Katerória

    Pellet, brikett, tűzifa, apríték árak

    A biomassza fűtési rendszer az egyik legkényelmesebb fűtési megoldás. Mennyibe kerül a pellet, rönk, tűzifa és mennyibe a fa brikett? A tűzifa ára a feldolgozási eljárástól, az évszaktól, a fafajtától és természetesen az ajánlattevőtől függ. A legenergiahatékonyabb a pelletfűtés. A pellet ára 50-100 Ft/m3 között mozog. A pellet égéskor kilogrammonként 17-20 MJ energiát szabadít fel. Valamennyivel olcsóbb és kevésbé hatékony a brikett. A tűzifabrikettet préselt fahulladékból készül és hengeres rönkökben kapható, amelyek energiaértéke 17,5–19,5 MJ/kg és az ára körülbelül 45-95 Ft/kg. Az összes tüzifa közül a rönk tűzifa ára a legkedvezőbb, 18 000 - 25 000 Ft/m3. Különösen kedvező ára a tűzifának van, kb. 16 000 Ft/m3. A faapríték és a rönkök energiaértéke körülbelül 14-15 MJ/kg. Kitől rendeljen tűzifát? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén lévő, értékelt és megfelelő fatelepekről – díjmentesen, kötelezettség nélkül!

    Ajánlatkérés:
    Keresletküldés

    Más árak a Pellet, brikett, tűzifa, apríték

    Hasznos volt Önnek a kalkulátor?

    Pellet, brikett, fűrészpor, tűzifa - Minden, amit tudnia kell

    1. Fűtés biomasszával - Minden, amit tudnia érdemes

    A biomassza megújuló energiaforrás, amelyet fa, növények és egyéb szerves anyagok, például trágya vagy háztartási bio hulladék égetésével állítanak elő. A fosszilis tüzelőanyagokhoz viszonyítva a biomassza égésekor sokkal kevesebb szén-dioxidot szabadul fel. A biomassza-fűtési rendszerek fapellet, faforgács vagy apríték égetésével egy helyiség fűtését vagy a központi fűtés és a melegvíz előállítására szolgáló bojlerek működtetését biztosítják. A kályha fát vagy pelletet éget egy helyiség felfűtésére, de ez lehet kazán is, amely által meleg víz előállítás is biztosított. A kazán tűzifát, pelletet vagy faaprítékot éget, és a központi fűtéshez, valamint a melegvíz-rendszerhez van csatlakoztatva. Az elektromos vagy fűtőolajos fűtéshez viszonyítva a biomassza tűzhelyekkel szezononként jelentős megtakarítást érhet el.

    Pellett
    Biomassza, mint fűtőanyag

    1.1. Biomassza előnye

    A fatermékek árai között jelentős eltéréseket észlelhetők, bár a többi tüzelőanyaghoz viszonyítva még mindig olcsóbbak.

    Égésekor csak annyi szén-dioxid keletkezik, amennyit a fa élete során. A folyamat mindaddig fenntartható, amíg az tüzelőanyagként felhasznált növények helyett újak nőnek.

    A fűtőanyag termesztéséből, előállításából és szállításából származó szén-dioxid-kibocsátás jelentős, de amennyiben a tűzellőanyagot helyben nyerik, a szén-dioxid kibocsátás sokkal alacsonyabb, mint a fosszilis üzemanyagok esetében.

    1.2. Fatüzelésű fűtési rendszer kiválasztása

    1.2.1. Kazán vagy kandalló?

    A kemény tüzelésű központi kályhák a hagyományos gázkazánok helyett az egész ház radiátorainak fűtésére és a melegvíz előállításra használhatók. A kandallókat és a kályhákat különálló helyiségek fűtésére használják, és általában kiegészítő fűtésként szolgálnak egy másik rendszer mellett, amely a melegvíz előállítását is lehetővé teszi.

    1.2.2. Faaprِíték, pellet vagy tűzifa?

    A faaprítékot nagy épületek vagy házcsoportok fűtésére használják. A fához viszonyítva a pellet használata sokkal könnyebb és az adagolás is sokkal jobban szabályozható. A pellet és brikett kazánok adagolása automata is lehet, ami a gáz- és fűtőolajkazánoktól egyszerűbb használatot tesz lehetővé. A legtöbb pellet- és fatűzellésű kazán automata tüzelőanyag-adagolót használ, amelyet rendszeresen újra kell tölteni. A fatüzelésű kályhákat és kazánokat kézzel kell feltölteni, ami lényegesen több munkát igényel. Az egész ház fűtéséhez sok tűzifára lesz szükség, de olcsóbb lehet, mint a pellet, emellett a tűzifa tárolásához több helyre van szükség és persze rendszeres szállításra.

