendszerek mobil permetezőkkel, valamint az ún. csepegtető rendszerek. Az öntözőrendszer megfelelő működéséhez sprinklerek vagy csepegtető egységek elhelyezése szükséges. Annak érdekében, hogy működésük optimális legyen, a rendszerek automatikusan szabályozzák a víz áramlását és bizonyos elemek áztatását a termesztett növények igényeinek megfelelően. Lehetőség van esőérzékelő telepítésére is, amely tovább optimalizálja a vízfogyasztást. Az öntözőrendszer négyzetméterára 5 000 - 8 000 Forint között mozog.
Kire bízza az öntőzőrendszer telepítését? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, megfelelő és értékelt öntözőrendszer telepítőinktől - díjmentesen, kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
Az elmúlt években a nyári hónapokban egyre hosszabb és melegebb száraz időszakokat, a téli hónapokban pedig egyre kevesebb csapadékot tapasztaltunk. A szakértők szerint bolygónk az üvegházhatás miatt melegszik, és lehetséges, hogy ez a fajta éghajlat fog uralkodni. Akár igazuk van, akár nincs, tény, hogy a zöld növényzet elengedhetetlen a kedvező mikroklíma fenntartásához abban a környezetben, amelyben élünk. A fák, virágok, mindenféle fűszernövény és fűféle, valamint a gyümölcsök és zöldségek virágzásához pedig vízre van szükség. Nem véletlenül mondják: a víz az élet forrása!
Akár már megépítette házát és kertjét, akár csak tervezi, egy dolog biztos: vízre - ivóvízre, szennyvízre és öntözővízre - lesz szüksége ahhoz, hogy udvara, kertje vagy gyümölcsöskertje táplált, virágzó és termékeny legyen. A legjobb és legegyszerűbb megoldás erre a locsoló- és öntözőrendszerek, mégpedig azok, amelyeket a ház építésével párhuzamosan terveznek és valósítanak meg. Természetesen később is hozzáadhatók, ha nem biztos benne, hogy eleinte a gyepen és a cserepes növényeken kívül valami igényesebbet szeretne csinálni.
Akár már a házépítéskor, akár a kertépítéskor szeretne öntözésről vagy öntözésről gondoskodni, akár később szeretne ezzel foglalkozni, javasoljuk, hogy forduljon szakemberekhez. A kertépítők az locsoló- és öntözőberendezések szállítóival együttműködve képesek lesznek pontosan az Ön földtípusának, telekméretének és költségvetésének megfelelő rendszert megtervezni és beszerezni. Ez sokkal praktikusabb és végső soron olcsóbb is, mintha önmaga csinálná, ha nem a szakmában dolgozik. A végeredmény sikerét számos tényező befolyásolhatja, és ha nem vagy szakember, nehéz mindet felsorolni, nemhogy megjósolni.
Íme csak néhány paraméter, amelyet egy kertépítésznek figyelembe kell vennie és ki kell számolnia az öntözőrendszer tervezésekor: a telek mérete, a talaj és a víz minősége és kémiai összetétele, a telken lévő vízforrások megléte és távolságuk, a terep lejtése, a csövek vagy tömlőcsíkok méretének, hosszának, helyzetének és irányának kiszámítása, a szivattyú legmegfelelőbb helye, a szivattyú típusa, teljesítménye és áramlási sebessége, a kézi vagy automatikus vezérlés, a rendszer karbantartása és tisztítása, és még sok-sok egyéb. Tehát, még ha mindezeket a tényezőket saját maga kezeli is, a megvalósításhoz segítségre lesz szüksége - vállalkozót vagy szolgáltatót kell találnia. A piacon sokféle van, és nem egyszerű feladat kiválasztani a legmegfelelőbbet. Javasoljuk, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot, mivel csak megbízható cégekkel és mesteremberekkel dolgozunk együtt, akik képesek lesznek az Ön segítségére sietni.
Ha Ön egy sorházban lakik, vagy nincs ideje vagy kedve zöldséget és gyümölcsöt termeszteni, egy öntözőrendszer elegendő a ház körüli gyephez vagy kerthez. Ez a rendszer nagyon egyszerű lehet. Szüksége van egy kerti csapra és egy elég hosszú kerti tömlőre, amelyet a virágok és a fű öntözésére, vagy alkalmanként az utak és az autók mosására használhat. Ha azonban automatikus öntözést szeretne központi vezérléssel, érzékelőkkel és időzítőkkel, akkor máris szükség lehet szakember segítségére. Egy kertépítész vagy kertépítő cég automatikus szivattyút és öntöző-/csepegtetőrendszert fog javasolni, amely időzítővel meghatározott időpontokban kapcsol be és ki.
Az egyszerűbb és kisebb rendszerek telepítésekor kevesebb tényezőt kell figyelembe venni. Mindössze az öntözendő terület nagysága, valamint az öntözőberendezések száma és elrendezése számít. Maguk a locsolóberendezések lehetnek fixek vagy felnyithatóak. Az egyes szórófejek pontos teljesítménye és a szórás hatótávolsága ismert, és ez alapján történik a számítás. A nagyobb kerti felszerelésekkel foglalkozó kiskereskedésekben kész felszerelés- és alkatrészkészleteket árulnak, amelyeket a gyártó utasításait követve Ön is beszerelhet.
