Katerória

    Lakossági áram ára

    Mennyibe kerül a villanyáram és mikor váltsunk áramszolgáltatót? A villamos energia otthonba juttatása lehetővé teszi a világítást, az elektronikus készülékek üzemeltetését, a telekommunikációt és a légkondicionálást. Az árak szolgáltatotól-szolgáltatotóig eltérőek lehetnek. A lakosság részére meghatározott árak gyors összehasonlítása azt mutatja, hogy az áram ára átlagosan kb. 33 Ft/kWh, a kétzónás tarifa nappal (A2, minden fogyasztó 7-23 óráig) kb. 44 Ft/kWh áfával, míg az alacsonyabb éjszakai tarifa, 23 és 7 óra között 33 Ft/kWh. Ezek az árak nem tartalmazzák a hálózat fenntartás, az áramszállítás, a megújuló energiaforrások díját. A lakosáág számára a villamos energia ára minden további költséggel együtt körülbelül 40 Ft/kWh. A legalacsonyabb áraknál figyelembe kell venni a aktuális kedvezményeket, akciókat és csomagokat. Az egyéb kategóriába tartozó fogyasztók, alacsonyabb tarifákkal kapják az áramot. Áramszolgáltatót pedig csak akkor váltsunk, ha erre van lehetőség és ha ezzel csökkenteni tudjuk költségeinket.

    Váltsunk-e áramszolgáltatót? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az áramszolgáltatóktól – díjmentesen, kötelezettség nélkül!

    Ajánlatkérés:
    Keresletküldés

    Más árak a Áramszolgáltató-váltás

    Hasznos volt Önnek a kalkulátor?

    Villamosenergia vásárlás - Minden, amit tudni kell róla

    1. Villamosenergia vásárlása - Mit kell róla tudni?

    villamosenergia-vasarlas.jpg
    Ma már nehéz elképzelni a mindennapi életet elektromos áram nélkül, amelyre mindig és mindenhol szükség van.

    1.1. Általános információk a villamos energiáról

    A villamos energia felhasználási területe széles skálán mozog, és az összes energiaforrás közül a legszélesebb körben használt energiaforrás. Ezért a villamosenergia-hálózatok világszerte a legelterjedtebbek, és persze Magyarországon is. Ma már nehéz elképzelni az életet áram nélkül. Minden nap és mindenhol szükség van rá. Az elektromos energiát fűtésre, szobáink, településeink és útjaink megvilágítására használjuk. Hűtőszekrényeink, tűzhelyeink, porszívóink, vasalóink, számítógépeink, telefonjaink, televíziónk stb áramra működnek és egyre inkább az autókat is elektromosárammal működtetik.

    1.2. Hogyan működik a villanyóra?

    A villanyóra azt méri, hogy mennyi áramot használunk el. A háztartásokban ezt a fogyasztást óránként kilowattban mérik, és az árat a felhasznált óránkénti kilowattmennyiség alapján számítják fel. A villanyáram tarifái az egyetemes szolgáltatóknál a korábban a köznyelvben elterjedt "nappali" és "éjszakai" áram tarifákhoz képest ma már jóval szofisztikáltabbak, így megkülönböztetünk A1 (kedvezményes és normál), A2, B (Geo), és H tarifákat. Így a hétköznapokon napközben felhasznált villamos energiáért magasabb díjat kell fizetni. A hétvégén és éjszaka felhasznált villamos energia az alacsonyabb díjszabás szerint kerül felszámításra. Csak akkor számítanak fel azonos árat, ha egységes tarifát választunk. A három tarifa mindegyike más-más árral rendelkezik. Az alacsonyabb, olcsóbb áram, éjszakai vagy újabban B tarifás, este 23 és reggel 7 óra között felhasznált villamos energiáa kerül felszámításra. Ugyanez a tarifa érvényes 24 órára hétvégén és ünnepnapokon is. A hétköznap reggel 6 és este 10 óra között felhasznált villamos energiáért azonban magasabb és drágább díjat kell fizetni. Nyáron a magas díjszabás reggel 7 és este 23 óra között érvényes. A legmegfelelőbb számlázási módszer az egyes háztartások igényeitől és életmódjától függ. A többtagú háztartások számára, ahol sok elektromos készüléket használnak éjszaka vagy hétvégén, a legmegfelelőbb a kéttarifás számlázási módszer. Az egyszeri tarifás módszer a legalkalmasabb olyan magánszemélyek vagy kisebb háztartások számára, amelyekben nem akarnak azon gondolkodni, hogy mikor használják az elektromos készülékeiket.  

