Mennyibe kerül egy házi lift? A lift ára elsősorban az emeletek számától, a lift típusától, méretétől és nem utolsósorban az ajánlattevőtől függ. A lift beszerelése megnöveli az építkezés összköltségét, de az ingatlan értékét is. A házi lift szerkezettel, ajtókkal, kommunikációs eszközökkel és meghajtóval, kb. 3,5 millió Forintba kerül, de vannak drágább liftek is, amelyek ára elérheti a 10 millió Forintot is.
Kire bízza a liftszerelést? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, értékelt és megfelelő liftszerelőinktől – díjmentesen és kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
hozzávetőleges ár
az Ön ára
Akadálymentes lift ára. Egy csúszó kerekes szék ára egy emelet magasságig. Akadálymentes lift ára meghajtóval.
Panoráma felvonó ára. Panoráma lift ára, 4 emelet magasságig. Félkör panorámás homlokzati felvonó ára, maximum 4 fő számára, üvegfülkével együtt.
Kisteher felvonó ára. Legfeljebb 100 kg terhelésű és 10 m magasságig működő kisteher felvonó ára.
Liftet ma már nemcsak üzleti és többszintes épületekbe építenek be, hanem családi házakba, magas belmagasságú lakásokban is egyre több van. A felvonók nemcsak a korlátozott mozgásképességekkel rendelkezők számára biztosítanak könnyebb hozzáférést, hanem általánosságban is javítják az életminőséget.
Egy nap úgy dönthet, hogy eladja otthonát. Az ingatlanok értéke minden bizonnyal változni fog a piaci viszonyok és az infláció függvényében. Ha azonban bölcs befektetésekkel és változtatásokkal fokozatosan javítja az ingatlana kinézetét és funkcionalitását, akkor idővel sokkal vonzóbbá teszi azt a potenciális vásárlók számára, és növelheti annak eladási árát. A lift határozottan növeli az egyes létesítmények értékét. Ráadásul a lift miatt az ügyfélkör is szélesebb lesz, mert az érdeklődők között lehetnek idősebbek és nehezen mozgók is.
A lakótérben található lift megkönnyíti az emeletek közötti mozgást, függetlenül attól, hogy emberekről vagy dolgokról van szó. A lift könnyedén felvonja vagy leengedi a nehéz táskákat, babakocsikat, tárolódobozokat, bútorokat, vagy bármi mást, és végre a lépcsőkön nem kell fel-le cipelni a nehéz holmikat.
Vannak, akik számára bizonyos egészségügyi problémák miatt veszélyes lehet a lépcsőn való közlekedés. Van, aki nehezebben mozog, van, aki szédülés vagy hasonló egészségügyi gond miatt egyáltalán nem tudja használni a lépcsőt. A lift felszerelése ezek a személyek számára mobilitást és biztonságot nyújt, így kiküszöbölhető az esetleges sérülés vagy baleset. Ráadásul a liftek biztonságos helynek számítanak, hisz ajtóik többnyire tűzállóak, alternatív tápellátással és segélyhívási lehetőséggel rendelkeznek.
A liftek kevesebb helyet foglalnak el, mint a lépcsők, így több hely marad valami más számára a lakótérben. A liftek akár kívülre, homlokzatra is telepíthetők, így a lehető legtöbb belső hasznos tér marad.
Egyes liftek kinézetét és felszereltségét könnyen az otthon stílusához igazíthatja. Modern, elegáns, ugyanakkor kellemes és vonzó fülke kiválasztásával. A beépítés során számtalan falburkolat, padló és mennyezet (fa, kő, tükrök, üveg stb.), kapaszkodók és egyéb elemek, például kaputelefon vagy riasztó áll a rendelkezésünkre. A lift így esztétikus kiegészítője lehet a környezeti egésznek, de elrejthető olyan ajtó mögé is, amely a helyiségben találhatókhoz hasonlóan néz ki.
A házban lift beépítésével lehetővé teheti a családtagok szabad mozgását, vagy ha idősebb személyről van szó, akkor otthonában maradhat, nem kell idősek otthonába kerülnie. A családi házak mindig egyfajta emlékkönyvnek tekinthetők, tele emlékekkel, így nem meglepő, hogy vannak olyanok, akik érzelmileg kötődnek és nem akarnak elköltözni. Sajnos az öregedés természetes és könyörtelen folyamat, amely olyan egészségügyi gondokkal járhat, amelyek akár korlátozhatják a mozgásban. Hirtelen világossá válik, hogy a lépcsőház nagyobb kihívást jelent, mint eddig. A felvonó valamely változatának beépítése lehetővé teszi, hogy a személy a lehető leghosszabb ideig a szeretett házban maradjon.
A házi liftek ára valahol 10.000 euró körül kezdődik. A beépítés előtt szükséges építési munkák (liftakna, konstrukció, áttörések stb.), a fülke mérete és teherbírása, kézi vagy automata ajtók beépítése, kommunikációs eszközök, emeletek száma, felszereltsége stb. befolyásolja a lift értékét és az árát.