Ha nagyobb, több növényzettel rendelkező telke van, vagy ha szabadidejében szívesen kertészkedik, és zöldségeket, gyümölcsöket termeszt, akkor összetettebb és nagyobb öntözőrendszerre lesz szüksége. A rendszer tanácsadásával vagy telepítésével megbízott szakembernek először a következő tényezőket kell figyelembe vennie:
- melyik öntözött földcsoporthoz tartozik az Ön ingatlana,
- öntözővíz minősége,
- öntözési forrás kapacitása,
- vízforrás típusa,
- mi lesz az öntözési módszer kiválasztása,
- öntözési ciklus.
A vízforrásnak meg kell felelnie annak az alapvető feltételnek, hogy a szükséges mennyiségű és minőségű vizet biztosítsa. A szükséges vízmennyiséget az öntözési és/vagy locsolási arány és az öntözendő terület nagyságának kiszámítása alapján kell meghatározni. A vízminőségi paramétereket figyelembe kell venni. A fizikai és kémiai vízminőségi mutatók változhatnak. A természetben minden víz tartalmaz bizonyos mennyiségű ásványi anyagot. Ezen anyagok mennyisége, összetétele és az öntözés során bekövetkező változásai befolyásolják a víz felhasználhatóságát. Az öntözésre használt víznek meg kell felelnie az alapvető fizikai vízminőségi kritériumoknak, nevezetesen:
- a forrásnál rendelkezésre álló vízmennyiségnek,
- a vízhőmérséklet és
- a vízben oldott anyagok mennyiségének.
Az alacsony öntözővíz-hőmérséklet nem jó, és a növény növekedésének és fejlődésének átmeneti lelassulásához vezethet minden szakaszában, valamint a terméshozam csökkenését is okozhatja. A hideg vízben alacsonyabb a rendelkezésre álló tápanyagtartalom, kisebb a mikrobiológiai aktivitás, és bizonyos esetekben "fiziológiai szárazság" kialakulásához vezet. Földrajzi területünkön az öntözéshez és locsoláshoz a legkedvezőbb vízhőmérséklet 18-20 °C körül van.
Általánosságban kétféle öntözőrendszer létezik: földalatti csövek és felszíni csövek. A legismertebb és minden bizonnyal a legszélesebb körben használt öntözési módok a csepegtető öntözés, amelyet a gyümölcs- és zöldségtermesztésben használnak, valamint a szórófejes öntözés, vagyis a mesterséges eső a szántóföldi növények esetében. Mindenesetre ma már számos gyártó és szállító van a piacon, akik számos típusú rendszert kínálnak, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A legismertebb öntözőgépek a Typhoon, a Linear és a Pivot, de léteznek szórófejek, szórópisztolyok és tömlőrendszerek is.
Vannak önjáró szórófejek, mikroszórók, süllyesztett tömlőcsövek és mobil szórófejekkel ellátott fix rendszerek is. A legújabb termékek ezen a területen a csepegtető csíkok, amelyek előnye, hogy a cseppek egyenletesen áramlanak a csík teljes hosszában, elkerülve az eltömődést vagy a vízben lévő üledék okozta problémákat, és az árhoz képest nagyon versenyképes minőségűek. Az egyes kiválasztott rendszerek teljesítményének optimalizálása érdekében a vízáramlás és egyes öntözőelemek automatikus szabályozását a termesztendő növények igényei szerint kell kialakítani. A vízfogyasztás további optimalizálása érdekében lehetőség van esőérzékelő beszerelésére is.
- Az alacsonyabb üzemi nyomásnak köszönhetően energiatakarékosság.
- Alacsony víz- és munkaerő-fogyasztás.
- Kevesebb párolgás a rendszerben lévő kisebb vízmennyiség miatt.
- Az öntözéssel egyidejűleg lehetőség van a tápanyagok hozzáadására.
- Nincs szükség nagyobb kezdeti felület-előkészítésre.
- Kevesebb gyomnövény, mert nem az egész területet öntözik.
- A rendszer általában teljesen automatizált, de számítógépes vezérlés is lehetséges.
- A szél negatív hatása megszűnik.
- Az öntözéshez szükséges vízmennyiség nagyon pontosan adagolható.
- Nagyon kényelmes öntözési mód védett helyeken (üvegházakban).
- A karbantartási és üzemeltetési költségek gyakran alacsonyabbak más öntözési módszerekhez képest.
- A csepegtetők nyílásainak gyakori eltömődése a vízben lévő lerakódások, például algák vagy vegyszerlerakódások miatt, ezért az ilyen cseppentőket újakra kell cserélni.
- A cső hossza megnehezíti a gépek és az emberek mozgását.
- Nagyobb felületekre nem alkalmas.
- Magas kezdeti beruházás a berendezés- és rendszerépítésbe.
