Mennyibe kerül az ajtóbeépítése? A beltéri ajtó bontása és beépítése függ a gyártótól, az ajánlattevőtől, az ajtó méretétől és anyagától. A bontás kb. 14 000 Forintba kerül, a szobaajtó beszerelése tokkal és a szükséges anyaggal együtt pedig kb. 15-25 000 Forint. A bejárati ajtó beépítése valamennyivel drágább 25-35 000 Forint, a bontás ára pedig kb. 10-25 000 Forint.
Kire bízza az ajtók beépítését? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, értékelt és megfelelő ajtószerelőinktől – díjmentesen, kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
Bejárati ajtó beépítési árak. Szabványos méretű bejárati ajtó beépítési ára.
Ajtó bontás. Nagyobb méretű beltéri ajtó bontása.
Szabványos beltéri ajtó bontása.
Tolóajtó beépítési ára. Szabványos méretű tolóajtó beszerelési ára.
A beltéri ajtó beszerelése viszonylag egyszerű folyamat, amelyet egy kis tudás által szakember nélkül is megoldhat, csak megfelelő szerszámra, ragasztóra és purhabra lesz szüksége. Míg a bejárati ajtó beszerelése valamennyivel igényesebb feladat, hiszen a hőszigetelésre is oda kell figyelni és arra is, hogy a homlokzat ne sérüljön és hogy ne alakuljanak ki hőhidakat. Mivel a külső ajtók szerkezete sokkal bonyolultabb (hő- és hangszigeteltek, betörésbiztosak stb.), más szerszámokat igényelnek, és általában teherhordó falakba kell rögzíteni őket, ami ismét kihívást jelenthet. Ezért a bejárati ajtó beszerelését bízza inkább szakemberre.
Lényegében a bejárati ajtót az ablakokkal együtt kell beszerelni, és mindenképpen a befejező munkálatok, például az esztrich terítés, a szobafestés és a padlóburkolat fektetése előtt kerül sorra. Mivel az épület szoba-hőmérsékletű kell, hogy legyen, különösen a hidegebb hónapokban fontos, hogy a bejárati ajtót a befejező munkálatok megkezdése előtt szereljék be, mivel csak így lehet a helyiségeket a megfelelő hőmérsékletre felmelegíteni.
A beltéri ajtókat a padlóburkolat lerakása után, de a falak festése előtt kell beépíteni. Mivel a beltéri ajtók beépítése során főleg a fal élek, sarkok sérülnek, a falak festése során lehetőség lesz a hibák elfedésére és javítására.
A bejárati ajtókkal ellentétben a beltéri ajtóknak nem kell műszaki és biztonsági kritériumoknak és szabványoknak megfelelniük. De a hőszigetelés és a betörésvédelem sem fontos, de ettől még funkcionálisak, jól záródóak és szépek kell, hogy legyenek. Ez utóbbi nagyon fontos a beltéri ajtók esetében, mivel egy családi házban több van belőle, és igen szembetűnők. Az anyagválasztás személyes döntés, de érdemes a szoba általános megjelenéséhez illő anyagot választani. A parketta és a furnér beltéri ajtók kiváló kombináció, vagy fordítva, ha egyértelmű különbséget szeretne tenni a padló- és a falfelületek között az ajtókat szürkére is festheti. A furnér (fa) olcsóbb változata a laminált, bár léteznek drágább anyagfajták is, mint amilyen például a speciálisan megmunkált vagy edzett üvegből készült ajtó.
A bejárati ajtó kiválasztásakor a legnagyobb figyelmet a műszaki jellemzőkre kell fordítani. A bejárati ajtónak jó minőségűnek, hő- és hangszigeteltnek, biztonságosnak és betörésgátlónak kell lennie. Ha mindezek mellett megtalálja azokat, amelyek anyag és forma szempontjából is tökéletes összhangban állnak a homlokzattal, sőt, az egész megjelenéssel, akkor jól teljesítette a feladatot. A piacon számos típus, fajta és modell közül lehet választani. Vannak műanyag (PVC), fa vagy furnér bejárati ajtók, műanyag-, fém- vagy fakeretes üvegezett, esetleg fakeretes fém ajtók is. Esztétikai szempontból fontos, hogy az ajtó a homlokzat szerves részét képezze, illetve kiegészítse és ne legyen túl feltűnő, hacsak nem úgy dönt, hogy teljes kontrasztot szeretne.
