Mennyibe kerülhet a fűtési rendszer? A minél alacsonyabb fűtési költségek elérése érdekében érdemes körültekintően kiválasztani az optimális fűtési rendszert, ehhez tudni kell a ház paramétereit azaz elhelyezkedését, a hely hozzáférhetőségét, méretét, szigetelés vastagságát, áteresztőképeségét, fűtőanyag árát és mindenképp az egyes fűtési rendszerek költségeit is. Ezeket az adatokat legegyszerűbben az nergetikai tanúsítvány kidolgozásával tudjuk megkapni. Az tanúsítvánnyal kapott osztályzatok által könnyen meghatározható mi a legmegfelelőbb – a fatüzelésű kályha, a hőszivattyú vagy az infrapanel fűtés.
Kire bízza a fűtésszerelést? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, értékelt és megfelelő fűtésszerelőinktől – díjmentesen, kötelezettség nélkül!
az Ön mennyisége
mértékegység
Hozzávetőleges ár
az Ön ára
Radiátorok és alumínium-műanyag csövek telepítése a hozzá tartozó kiegészítő elemekkel, 120 m2 alapterületű családi házhoz.
Legfeljebb 30 kW-os olaj- vagy gázkazán felszerelésének ára.
Tágulási tartály felszerelésének költsége.
Csövek szétfagyása miatti radiátorcsere ára.
A modern fűtési technológiák energia-hatékony és környezetbarát megoldások, de mielőtt eldöntené, hogy melyik fűtési típus lenne az Ön számára legmegfelelőbb meg kell állapítani az adott épület hőigényét. A hőmérséklet teljesen szubjektív érzés és a hőoptimum egyénenként eltérő lehet. Ugyanazon szobahőmérsékleten valaki izzad, valaki pedig fázik. Ezt az érzést számos tényező befolyásolja, ilyen lehet a beépített anyagok típusa, a helyiség mérete, páratartalom és hasonlók. A lakótér optimális hőmérséklete 19-23 °C, a kutatások szerint pedig az emberek akkor érzik magukat a legjobban, ha a levegő hőmérséklete 22 °C körül van.
A központi fűtés olyan rendszer, amely a víz központi kazánban történő felmelegítésén alapul. Fűtés hatására a víz könnyebbé válik, és a csöveken keresztül a ház vagy a lakás különböző helyiségeibe kerül. A víz ezután a csövekben és a fűtőtestekben lehűl, egyre nehezebbé válik, így visszatér a központi tűztérbe, és újra felmelegszik. Ahol nem lehetséges a meleg víz természetes keringése, ott keringő szivattyút építenek be. A központi fűtés a következő elemekből áll:
- tüzelő berendezés kazán vagy kályha,
- hőleadók - radiátorok, padló, fal vagy mennyezet csövek,
- elosztórendszer - központi fűtőtér és csövek
- tágulási tartály
A kályha vagy a meleg vizes kazán által megfelelő hőenergia biztosítható a fűtéshez, amelyet a ház vagy lakás különböző helyiségeibe elosztott csöveken keresztül továbbítanak. A hőenergia különböző típusú tüzelőanyagok felhasználásával termelődik. A leggyakoribb tüzelőanyagok közé tartozik az olaj, gáz, villany-áram és a szilárd tüzelőanyagok (szén, fa, pellet stb.). A piacon kaphatók vegyes tüzelésű kályhák is, amelyek különböző tüzelőanyagokhoz igazított tűztérrel rendelkeznek. Manapság a kályhák gyakran lehetővé teszik a napelemes rendszerhez való csatlakoztatást is.
Régiónkban a fűtés minden háztartás számára nagy kiadást jelent, ugyanis évente körülbelül 200 napig kell használni. A kevésbé hatékony energiaforrások és fűtési rendszerek (fűtőolaj, gáz, villany radiátorok, régi fa- vagy fűrészporos kályhák stb.) használói akár 75% -os megtakarítást is elérhetnek, ha hőszivattyúra vagy más modern fűtési megoldásra váltanak. Az alacsonyabb költségek mellett az új rendszerek sokkal egyszerűbbek és ami még fontosabb - kellemesebb mikroklímát biztosítanák és kevésbé szennyezik a környezetet. Az alacsonyabb költségek mellett nagyobb kényelmet és jobb levegőminőséget is biztosíthatnak.
Amennyiben gázfűtés mellett dönt, akkor gondoskodnia kell a megfelelő füstelvezetésről is. Rozsdamentes acél égéstermék-elvezető rendszert kell felszerelni. Abban a helyiségben, ahol a gáztűzhely található, az elektromos berendezéseket, a gázkészülékek használatáról szóló rendelet és a gyártó utasításai szerint speciális módon kell felszerelni.