- A mesterséges esővel történő öntözés egyenetlen és sík területen is alkalmazható, így elkerülhető a költséges és kiterjedt földmunka, sőt, a talaj felszíni előkészítése sem szükséges.
- Még a lejtőkön sincs erózió.
- A berendezés nem foglalja el a szántóterületet és nem zavarja a gépek használatát.
- A rendelkezésre álló víz gazdaságos felhasználásának lehetősége az öntözési szabvány pontos adagolása miatt.
- A csapadék intenzitásának beállításával a gyengén és jobban áteresztő talajokon is egyformán hatékonyan alkalmazható az öntözés.
- Az öntözés lehetősége olyan területeken is, ahol magas a felszín alatti víz.
- Kevesebb talajtömörödés.
- Egyenletes talajnedvesítés.
- Újonnan vetett vagy kihajtott növények öntözésének lehetősége.
- A trágyázás kijuttatásának lehetősége.
- Nagyon alacsony intenzitású eső fagyvédelem miatt is lehetséges.
- Magas kezdeti beruházás a berendezések beszerzésébe és a rendszer kiépítésébe.
- A rendszer használatának magas költségei.
- A szél nagyban befolyásolja az öntözés egyenetlenségét, és korlátozhatja vagy megakadályozhatja a rendszer használatát.
- Vízveszteség párolgás útján.
- Nem minden eszköz használható magas kultúrák öntözésére.
- Egyes növényeknél megnő a betegség előfordulásának lehetősége.
- A megnövekedett intenzitású és méretű cseppek a talajfelszín kérgesedéséhez, rosszabb talajszerkezethez és az érzékeny növények esetleges károsodásához vezetnek.
- A berendezés és a felszerelés szezonon kívül is karbantartást igényel.
A telek méretétől, a rendszer típusától és az öntözni kívánt növények típusától függően a szakember vagy az Ön által megbízott cég először a szivattyú telepítéséhez szükséges legmegfelelőbb hely kiválasztásával fog foglalkozni, amely a vizet a vízforrásból az öntözőrendszerbe pumpálja, ugyanis ez a legfontosabb berendezés. Ezt a helyet a gyártó ajánlásainak megfelelően kell előkészíteni és rögzíteni, hogy a motorok zavartalanul működhessenek. Csepegtető öntözőrendszer esetén ezt követik a mérések és a csövek elrendezési terve, valamint a csövek esetleges sekély betemetése vagy rögzítése a csövek elmozdulásának megakadályozása érdekében.
A locsolócsövek valójában egy olyan fémszerkezetet jelentenek, amely teljes egészében horganyzott acél- vagy ALU-csövekből áll. Minden tartóoszlopon két szárny van, amelyeken bizonyos távolságra gyártott szórófejek, azaz fúvókák vannak elhelyezve. A szárnyoszlopok a parcella meghatározott pontjain vannak elhelyezve, vagy mozgathatók, és szükség szerint áthelyezhetők az egész terület öntözéséhez. A szárnyak a modelltől és a gyártótól függően különböző méretűek lehetnek. Az oszlophoz rögzítettek vagy a szárnyak függőleges tengely körüli elforgatása miatt csuklós ízületekkel rendelkeznek. Ismét a modelltől és gyártótól függően vannak olyan változatok, amelyek mezőgazdasági gépekhez csatlakoztathatok, hogy mozgatni lehessen őket és nagyobb területet öntözni.
A locsoló- és öntözőrendszerekre típustól, gyártótól és szállítótól függően általában 10 és 25 év közötti garanciaidővel rendelkeznek. Ez elég hosszú időszak, ezért a legtöbb esetben a garancia részét képezik a rendszeres ellenőrzések és a telepités utáni szolgáltatások. Ez elvileg azt jelenti, hogy évente legalább kétszer, a szezon előtt és után, valamint megrendelek alapján további látogatások szükségesek.
Érdemes rámutatni, hogy a legtöbb szállító kulcsrakész telepítést, valamint a régi, már nem forgalomban lévő rendszerek javítását vállalja. "Kulcsrakész", mint az építőiparban, a tervezést, telepítést és üzembe helyezést jelenti, garanciával és a vevőnek a berendezés használatára vonatkozó képzésével együtt.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Meglévő régi öntözőrendszer átvizsgálása
Szükség van a meglévő, régi öntözőrendszer újbóli üzembe helyezésére. Mivel a leírása bonyolult, javaslom egy telefonos beszélgetést vagy akár egy helyszíni felmérést Agardon. 240084 Ft - 400140 Ft
Meglévő öntözőrendszer javítása
Szükség van a meglévő öntözőrendszer meghibásodásának javítására és esetleges átalakítására. Kérem, részletezze a problémát, hogy jobban megérthessem a javításhoz és átalakításhoz szükséges lépéseket. 73872 Ft - 123120 Ft
Fű és az öntözőrendszer telepítés
Szükség van az öntözőrendszer telepítésére, fű telepítésére, és egy robot fűnyíró beszerelésére. 184680 Ft - 307800 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.