Sok vásárlóban felmerül a kérdés, hogy az egyedi méretre gyártott asztalos által készített ajtó a jobb vagy a boltban vásárolt kész ajtó. A válasz több dologtól függ. Sokan választanak asztalos által készített beltéri ajtót, különösen a felújítások és átalakítások során, hiszen ez esetben az ajtónyílások már készek, de gyakran nem szabványos méretűek, és emiatt nem megfelelőek a kész ajtók beépítésére. Mivel az ajtónyílások megváltoztatása és kiigazítása anyagi szempontból értelmetlen lenne, a legegyszerűbb és legészszerűbb megoldás, ha egy asztalossal készítteti el az ajtókat. A szakember a nyílászáró méreteit az ajtónyílás pontos méreteihez igazítja, függetlenül attól, hogy azok mennyire szokatlanok. Az egyedi ajtó akkor is jó választás, ha különleges kívánságai vannak az anyag megjelenésével és az ajtó megjelenésével kapcsolatban. Ez esetben a lehetőségek száma végtelenek, de ha különleges nem szabványos méretet szeretne akkor ez az egyetlen megoldás. Ha egyedi ajtóra vágyik, az asztalos személyes felmérést végez, amely során minden ajtónyílást lemér, és garantálja a tökéletes méretet. Ellenkező esetben visszavonhatja a megrendelését.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy az asztalostermékek elvileg drágábbak, mint a készen kapható ajtók, bár bizonyos esetekben, például a fent említett felújítások során, még mindig olcsóbb megoldást jelentenek, mintha az egész ajtónyílást át kellene alakítani.
Az üzletekben kapható szabványos ajtók kiváló és mindenekelőtt árban kedvezőbb választást jelentenek, mint az egyedi asztalosipari termékek. A szabványos méreteket azonban tudni kell magának az épületnek a tervezése előtt és az ajtónyílásokat ezeknek a méreteknek megfelelően kell kialakítani. Mint már említettük, ez nem mindig lehetséges, különösen akkor, ha meglévő épület felújításáról vagy átalakításáról van szó és nem új építésről. A szabványos kész ajtók vásárlása során kisebb a szín, forma és az anyagválaszték is.
Az ajtó beépítésének kiindulópontja természetesen a sík padló, amelyről már az esztrich terítése során gondoskodni kell. Mielőtt nekilátna az ajtó beépítéséhez, ki kell szinteznie a falat vagy a nyílást, amelybe az ajtót beépíti. A tényleges beépítés előtt rendkívül fontos a falnyílás megfelelő előkészítése. Ellenőrizni kell, hogyan történt a vakolás - ha egyenetlen, akkor vízbázisú akril gitt felhordásával javítani, azaz kiegyenlíteni kell. A falnyílás felületén kívül a padlót is sík kell, hogy legyen - ha egyenetlen, akkor az ajtókeret ferde lesz, és akkor az ajtólap mozgása is gondot okozhat. Célszerű a falat a lehető legegyenletesebbé tenni, mivel így megfelelőbb illesztés jön létre az ajtó és a fal között. Amennyiben a káván egyenletlenségek és jelentős eltérések vannak, akkor az ajtót egyáltalán nem fogja tudni beszerelni. Vízmérleg segítségével szintezze ki a falat.