    1.3. Villamosenergia-mérők típusai

    Vannak analóg és digitális villanyórák. Az analóg mérőműszerek egytarifásak vagy kéttarifásak. Ha úgy dönt, hogy megváltoztatja a számlázási módot, akkor a fogyasztásmérőt is meg kell változtatnia. Az utóbbi években az analóg mérőórákat többnyire (ahol lehetséges) digitális mérőkkel váltották fel. A digitális mérőórák egy- és kéttarifás számlázás esetén is azonosak. Ha a meglévő számlázási módot szeretné megváltoztatni, csak az áramszolgáltatót kell értesítenie. A digitális vagy intelligens fogyasztásmérők lehetővé teszik azt is, hogy a szolgáltatók távolról leolvassák az Ön villamosenergia-fogyasztását. Emellett automatikusan le tudják tölteni az adatokat a mérőről. Az intelligens fogyasztásmérők segítségével szélesebb körű tarifák, maximális fogyasztás, különböző előfizetési funkciók és a villamosenergia-hálózat minőségének nyomon követése is lehetséges.

    1.4. Mérő leolvasás

    Az analóg mérőórákat maguk a fogyasztók vagy a szolgáltató munkatársai olvassák le. A digitális mérőórák előnye, hogy a rendszerfelügyeleti központból távolról is leolvashatók, vagyis az elosztó automatikus távleolvasást végez.

    1.5. Mérő meghibásodása

    Minden mérőnél engedélyezett egy bizonyos hibahatár. Egyetlen villanyóra sem végez 100%-os pontos mérést. A hiba lehet elhanyagolható vagy nem. A gyakorlatban az okosmérők gyakran nagyobb fogyasztást mérnek, mint a valódik. Emiatt a mérőóra mérési jellemzőit rendszeresen ellenőrzik. Ha azt észleli, hogy a mérője nem mér megfelelően, akkor ezt jelentenie kell az áramelosztónak, és kérni kell a mérő ellenőrzését (kalibrálását). Csak az Ön körzetében lévő áramelosztó által felhatalmazott szerelő cserélheti ki a mérőt. A villanyórát háztartásoknál 15 évenként cserélik.

    2. Villamosenergia ára

    A villamos energia ára Magyarországon 2022-ben az egyetemes szolgáltatóknál (MVM Next Zrt. és E.ON)
    A járvány alatt a villamos energia ára jó harmadával csökkent. Március 1. és 2020. május 31. között egy külön kormányrendelet szükségtelenné tette a megújuló energiaforrásokból származó villamos energia termeléséhez és a kapcsolt energiatermelés támogatásához kapcsolódó járulékfizetést. Ebben az időszakban a szolgáltatókat nem terhelték számlázási energiapótdíjjal sem. Sok áramszolgáltató 5-15%-os kedvezményt is kínált az áramra ebben az időszakban. A Corona-időszak után azonban várhatóan az áram és más energiatermékek számlázása a korábbiak szerint történik majd, és az árak ismét emelkedni fognak. A villamos energia ára nem áll arányban más energiatermékek árával, és más tényezők is befolyásolják, mint például a gazdasági növekedés, az Európai Közösség országainak a megújuló energiaforrásokra és a szén-dioxid-mentesítésre vonatkozó célkitűzéseik teljesítésére irányuló politikája, valamint a kibocsátási egységek ára.

    2022. augusztus 1-jétől a lakossági ügyfelek mérési pontonként a villamos energia esetében évi 2523 kWh fogyasztásig vehetik igénybe a rezsicsökkentett árszabást.

    A villamosenergia esetében tehát 2523kWh/év fogyasztásig 36 forint marad az ár, az e feletti fogyasztásnál már 70,10 forint/kWh. Az "éjszakai áram": 23,1 forint/kWh a fogyasztási korlátig, e felett 62,9 forintot kell fizetni kilowattóránként.

    3. Villamosenergiaszolgáltatók

    Magyarországon jelenleg 5 villamosenergiaszolgáltató van: E.ON, ELMŰ, MVM ÉMÁSZ, MVM DÉMÁSZ, OPUSZ TITÁSZ. A szállítókra vonatkozó információk nyilvánosan elérhetők, mivel a szállítók rendszeresen közzéteszik az árakat az interneten, valamint a különböző feltételeket, különleges ajánlatokat és csomagajánlatokat.

    3.1. Szabad szolgáltatóválasztás

    Magyarországon a villamosenergia-piac liberalizált vagy szabad. Ezért minden meglévő vagy potenciális felhasználó szabadon választhat, hogy melyik szolgáltatóval kíván szállítási szerződést kötni.

