Katerória

    Fűtőolaj árak

    Mennyibe kerül a fűtőolaj? Fűtési idény előtt hasonlítsa össze a fűtőolaj és más tüzelőanyag árait, majd döntse el melyik a megfelelő az Ön számára a családi házának fűtésére. Nehéz előrelátni a fűtőolaj árának alakulását, mert értéke állandóan változik. A legkedvezőbb fűtőolaj ár kb. 350 Ft/l ehhez az árhoz hozzá kell adni a szállítási költégeket is. Előnye, hogy fűtőolaj tartályokban tárolható. A fűtőolaj mint fűtőanyag az egyik drágább megoldások közé sorolható hiszen a fűtés költsége egy idényre akár 500 000 Forinttól többe is kerülhet.

    Kitől rendelje a fűtőolajat? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, értékelt és megfelelő kereskedőktől – díjmentesen, kötelezettség nélkül!

    Ajánlatkérés:
    Keresletküldés

    Más árak a Fűtőolaj

    Hasznos volt Önnek a kalkulátor?

    Fűtőolaj - Minden, amit tudni kell róla

    1. Fűtőolaj - Mit kell róla tudni?

    A fűtőolajat kőolajból állítják elő. Desztillációval és ezt követő finomítással nyerik. Éghető olajról van szó, amelyet kazánok és kemencék tüzelőanyagaként használnak. A fűtőolaj – összetételét tekintve – mind fizikailag, mind kémiailag hasonlít a gázolajhoz. Egyes háztartásokban ezt használják fűtésre. Népszerű például az Amerikai Egyesült Államokban, míg nálunk más tüzelőanyagok, például a fa vagy a szén dominálnak. A benzin és a dízel után a harmadik leggyakrabban használt kőolajtermék a világon. A fűtőolaj környezetbarát energiaforrásnak is tekinthető, mivel más tüzelőanyagokhoz képest kevésbé szennyezi a környezetet. A fűtőanyagot a kazánban égetik ezért az úgynevezett központi fűtési rendszerek közé tartozik és a hőt általában vízzel adják át a fűteni kívánt helyiségekben lévő fűtőtestekig. A fűtőolaj tisztább, megbízhatóbb és gazdaságosabb energiaforrás, mint a szén.

    futo-olaj.jpg
    A fűtőolaj tisztább, megbízhatóbb és gazdaságosabb energiaforrás, mint a szén.

    1.1. Mi az a fűtőolaj?

    A kőolaj feldolgozása során fűtőolaj keletkezik. Jellegzetes vörös színű, főként fűtésre és különféle technológiai folyamatokra használják. Háromféle fűtőolaj létezik: extra könnyű (TOEL), könnyű (LTO) és nehéz (TTO). A 20 Celsius-fokos hőmérsékleten mért sűrűségük alapján különböztethetők meg. A TOEL sűrűsége 860 kg/m3 , az LTO 920 kg/m3 , a TTO pedig 990 kg/m3. A fűtőolaj ezenfelül kéntartalma vagy viszkozitása alapján is különböző típusokra osztható.

     A fényt a háztartásokban használják, a többit az iparban. A fűtőolaj pusztán gyakorlati okokból a legalkalmasabb a lakóterek fűtésére. A háztartásokban extra könnyű fűtőolajjal melegítik a helyiségeket és a vizet. Egy ilyen fűtési rendszerhez mindenekelőtt egy kazánház és egy fűtőolaj-tároló tartály, majd magában az épületben egy csőrendszer szükséges. A kazánházat speciális biztonsági előírások szerint kell kialakítani, megfelelő légellátással és tűzvédelmi ajtókkal. Ezzel együtt jön a kémény, amelynek méreteit bizonyos paraméterek szerint számítanak ki. A kazánház és a tartály tervezésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni a tűzvédelmi előírásokat, valamint a veszélyes folyadékok állóhelyiségben történő tárolására vonatkozó szabályokat.