A beltéri ajtók beépítéséhez a nyílás legalább 3-5 cm-rel nagyobb és 1-3 cm-rel magasabb kell, hogy legyen az ajtótok külső méretétől. Az ablak- és ajtószerelés aranyszabálya, hogy a nyílást mindig valamennyivel nagyobbra kell tervezni, mivel ezt könnyebb szűkíteni és purhabbal kitölteni, mint tágítani. Ezt természetesen már a projekt tervezési szakaszában is figyelembe kell venni.
Miután minden ajtónyílást ellenőrzött, és elvégezte az esetleges módosításokat, az ajtótok beépítésre kerül. Itt a vízmérték a legfontosabb eszköz. A tok függőleges helyzetéből kell kiindulni; a padlón összeszerelt ajtófélfát függőleges helyzetben a falnyílásba kell tenni, melynek szabályszerűségét vízmértékkel ellenőrizhet. Tisztában kell lenni azzal, hogy két méter magas ajtótoknál még a legkisebb hiba is észrevehető, ezért a pontosság és a türelem itt elengedhetetlen. Óvatosan kell bánni a padló- és díszburkolatokkal, mivel azok ütés hatására megrepedhetnek.
A fal egyenetlenségei miatt a kávába való beépítés során szükség lesz némi stabilizálásra, a tokot kis falapocskákkal ékeljük ki, hogy fixen álljon. Hasznos kis trükk az is, ha a tokot keresztirányban kitámasztjuk még egy-egy fadarabbal. Ez esetben itt arra is figyelni kell, hogy a keresztbe tett fadarabok végeihez egy-egy falapocskát vagy többször félbehajtott papírdarabot tegyünk, nehogy felsértse a felületet. A feladat elvégzése után ellenőrizze, hogy a vízszintes és merőleges tokelemek szintben van-e.
Miután minden tok ki lett ékelve és biztonságosan lett rögzítve, a következő lépés az ajtólap felszerelése. Az ajtólapot fel kell tenni a zsanérokra, be kell csavarni a csavarokat, majd ellenőrizni kell, hogy szabadon, könnyen mozog-e és hogy minden a helyén van-e. Ha akadozik vagy lelóg valahol, akkor be kell állítani a zsanérokat, vagyis meg kell húzni vagy meg kell lazítani. Ezután vízmértékkel ismét mindent ellenőrizni kell. Ha minden úgy van, ahogy lennie kell, eltávolíthatja a távtartókat és a léceket, de az ékeket még nem kell kiszedni.
Miután az ajtólapot sikeresen felhelyezte, a fal és a tok közötti rést ki kell tölteni poliuretán habbal, közismert nevén purhabbal. Ezután hagyja állni az ajtót legalább néhány órán át, hogy a hab alaposan megszáradjon, majd el kell távolítani a szélek körül felgyülemlett felesleg habot, valamint az ékeket és egyéb segédelemeket, amelyek hasznosak voltak az ajtó beépítése során. Szükség esetén az ajtótokra takaró- vagy díszléc is felszerelhető.
A folyamat utolsó része az ajtólap utolsó beállítása. Végül az ajtólapot újra kell ellenőrizni és vissza kell helyezni, majd lehet véglegesíteni. Ellenőrizze újra, hogy megfelelően nyílik-e és záródik-e az ajtó, majd szerelje fel a zárat és a kilincset.
Felhívjuk figyelmét, hogy ha a szobaajtót Knauf falra szeretné felszerelni, akkor a szerelés megkezdése előtt a falat a gyártó javaslatával összhangban kell megerősítenie. A Knauf vagy gipszkarton nagyon könnyű, viszonylag kis teherbírású fal és ezért a falazat sérülésének és az ajtó megereszkedésének elkerülése érdekében a munka megkezdése előtt a falat feltétlenül meg kell erősíteni.