    1.2.3. Hely a kazán és tartály felszereléséhez

    A fatüzelésű kazánok nagyobbak, mint az azonos gáz- vagy fűtőolaj fogyasztású kályhák. De a tűzifa tárolása, a tűzrevaló szállítása és a kazán feltöltése miatt is több helyre van szükség.

    1.2.4. Kémény

    Ehhez a fűtéshez kémény, vagyis az előírásoknak megfelelő égéstermék-elvezetőre van szükség. Ez lehet egy új rozsdamentes acélból készült béléscső vagy a már meglévő kéménybélés. A régi kéményeket ahhoz, hogy minden biztonsági és tűzvédelmi előírásnak megfeleljenek általában fel kell újítani.

    1.2.5. Engedély

    Rendelkezik-e a biomassza tűzellésű rendszerek telepítéséhez szükséges engedéllyel? 
    A fűtési rendszerhez engedély elvileg nem szükséges külön engedély kérni, hisz új építésnél úgyis épületgépészeti tervek készülnek és az építési engedély is egy átfogó dokumentum. De ha meglévő épület felújításáról van szó, akkor már óvatosabbnak kell lenni. A legbiztosabb, ha először az illetékes önkormányzati szervnél tájékozódik. Minden fűtési rendszerre bizonyos előírások vonatkoznak, ezért célszerű szakemberek tanácsát is kikérni, hiszen minden nap fűtésszereléssel foglalkoznak és az érvényes előírásokat is követik.

    1.3. Megtakarítás

    A szilárd tüzelésű kazán, biotüzelésű kazánra való cserélésekor a szén-dioxid kibocsátás csökkenése megkérdőjelezhetetlen, a fűtési költségek pedig egyértelműek. Ha a régi gáz fűtési rendszert új fafűtésre cseréli, egy fűtési szezonban akár 12 000 Forintot, régi elektromos rendszer cseréje esetén pedig akár 20 000 Forintot is megtakaríthat. De ha új gáz vagy olajra működő kondenzációs kazánt szerel be, akkor a biomassza kazán többe kerülhet.

    1.4. Karbantartás

    A biomassza kazánokat és kályhákat rendszeresen kell tisztítani, illetve a hamut általában hetente, de legfeljebb naponta el kell távolítani. A hamu mennyisége a tüzelőanyag kevesebb mint egy százalékát teszi ki, de a kályhában vagy a kazánban lévő hamutartályt mégis ki kell üríteni. A kandallót pedig minden használat előtt kell tisztitani. Egyes készülékek, különösen a kazánok, öntisztító rendszerrel rendelkeznek, amely összegyűjti a hamut az égéstérben lévő rostélyról és a hőcserélő csövekről. Ha nincs automatikus hamutisztító mechanizmus, akkor a kazánt időről időre ki kell kapcsolni, hogy a tisztitást kézzel is el lehessen végezni. Ha a hamut nem tisztítják rendszeresen, az felhalmozódik, és károsan hatással lehet az égési feltételekre, ami a kazán meghibásodásához és leállásához vezethet. Egyes kazánok hamuösszenyomó mechanizmussal rendelkeznek, igy a hamuládát ritkábban kell üríteni. Az automatikus hamueltávolítással és a hőcserélő tisztításával az egyetlen további karbantartási követelmény az időszakos hamueltávolítás és az éves szervizelés. Ha fatüzelésű kályhája vagy kazánja van, a koromlerakódások és a dugulások kiküszöbölése érdekében az égéstermékelvezetőt és a kéménybélést rendszeresen kell tisztítani. A kéményseprőnek évente legalább kétszer kell kéményellenőrzést végeznie, lehetőleg a fűtési szezon előtt, ezáltal kiküszöbölhetőek a madárfészkek által okozott eltömődések, de a fűtési szezon végén is meg kell tisztitani a kéményt, hogy a nyugalmi időszakban ne maradjon benne lerakódott korom.