Az expanziós tartály a fűtési rendszer egyik fontos eleme. Feladata a víznyomás emelkedése miatti rendszerkárosodás megelőzése, ugyanis melegítéskor a víz térfogata növekszik, és a felesleges vizet a tágulási tartályokba vezetik. Ezzel megakadályozzák a rendszerben keletkező nyomás növekedést, amelyet biztonsági szelepek beépítésével lehet kiengedni a rendszerből. Annak érdekében, hogy a gőzt időben és előírt módon engedjék ki, a tágulási tartály megfelelő méretű és szakszerűen felszerelt kell, hogy legyen.
Minden fűtési rendszerhez hozzáadható egy kiegészítő megoldás is, ami lehet például napkollektor vagy hőszivattyú. A másodlagos hőforrás teljesítménye függ az épület méretétől és igényeitől. A másodlagos fűtési megoldáshoz szükséges hőszükségletet a megadott szabványokat (ISO 9001: 2000 és a MSZ 04-140-3) által tudja meghatározni. Ez alapján kiszámolhatja, hogy mennyi hőt kell termelni ahhoz, hogy a legalacsonyabb külső hőmérsékleten (nálunk az átlagos minimum hőmérséklet -6 és 0 °C között van) egy bizonyos méretű épület 19 °C-ig felmelegedhessen.
A központi fűtés tervezését és telepítését mindenképp olyan tapasztalt vállalkozóra kell bízni, aki tanúsított és ellenőrzött anyagokkal dolgozik. A szakszerűen telepített minőségi központi fűtési rendszer esetében ritkán tapasztalható meghibásodás, így nem kell aggódnia a megbízhatósága miatt. Ellenkező esetben nagy probléma lehet. A kivitelező kiválasztásánál a szakértelem és tapasztalat mellett fontos az is, hogy a cég vállal-e garanciát, rendszeres karbantartást, szervizelést.
A magas hőmérsékletű fűtési rendszerek közé tartozó radiátoros fűtés Magyarországon a legnépszerűbb megoldások közé sorolható. Ez az egyik legszélesebb körben alkalmazott fűtési módszer. A radiátor kétféleképpen melegít: hősugárzással és a helyiségben keringő levegő felmelegítésével (a hideg levegő felmelegszik és felemelkedik a mennyezetre). A hőátadás hőszigetelt csőhálózaton keresztül történik, amely lehetnek látható vagy rejtett, azaz padlóba vagy falba ágyazott. Az ablakok alatt elhelyezett radiátorok a leghatékonyabbak. A radiátoros fűtés előnyei az egyszerű szabályzás, gyors és hatékony fűtés, különböző üzemmód, alacsony költség, többlakásos épületekben lehetővé teszi a mérést és a költségmegosztást és számos tervezési lehetőséget kínál.
Az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerek közé sorolható padlófűtés az aljzatra telepített rendszer. A fűtött víz a padló teljes felületén eloszlatja a hőt, és így felmelegíti a teret. A felület mérete miatt a vezetékekben lévő víz hőmérséklete alacsonyabb (26-28 °C). Ezért a padlófűtés hőforrása alacsony hőmérsékletű hőszivattyú vagy napkollektorok. Az ilyen fűtés költségei akár 15%-kal alacsonyabbak, mint a radiátoros fűtésé. A padlófűtés előnyei: több hely, szabad falak, kellemesen meleg padló, valamint alacsonyabb a helyiség hőmérséklete, mert nagyobb a melegérzet és természetesen a fűtési költségmegtakarítás is.
Ennek a megoldásnak az egyetlen hátránya a hosszú felfűtési idő - a rendszernek több órára van szüksége a helyiség optimális felmelegítéséhez.
A falfűtés lehet önálló vagy másodlagos fűtési rendszer, a padlófűtés mellett. Mivel számos előnye van a magas hőmérsékletű fűtéssel szemben, egyre többen választják. Előnyei: egyenletes hőmérséklet-eloszlás a helyiségben, alacsonyabb fűtési költségek, helyiségek hűtésére is alkalmas, a helyiség hőmérséklete gyorsan szabályozható, nem száll fel a por, a csövek nem rozsdásodnak mivel műanyagból készülnek, sem a külső sem a felső falfelületeken nem jelentkezik penészesedés vagy páralecsapódás, továbbá a hideg külső falak nem csökkentik a beltéri falak hőmérsékletét. Mégis a falfűtésnek is vannak hátrányai: a falak mentén elhelyezett bútorok csökkentik a fűtés hatékonyságát, az épületnek jó minőségű hőszigeteléssel kell rendelkeznie, a telepítéshez nagy felületre van szükség és a beépítést követően és falakat nem szabad fúrni vagy szögelni. A falfűtés gyors felfűtése miatt különösen alkalmas az előregyártott, alacsony tárolóképességgel rendelkező lakóépületek esetében.