A bejárati ajtók beépítési folyamata tulajdonképpen nagyon hasonló a beltéri ajtókéhoz, kivéve, hogy kissé összetettebb, mivel a külső ajtóknak bonyolultabb mechanizmusuk van, mint a belső ajtóknak. A belső ajtókhoz hasonlóan az ajtónyílást először elő kell készíteni és ki kell egyengetni. Miután a nyílás megfelelően sík, azaz a padlóra merőleges és azzal párhuzamos, megkezdődhet a tok beépítése. Bejárati ajtók beépítéséhez elegendő, ha a toktól a nyílás 2-3 cm-rel szélesebb és körülbelül egy centiméterrel magasabb.
Vigyázat! Ha a külső és belső padlóburkolatok a bejárati ajtó beépítésekor még nincsenek a helyükön, a végleges padlómagasságot az ajtó melletti falon kell jelölni. Csak így lehet tudni, milyen magasra kell szerelni az ajtót és, hogy a végleges padlóburkolat beépítése után az ajtólapot megfelelően lehessen használni.
Ezután a tokot az ajtónyílásba kell szerelni, majd kreppszalaggal kell védeni, amely utólag könnyen eltávolítható. Helyezze az ajtófélfát az ajtónyílásba úgy, hogy a küszöb felső felülete kb. 2 cm-rel a kész padló fölött legyen, az alsó széle pedig a kész padlóval egy szintben legyen. A munka befejeztével ellenőrizzen mindent vízmértékkel.
Miután a tok a helyére került mind a négy oldalról faékekkel kell fixálni, azaz mindkét oldalon egyforma magasságú pontokon, egymással szemben elhelyezett faékekkel kell rögzíteni. Az ékeket a fal és a tok közé kell tenni, de úgy, hogy párhuzamosak legyenek a padlóval, mindkét felső sarokban, majd a magasság egyharmadán és közvetlenül a küszöb felett. A vízszintes és függőleges tengely derékszögét vízmértékkel ellenőrizzük. Az ajtótok mindhárom tengelye vízszintbe kell, hogy legyen, így ehhez a vízmértéken kívül más mérőeszköz, lézer vagy közönséges zsinór is használható, melynek szintezésekor és rögzítésekor mindkét oldalra egy-egy ék kerül. Ezeket a fából készült ékek szorosak kell, hogy legyenek, hiszen az ajtó beépítés utolsó fázisáig a helyükön kell, hogy maradjanak.
Következik az ajtólap beszerelése, de előtte a tok közepébe beékelnek egy lécet, amivel a szárny nyitása/csukása ellenőrizhető, mert az ajtólap mozgása zökkenőmentes kell, hogy legyen a léc mellett. Azt is ellenőrizni kell, hogy a szárny hogyan fekszik a tokon, és hogy egyenesszögben állnak-e minden irányban. Szükség esetén, ha bármilyen eltérést észlel, változtassa meg a tok helyzetét. Minden faéket a lehető legjobban kell beékelni, mert nem szabad, hogy elmozduljanak. Körvonalazhatja a tok helyes helyzetét is a falon. Ezután az ajtólapot eltávolítják az ajtófélfáról, vagy egyszerűen kinyitják úgy, hogy az derékszögben álljon az ajtófélfával szemben, amely részlegesen van rögzítve, azaz kiékelt, hogy megakadályozza a fúrás közbeni elhajlást.
Ellenőrizze a nyitást és csukást, valamint, hogy mennyire feszül az ajtólap. Ha szükséges, ebben a szakaszban még módosíthatja a tok helyzetét. Az ajtólap rögzítéséhez szükséges lyukak fúrása előtt vegye le az ajtólapot az ajtópántról vagy nyissa ki, mivel az ajtólap a fúrás során megereszkedhet.
Ezután következik a távtartók vagy faékek behelyezése, amelyeket először a kilincs magasságában kell mindkét oldalról beékelni, a tok és a fal közé, de úgy, hogy semmi se sérüljön. A távtartó hosszának meg kell egyeznie a tok szelességével. Amikor elkészült, ellenőrizze, hogy minden szilárdan áll-e, és hogy minden megfelelő szögben áll-e és merőleges-e a padlóra. A munka végeztével ellenőrizze, hogy minden szilárdan áll-e, a tartóoszlopoknak a lehető legmerőlegesebben kell állniuk a padlóra.