    A választás teljesen független attól, hogy a fogyasztó hol lakik, és nem függ a szomszédok elérhetőségétől vagy a többlakásos épületekben az lakóközösség elnökétől. A választás minden felhasználó számára teljesen szabad. Ezt még ma is sokan félreértik. A legkedvezőbb áramszolgáltató kiválasztása jelentős megtakarítást jelenthet egy egyén vagy egy család számára, anélkül, hogy bármilyen módon veszélyeztetné az életkomfortot és az életmódot.  Ez különösen igaz azokra a felhasználókra, akik elektromos árammal fűtenek vagy elektromos autóval rendelkeznek. A távközlési szolgáltatóktól eltérően az áramszolgáltatók nem függnek az egyes területek kábelezésétől és lefedettségétől vagy más tényezőktől. Ha Ön csatlakozik az elektromos hálózathoz, szabadon választhat szolgáltatót. A szabad piac ösztönzi a versenyt, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatók igyekeznek különböző előnyöket és a legjobb feltételeket biztosítani meglévő és potenciális ügyfeleiknek. Keményebben kell próbálkozniuk az ügyfeleikért.

    4. Villamosenergiaszolgáltató váltás

    Hazánkban nagyon könnyű áramszolgáltatót váltani, de bonyolultabb a legelőnyösebb szolgáltató kiválasztása. A magyar energiaügynökség összehasonlításokat közöl a honlapján. Ott azonban csak kiskereskedelmi árak szerepelnek. Ez odafigyelést, kalkulációt és időt igényel, de megéri, mert évente több ezer forintot lehet vele megtakarítani.

    4.1. Az áramszolgáltató-váltás folyamata

    A legjobb szolgáltató kiválasztásakor érdemes figyelembe venni a szolgáltatók által kínált összes feltételt. 
    Például, hogy mennyi ideig érvényes a szerződés, milyenek a felmondási határidők, a fizetési mód, az általuk kínált egyéb szolgáltatások. Lehet-e választani különböző áramforrások közül stb. Miután döntöttünk és kiválasztottuk az új szolgáltatót, felhatalmazhatjuk a szolgáltatót, hogy váltson helyettünk.

    A folyamat a következőképpen működik:

    - Először a meglévő beszállítóval való kapcsolatot ellenőrzik. Ellenőrizzük, hogy mikor és hogyan szakíthatjuk meg a szerződést.

    - A kiválasztott szállítóval szerződést kell kötni. Ez magában foglalja a váltás időpontjának összehangolását, a kiválasztott szolgáltatóval való új szerződés megkötését és a régi szolgáltatóval kötött régi szerződés felmondását. Az új szállító mindezt meg tudja tenni a felhasználó számára.

    - A szállítóváltásról értesíteni kell a rendszerelosztót. Ha ez a hónap 10-ig megtörténik, akkor a következő hónap első napján már az új szolgáltatótól kapja az áramot.

    4.2. Fogyasztói jogok

    A fogyasztóknak a villamosenergia-szolgáltatókkal való kapcsolatukban fennálló jogait az fogyasztóvédelmi törvény szabályozza és az esetleges panaszokkal az energiaügyi ombudsmanhoz kell fordulni. A szolgáltatók kötelesek közzétenni az aktuális villamosenergia-árakat. A fogyasztókat tájékoztatniuk kell a vészhelyzeti ellátás lehetőségeiről és feltételeiről. A fogyasztónak joga van ahhoz, hogy a fogyasztó és a vele együtt élő személyek egészségét vagy életét fenyegető veszély esetén, még kifizetetlen számlák esetén is továbbra is részesüljön a villamosenergia-ellátásban. A villamosenergia-szolgáltatók kötelessége továbbá, hogy a számlán feltüntessék, hogy a fogyasztó által átvett villamos energia milyen forrásból és milyen arányban származik.

    4.3. Szerződés az áramszolgáltatóval

    A villamosenergia-ellátási szerződést csatlakozási szerződésként vagy szabványos szerződésként kell megkötni. A szállítónak előzetesen közzé kell tennie a szerződés feltételeit, és azoknak tisztességesnek kell lenniük. Ha a szállító megváltoztatja a szerződés feltételeit, erről időben tájékoztatnia kell a vevőt, és a vevőnek joga van felmondani a szerződést, ha nem ért egyet az új feltételekkel.

     

    Segítünk Önnek a befektetés felmérésében, költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában, Daibau.hu



    Kivitelező ajánlata
    Legutóbbi projektek

    Olcsóbb áram

    Szükség van áramszolgáltató-váltásra, olcsóbb áramhoz. Az évi fogyasztás kb.80.000 kW. 147744 Ft Vége 246240 Ft

    ........



    Lakberendezési ötletek

    Magazin - Friss lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona kialakításához.

    Áramszolgáltató-váltás árlista

    Kérjen ajánlatot a cégektől, kötelezettség nélkül

    21+ céggel van együttműködésünk, a következő kategoriában Áramszolgáltató-váltás
    Díjmentes szolgáltatások
    Jutalék nélkül
    Ajánlatkérés
    Használati feltételek I Adatvédelem I Tájékoztató a sütikről I Impresszum
    © 2023 Daibau.hu | Minden jog fenntartva!