    2. Pellet, brikett, faapríték és tűzifa ára

    Az energiatermékek ára különböző lehet ez persze a fűtőanyag jellemzőitől, minőségtől stb. függ. Magyarországon még mindig a fa a legnépszerűbb tüzelőanyag. A második helyen a faapríték és a pellet osztozik. A forgalmazók a tűzifát számos formában, kiszerelésben, kedvezménnyel vagy anélkül kínálják és igy a vásárlók gazdag kínálat közül válogathatnak. Különféle fafajták, vágáshosszúságok vagy darabméretek közül lehet válogatni. Minden fafajtának van nedvességtartalma is, így mindig lehet nedves vagy száraz fát kapni, és ami a legfontosabb az a minőség, hiszen ettől függ a tűzifa energiahatékonysága. A faapriték különféle méretben is kapható, vagyis a fafeldolgozás szakaszától függően, zöldre és szárítottra osztható. A már említett tulajdonságokon kívül a fapellet és a brikett fontos jellemzői a kellő sűrűség, a mechanikai stabilitás és a hamutartalom.

    2.1. Fa ára

    A kb. 20%-os nedvességtartalmú, 24-34 cm közötti tűzifa ára köbméterenként 16 000 Forinttól kezdődik. Ez az ár mintegy 3%-al drágább, mint amennyi a fűtési szezon végén volt. Az azonos méretű, friss (30 százaléknál magasabb nedvességtartalmú) tűzifa jelenleg 55 000 Forint.

    2.2. Faapríték ára

    A biomassza tüzelőanyagok közül a legolcsóbbak. A faapríték ára a nedvességtartalomtól és a szemcsemérettől függ. Általában a kisebb és szárazabb szemcsék drágábbak, mivel ez hosszabb szárítási és őrlési időt igényel. A legnépszerűbb faapríték kb. 30%-os nedvességtartalmú és kb. 3 cm-es szemcseméretű. A faapríték ára tavaly tavasz óta 8%-kal, tavaly ősz óta pedig 19%-kal emelkedett.  

    2.3. Pellet ára

    A 15 kg-os zsákokba csomagolt pellet ára kb. 108 000 Ft/T. A pellet nagy tételben történő vásárlásával kilogrammonként kb. 8 000 Ft megtakarítást érhetünk el. Ugyanez vonatkozik az úgynevezett bigbag zsákos pelletre is. A legjobb árat akkor kapjuk, ha közvetlenül a gyártótól vásárolunk, de a forgalmazóktól való vásárlás alkalmával kb. 17%-kal többet kell fizetni.

    2.4. Fabrikett ára

    A brikett az előző fűtési szezon vége óta mintegy 4 százalékkal lett olcsóbb. A fabrikettért 10 kg-os csomagban, körülbelül 92 000 Ft/T kell fizetnünk. Tavaly ugyanebben az időszakban a brikett körülbelül 10 százalékkal volt drágább.

    3. Tűzifa, brikett, pellet és forgács szállítók

    A megfelelő szállító kiválasztásakor figyeljen a tüzelőanyag minőségére, amelyet az európai tanúsítványok garantálnak. A tüzelőanyag jellemző tulajdonságait az MSZ EN ISO 17225-5:2014 jelzetű szabvány tartalmazza. A tűzifa esetében ügyeljen arra, hogy szárított legyen. Egyes szolgáltatók a kiszállítást is beleszámítják az árba.

    4. Maximális hőteljesítmény

    A fa két különböző típusú égésterméket tartalmaz. Az első a szén, azaz faszén, ez az a szilárd anyag a fában, amelyet égni lát. A másik az éghető gázok, amelyek a fa égésekor keletkeznek. Amikor egy fadarab lángra kap, az éghető gázok elkezdenek felmelegedni és távoznak a fából. Ha ezeket a gázokat nem égetik el, látható füstként távoznak a kéményből, vagy lerakódásokat képeznek a kéményben, amelyek kéménytüzet okozhatnak. Ha a fatüzelésű kályhából csak nagyon kis mennyiségű füstöt lát, a kályha gyúlékony gázokkal szennyezi a levegőt. A fatüzelésű kályhában rendelkezésre álló tüzelőanyag fele a füstben lehet. A kályhát tehát úgy kell megtervezni és működtetni, hogy mindkét "tüzelőanyagot" eléghessen. Ennek érdekében a mai kályhák nagyobb tűztérrel rendelkeznek. Az első vagy elsődleges tűztér a tűzhely közepén vagy alján található. Itt ég el a szilárd szén. A másodlagos égési terület a tűztér tetején található, ahol a gázok vannak. A szén elégetése egyszerű, de a kellemetlen rész a gázoké. Ehhez a tűztér tetején hőre és oxigénre van szükség. A modern kályhák ezért a tűztér tetején lyukakkal ellátott csövekkel rendelkeznek.