A tokot a falnyílásba kell rögzíteni, hogy biztosítsa annak szilárdságát. Az ajtótokon már előkészített lyukak vannak a felszereléshez, azaz a falba való rögzítéshez. Először az ajtókilincs magasságában található lyukból eltávolítjuk a maszkoló dugót, majd a falon keresztül 6 mm átmérőjű lyukat fúrunk. A falban lévő lyuk mélysége legalább 5 cm kell, hogy legyen. Ezután egy 7,5 mm átmérőjű horgonycsavart csavarnak bele, Ezzel egyidejűleg ellenőrizze újra a két tartóoszlop közötti távolságot, mivel előfordulhat, hogy kissé elmozdult a helyéről. Ezt követően a folyamatot megismételjük a felső és az alsó oldalon, valamint az alsó és a felső tok magasságában. A fúrásnál természetesen ügyelni kell arra, hogy az ajtókeret ne sérüljön meg, mivel utólag nem javítható. Ügyeljen a fúró és a csavar méreteire is. A csavarozás végeztével vízmértékkel még egyszer ellenőrizni kell mindent még egyszer, mert az ajtólap csak így tud akadálymentesen mozogni.
Mivel ez egy bejárati ajtó, hőhídmentes kell, hogy legyen és ehhez elengedhetetlen a megfelelő tömítés. A külső réteg vízzáró és páraáteresztő kell, hogy legyen, és megfelelő szélvédelmet kell, hogy biztosítson. A tömítés purhabbal történik, amellyel egyenletesen kitöltik mindhárom rést az ajtó és a fal között. De vigyázni kell, mert a purhab tágulni fog, ezért kevesebbet kell befújni, mint amennyit a végén szeretne kapni. Miután befújta a purhabot, hagyja nyitva az ajtót néhány órán át, hogy a hab megszilárduljon.
Miután a poliuretánhab megszilárdult, a faékeket és a felesleges poliuretán habot el kell távolítani. Ezt követi a takaró és díszléc rögzítése, majd a nyitás és zárás, valamint az ajtó szintjének utolsó ellenőrzése. A védő ragasztószalagot vagy fóliát a teljes állományról csak az ajtó körüli fal kezelésének befejezése után, azaz szükség esetén vakolás és meszelés után távolítjuk el. Az ajtókilincs és a zár beszerelésével kapcsolatban be kell tartani a gyártó utasításait, mivel a szakszerűtlen beszerelés károsíthatja a zárszerkezetet.
Az, hogy mennyibe kerül egy ajtó beszerelése, elsősorban attól függ, hogy kész ajtóról (boltban vásárolt) vagy egyedi ajtóról (asztalosműhelyben készített) van-e szó. Itt az árkülönbség akár 2x vagy akár 3x is nagyobb lehet. Egy beltéri ajtó beépítéséért átlagosan 30000 Forintot kell fizetnie (anélkül, hogy megvásárolná vagy kifizetné az ajtó tényleges gyártását), a bontásért pedig körülbelül 15000 Forintot. Egy bejárati ajtó beépítése és bontása természetesen drágább. Átlagosan 40000 Forintot kell fizetnie a beszerelésért és körülbelül 20000 Forintot a bontásért.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Fa tokos teraszajtó cseréje, azaz beépítése
Szükség van egy meglévő 90x210-es dupla fa tokos teraszajtó cseréjére egy 80x210-es műanyag teraszajtóra. Az új ajtó már rendelkezésre áll, a csere bármikor elvégezhető legkésőbb a jövő év tavaszának elejéig. 55404 Ft - 92340 Ft
Szoba függő tolóajtó beépítése
Szükség van egy újonnan vásárolt függő tolóajtó beépítésére. 92340 Ft - 153900 Ft
Bejárati ajtó csere
Bejárati ajtó kibontása új ajtó beépítése. 36936 Ft - 61560 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.