A lift vásárlása hosszú távú befektetés, hiszen várhatóan évtizedekig fog szolgálni. Ezért ajánlatos, alaposan átgondolni, mit szeretnénk és mire van szükségünk, ellenőrizheti az ajánlatokat, a piaci ajánlattevőket és az általuk kínált ajánlatokat, mielőtt döntenénk néhány mellett. Ha már elegendő információt gyűjtöttünk össze, és összehasonlítottuk az ajánlatokat, ügyeljünk arra is, hogy az értékesítő a liften és a szerelésen kívül garanciát, karbantartást és szervizelést is vállaljon.
Ezeket a lifteket személyszállítására tervezték. Különféle célú épületekben használhatók - lakossági-, kórházi-, üzleti-, előregyártott épületekben, sőt magasabb toronyházakban is. Gazdaságosnak, biztonságosnak és környezetbarátnak tekinthetők. Ebbe a csoportba tartoznak az otthoni, tűzoltó- és mozgássérült liftek, valamint a mobil platformok is.
Ezeket a felvonókat elsősorban raktárakban és ipari létesítményekben teherfelvonásra használják, ahol ma már nélkülözhetetlen segédeszköznek számítanak. A rakodótér formája, a sebesség és a hajtás, valamint a méret az esetek igényeihez igazodik. Ebbe a csoportba tartoznak a mobilplatformok, a kisebb-nagyobb rakományokhoz való felvonók, a konyhai felvonók, az autófelvonók és sok más változat.
Az elektromos felvonók működéséhez ellensúlyra van szükség. Valójában magának az ellensúlynak olyan súlya van, amely megfelel a fülke tömegének és a teljes hasznos teher felének. Ezzel elérjük azt az egyensúlyt, amely segítségével a lift elindul. Az elektromos felvonónak olyan motorházzal kell rendelkeznie, amelyben reduktorral ellátott motor található. A motor hajtótekercsén acélkötelek vannak, amelyek húzzák a fülkét. A méretei a felvonó teherbíró képességétől és a leküzdendő magasságtól függenek. Az orsót forgató motor a modern berendezéseknél stabilabb, így az utasoknak is kényelmesebb, hisz nem éreznek rezgést, remegést.
A felvonók biztonságát a modern elektronikai és mechanikai alkatrészeknek, például sebességhatárolóknak és fékeknek köszönhetjük, amelyek akkor aktiválódnak, ha a járószék több mint 30%-ot gyorsul.
A hidraulikus felvonók elsősorban robusztusabbak, hosszú távú és gyakori használatra tervezték őket. Általában kényelmes utazást biztosítanak és nagyon csendesek. Tartósság és teljesítmény tekintetében a legerősebbek közé tartoznak. A rendszer egy hidraulikus szivattyú segítségével működik, amely egy munkahengerhez kapcsolódik, amely emeli és süllyeszti a fülkét. A felvonó felemelkedik a hidraulikus folyadék nyomása alatt, amelyet a hívógomb megnyomásakor a hengerbe pumpálnak. A fülke leengedésekor a rendszer lassan kinyitja a nyomáshatároló szelepeket, és így lehetővé teszi a mozgást. Abban az esetben, ha menet közben elmegy az áram, a védelmi rendszer aktiválja az akkumulátorról érkező segédtápellátást, így az emelkedés vagy ereszkedés biztonságosan teljesíthető. A hidraulikus felvonók a hatodik emelet magasságáig működnek, de a fülkének és magának a rendszernek számos változata létezik. A hidraulikus felvonók nem túl olcsók, viszont tulajdonságaik miatt mindenképpen érdemes beruházni ebbe a felvonóba. Egy ilyen lift valós költsége számos ténytől függ, beleértve az emeletek számát, a fülke nyílásait, a kinézetét, az opcionális kiegészítő elemeket és így tovább. A hidraulikus felvonók minden bizonnyal a legbiztonságosabbak közé tartoznak, mivel több védelmi mechanizmussal rendelkeznek. Fontos elmondani, hogy ezeknek a felvonóknak a megfelelő eszközök és berendezések számára rendelkezniük kell gépházzal is. A gépház általában a legalsó emeleten van, közvetlenül a liftakna mellett. Ezeknek a felvonóknak a méretei és műszaki adatai gyártónként eltérőek.