    4.1. Helyes fűtés

    Töltse be vagy töltse újra a fát a kályhába. Gyújtsa meg a tüzet. Hagyja a levegőszabályozót 10-30 percig teljesen nyitva. Ha a fa száraz, vagy a kályha már meleg, ez nem tart olyan sokáig, mint hideg kályha vagy nedves fa esetén. Amikor a tűzhely forró, zárja el teljesen a levegőellátást. A modern kályháknál a levegőszabályozó úgy van lezárva, hogy nem zár teljesen, így nem oltja el a tüzet. Ha szükséges, egy kicsit kinyithatja a szellőzőnyílást. 5-10 perc múlva kék és piros lángok lesznek láthatóak, amelyek vízszintesen táncolnak a tűz tetején. Ez az, amit keres. Ezt nevezik másodlagos égésnek. A sárga tábortűzre emlékeztető lángok nem az, amit szeretnénk. Ha nem kapja meg ezeket a másodlagos lángokat, akkor 5-10 percre rá újra ki kell nyitni a levegőszabályozót, és újra meg kell próbálni. Ha elérte ezt a lángot, ne nyúljon többé a tűzhelyhez. Ha több hőre van szüksége, mint amennyit az alacsony fokozat lehetővé tesz, nyissa ki egy kicsit a szellőzőt. Amikor a kályha eléri a másodlagos égést, a levegőbeáramló nyílás soha nem lehet ¼-nél nagyobb mértékben nyitva. A túl sok levegő valójában lehűti a belső hőmérsékletet és megzavarja a másodlagos égési ciklust. Ezt a másodlagos ciklust minden alkalommal el kell végezni, amikor a kandalló ajtaját kinyitják vagy fát tesznek bele. A "régi iskola" módszere, miszerint néhány óránként néhány darab fát kell betölteni, nem működik jól a modern kályháknál. Ezzel a módszerrel sokkal hosszabb égési időt érhet el teljes fával és sokkal több hőt a fából.

    4.2. Csak száraz fát használjon

    A fa nedvességtartalmával arányosan csökken a fűtőérték is, ezért a nedves fa miatt a potenciális hőmennyiség több mint 50%-a is elvészhet. Tűzifának csak a 1,5 – 2 éve kitermelt és száradó fát nevezzük, ami felhasználásakor már 20 %-nál kevesebb nedvességet tartalmaz. Csak ezzel a tűzifával tudjuk gazdaságosan és környezetkímélő módon üzemeltetni berendezésünket. A fa nem kezd el száradni, amíg nincs felhasítva. Csak az egymásra rakott tűzifa tetejét fedje le. Jobb, ha a farakás oldala egy kis vizet kap, mintha korlátozzuk a levegő áramlását. Ne rakjon 2-3 sornál több fát, ha az szilárd felületnek, például falnak támaszkodik. Szükség van a sorok közötti légáramlásra. A tűzifát a földtől távolabb kell felhalmozni, a régi raklapok remek megoldást jelenthetnek. Sok tűzépesnek nincs ideje vagy lehetősége arra, hogy a tűzifát 2 évig megfelelően tárolja. A becsületesek megmondják, hogy mióta szárítják őket. A fa szárazságát nedvességmérővel ellenőrizheti, amelyet a legtöbb üzletben, például a Bauhaus, Obi stb. árusítanak. Az aktuális szezonban felhasználható tűzifa nedvességtartalmának 15 és 20 százalék közöttinek kell lennie. Alternatív megoldásként felhasználás előtt a tűzifát otthon is tárolhatja néhány évig. Amennyiben elegendő hellyel rendelkezik akkor a 3 év az ideális rotációs idő. A zöld fát vásárolja meg tavasszal/nyáron, így a legjobb árat kapja, és minden évben rakja egymásra, hogy először mindig a legrégebbi kupacot használja el.

    Segítünk Önnek a befektetés felmérésében, költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában, Daibau.hu



    Kivitelező ajánlata
    Legutóbbi projektek

    Erkély üveg csere

    Erkélyen règi sárga üveget szeretném kicserèltetni. 36936 Ft Vége 61560 Ft

    ........



    Lakberendezési ötletek

    Magazin - Friss lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona kialakításához.

    Pellet, brikett, tűzifa, apríték árlista

    Kérjen ajánlatot a cégektől, kötelezettség nélkül

    15+ céggel van együttműködésünk, a következő kategoriában Pellet, brikett, tűzifa, apríték
    Díjmentes szolgáltatások
    Jutalék nélkül
    Ajánlatkérés
    Használati feltételek I Adatvédelem I Tájékoztató a sütikről I Impresszum
    © 2023 Daibau.hu | Minden jog fenntartva!