Ez úgy működik, hogy meleg levegőt fúj a helyiségekbe. Ez a fűtési módszer különösen alkalmas a passzívház szabvány szerint épített házak esetében. A szellőzőcsatornák hálózata az egész épületben el van osztva, minden helyiségben van egy kivezetés. A rendszer hővisszanyerést is biztosít a hőhatékonyság javítása érdekében. A hővisszanyerés úgy működik, hogy a friss levegő átveszi a már felmelegített hulladéklevegő hőmérsékletét, a kettő keveredése nélkül. A meleglevegős fűtés előnye, hogy a helyiségeket egyszerre fűti és szellőzteti. Ezenkívül központi légkondicionálóként is használható a helyiségek hűtésére. A fűtött vagy hűtött levegő befúvásával a helyiség gyorsan felmelegszik vagy lehűl, ezért ez a rendszer csak jól szigetelt, hőhídmentes épületekben alkalmazható.
A hő a kazánból vagy a kályhából a csővezetékeken keresztül jut el a fűtőelemekhez. Minél hosszabb a csőrendszer, annál nagyobb a hővesztesség és fordítva, minél rövidebb annál hatékonyabb. A fűtetlen helyiségeken áthaladó csöveket szigetelni kell.
Vannak egycsöves és kétcsöves fűtési rendszerek. A kétcsöves rendszerben a víz az egyik csővezetéken keresztül bekerül a fűtőtestbe, és a másikon keresztül távozik. A csövek párhuzamosan kötik össze a fűtőtesteket, ami lehetővé teszi, hogy a helyiségekben azonos hőmérséklet legyen. Az egycsöves rendszerben a fűtőtestek sorba vannak kötve, és mindegyik cső hideg vizet kap. Ezért átkötő szakaszokat kell beépíteni.
A távfűtési rendszerben a hőenergiát fűtőműben vagy ipari kazánházban állítják elő. Az adott rendszer méretét a fogyasztói hálózat, azaz a település mérete határozza meg. A hőenergia távvezetéken keresztül jut el a családi házakba és épületekbe. Minden egyes létesítménynek saját fűtőállomással rendelkezik, amelyen keresztül áramlik a távvezetékből származó hő betáplálás. Az elfogyasztott hő kiszámítását a hőmennyiség, a rendszeres vagy az átalányösszeg mérése alapján kapjuk meg. Magában az épületben a fűtési rendszer ugyanúgy működik, mint ha saját kazánházzal rendelkeznének. A különbség csak annyi, hogy a távfűtést a fűtési rendszer egyik alkalmazottja kezeli, a kazánt pedig maga a tulajdonos.
Egy hozzáértő és profi vállalkozó mindenekelőtt elmagyarázza a különböző fűtési megoldások előnyeit és hátrányait, és ezzel segít meghozni a legmegfelelőbb döntést. Miután elkészült a részletes terv, kezdődhet a szerelés. A vállalkozó beszerzi a szükséges elemeket, elosztócsöveket anyagot, radiátorokat és a szereléshez szükséges egyéb eszközöket. A vezetékek és fűtőelemek lehetnek láthatatlanok (a falakba építve) vagy láthatóak (szabadon álló elemek). Mindenesetre a szerelők gondoskodnak a szigetelésről is, ami különösen a nem fűtött helyiségekben fontos. Ezenkívül figyelmet kell fordítani a külső falakon áthaladó csövek szigetelésére is, különösen a kétcsöves rendszereknél, hogy ne veszítsen túl sok hőt. A csövek készülhetnek fémből (acél, réz) vagy műanyagból, bár az utóbbi időben az ötrétegű csövek, az egyszerű és gyors szerelés, valamint az ár és a tartósság aránya miatt népszerűbbek. Végül egy jó vállalkozó mindig karbantartást és szervizelést is vállal, hogy a szolgáltatás teljes legyen, és hogy a rendszer zökkenőmentesen működhessen.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Radiátoros fűtés javítása - Keringető szivattyú csere
Szükség van a régi radiátoros fűtés keringető szivattyújának javítására, mivel az nem működik, és a rendszer nem tartja meg a vizet. A fűtés napok óta nem működik, és azonnali segítségre van szükség. 44323.2 Ft - 73872 Ft
Fűtéscső gömbcsap csere
Szükség van a társasházban a kazáncsere miatt megemelkedett hőmérséklet következtében csöpögni kezdett radiátorokhoz vezető gömbcsapok cseréjére. Szükség van az összes radiátorhoz tartozó elzáró csap egyidejű cseréjére, ami összesen 4 darab elzáró csapot jelent. 36936 Ft - 61560 Ft
Gázkazán ellenőrzése
Szükség van a gázkazán szezon előtti ellenőrzésére, amely 3 éve lett beszerelve. 55404 Ft - 92340 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.