A pneumatikus felvonók újabb találmánynak számítanak. Két polikarbonát csőből állnak, amelyek légnyomás segítségével működnek. Ezeknek a lifteknek az egyik előnye, hogy nincs szükségük gépházra, és kiváló megoldást jelentenek a már elkészült létesítmények számára. A meghajtó egy szivattyúval ellátott házban található, amelynek magassága mindössze 30 cm, és átmérője megegyezik a csövek átmérőjével. Ha egy családi házban vagy lakásban kíván ilyen liftet telepíteni, akkor szem előtt kell tartania, hogy csaknem egy méteres nyílásra lesz szüksége ahhoz, hogy egyáltalán bevihessék az adott helyszínre. Ha nincs ilyen lehetőség, vagy a járószék elzárná a belső teret, akkor nem okoz gondot kívülről beszerelni, és a homlokzaton nyitni ajtót a beszálláshoz. A pneumatikus felvonók nem károsítják a környezetet, akár 15 m-ig, azaz az ötödik emeletig is képesek teheremelésre. A telepítés gyors és olcsó, és csak néhány napot vesz igénybe.
Kivitelezési mód szerint a lifteket lehetnek klasszikus gépházzal rendelkező vagy gépház nélküli felvonók. A liftakna lehet falazott vagy panorámás.
A felvonó kiválasztása előtt fontos ismerni a telepítés alapvető előfeltételeit. Meglévő létesítménybe is beépíthető, bár mindig jobb, ha az építkezés megkezdése előtt megtervezi a telepítést és, hogy ha szerepel a tervekben is. Mindazonáltal mindkét esetben a következő műszaki feltételeknek kell teljesülniük:
- az épület alaprajzában megfelelő elegendő hely kell, hogy legyen (a tér nagysága függ a lift méretétől),
- a lift alatt kb. 1,5 m mély biztonsági süllyesztésnek kell lennie,
- a lift felett helyet kell biztosítani a mechanizmusnak, körülbelül 50 cm hely szükséges,
- gondoskodni kell arról, hogy az a fal, amelyeken a fülke mozgásához szükséges sínek lesznek, elegendő teherbírású legyen ahhoz, hogy elbírja a mozgó felvonó súlyát,
- ahhoz képest, hogy milyen a meghajtórendszer, szükség lehet a géptérre is.
Ezen túlmenően jó lenne a következő problémákkal is foglalkozni:
- Melyik emeletre megy a lift? - Hány „állomás” szükséges?
- Egyoldali bejárati-kijárati ajtóra lesz szükség, vagy egy másikra is, a kabin másik oldalán?
Minden építési és egyéb előkészítő munkát, amit a lift beépítése előtt el kell végezni, többnyire más mesterek végeznek, így nekik kellene együttműködniük és felvenni a kapcsolatot a lift szerelőkkel, hogy minden pontosan a megbeszélés alapján és a határidőkkel összhangban történjen.
A lift telepítése több hetet is igénybe vehet. Minden az eszköz és a berendezés összetettségétől, valamint a telepítés módjától függ. Egyes esetekben építési engedély szükséges, leggyakrabban akkor, amikor régebbi épületekről van szó, vagy amikor a liftet kívülre szerelik fel, illetve amikor a felvonó beépítése miatt a tartószerkezetet vágni kell. A felvonót telepítő szerelőknek gondoskodniuk kell minden elektromos szerelésről. A felvonónak rendelkeznie kell egy kapcsolóval, amely leválasztja a meghajtást az áramellátásról, hogy az ne mozduljon el szervizelés közben. Vannak más védőmechanizmusok is, mint például az ajtó blokkolása, ha a lift nem áll meg a kívánt helyen, és hasonlók. A beszerelés végeztével következhet a tesztelés, majd a kivitelezőtőnek kézbesítenie kell minden használati és vészhelyzeti utasítást (például a fülke kényszerleengedésére vonatkozó utasításokat stb.).
A rendszeres szervizelés és karbantartás, de legfőképpen a megfelelő használat biztosítja a felvonó zavartalan működését, hosszú élettartamát, biztonságát, és mindenképpen csökkenti a meghibásodások lehetőségét. A felvonó számos védelmi mechanizmussal és funkcióval rendelkezik, amelyeket rendszeresen ellenőrizni kell, és szükség esetén fel kell újítani az eszköz biztonságos használata érdekében. Jó, ha a karbantartó cég követi az Európai Unió EN 95/16 irányelvét és az EN81 európai szabványt.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Lift magán használatra
Szükség van egy magánhasználatra szánt személyszállító felvonóra. 1477440 Ft - 2462400 Ft
Lift
Szükségem van egy lift beszerelésére egy 3 emeletes házba. A legegyszerűbben az üveg lépcsőházhoz lehetne mellé építeni. 3693600 Ft - 6156000 Ft
Külső lift
Szükség van egy szűk és meredek lépcső kiváltására, amely az első emeletről a másodikra vezet. A legjobb megoldásnak tűnik, ha a mostani feljárat első emeleti előtere mellé kívülről illeszkedne egy lift, amely a második emeletre vinne fel. A második emeli kijárattól néhány lépéssel egy belső lépcsőházba vezethető, így elkerülhető lenne a tartó fal bontása. A cél egy többlakásos családi ház első emeletéről a másodikra vezető külső lift kialakítása. 1846800 Ft - 3078000 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.