    1.2. Fűtőolaj előnyei és hátrányai

    A tüzelőolajjal való fűtés automatizált és megbízható. Ez lehetővé teszi, hogy a fűtési szezon során korlátlan mennyiségű melegvízzel rendelkezzen. Magas fűtőértékkel és jó hatásfokkal rendelkezik. A rendszer könnyen kezelhető, és megfelelő karbantartás esetén hosszú, 25 éves vagy annál is hosszabb élettartamú. A fűtőolaj elégetése környezetbarát megoldás, mivel nem termel mérgező és rákkeltő gázokat. A fűtési rendszer fűtőolajjal való üzemeltetése egyszerű. Ennek során olajat öntenek egy tartályba, amely aztán a kályhába csepeg. Amint az olaj meggyullad, a fűtés megkezdődik és hő keletkezik. A megfelelő szobahőmérsékletet fűtésszabályozókkal szabályozzák. Ez a fajta fűtés a radiátor és padlófűtéshez egyaránt alkalmas. Az elmúlt 40 év során a fűtőolaj rendszerek olyannyira fejlődtek, hogy 30%-kal kevesebb üvegházhatású gázkibocsátással járnak. Az új, továbbfejlesztett kályhák tisztábbá tették a fűtőolaj elégetését.

    A fűtőolajjal való fűtés hátránya, hogy nem alkalmas kis lakásokba, és a fűtőolaj ára más energiaforrásokhoz képest magas. Az is tény, hogy a magas hőmérsékletű, olajkályhák elég nagy hőveszteséget okoznak.

    Ha ezt a fűtési rendszert választja, akkor több mint 1 millió forintot kell fizetnie egy kondenzációs kályha megvásárlásáért. A tartály, a szabályozók és a tartozékok költségeit is hozzá kell adni, de ma már az olajfűtést egyre korszerűbb fűtési rendszerek váltják fel.

    1.3. Fűtőolaj kályhák

    Az olajkályháknak többféle típusa létezik, magas hőmérsékletű, alacsony hőmérsékletű és kondenzációs kazánok. A régebbi magas hőmérsékletű kazánok magasabb hőmérsékleten működnek, és 80 fok fölé melegítik a vizet. Ha a víz hőmérséklete a kazánban tartósan magasabb, a hő a kazán kevésbé szigetelt falain keresztül elvész. Az alacsonyabb hőmérsékleten működő és a vizet 70 fokra melegítő kazán kevesebb energiát használ fel a víz felmelegítésére, de hasonló fűtési hatást ér el. A leghatékonyabbak a kondenzációs kazánok, amelyek nemcsak az égés hőjét, hanem a füstgázok kondenzációjából keletkező, kihasználatlan kondenzációs hőt is felhasználják.

    1.4. Olajfűtés költségeinek csökkentése

    A fűtési költségek csökkentésének különböző módjai vannak:

    Az egyik lehetőség a meglévő magas hőmérsékletű kazán cseréje. Az alacsony hőmérsékletű és a kondenzációs kazánok hatékonyabbak. A csere költsége körülbelül 1 600 000 – 2 400 000 forint között mozog.

    Egy másik lehetőség, hogy ha a meglévő olajfűtési rendszer mellé egy levegő-víz hőszivattyút is telepit. A hőszivattyú további hővel járul hozzá, ami megtakarítást jelent a fűtőolajon.

    1.5. Fűtőolaj beszerzése

    A fűtőolaj számos beszállítótól rendelhető. Az ár a szállítótól függ, de az árak minden szállító esetében nagyon hasonlóak.

    2. Fűtőolaj ára

    A nyersanyagárak jelenleg világszerte nagy emelkedést produkálnak. Feltételezhető, hogy ha az olajárak emelkedése nem lassul, akkor a fűtőolajé sem fog. Ugyanis árát jelentősen befolyásolja a kőolaj világpiaci ára, hiszen a nyersolaj a fűtőolaj előállításának alapanyaga. Így tehát joggal várható, hogy az olajárak emelkedésével a fűtőolaj is emelkedni fog. A gazdasági okok mellett a geopolitikai helyzetet is figyelembe kell venni. A fűtőolaj kínálati oldalára hatással van azoknak az országoknak a stabilitása, ahol ezt az nyersanyagot kitermelik. A közel-keleti országok kormányai általában instabilak, ami az olajellátás zavaraihoz és ezáltal az olaj és a fűtőolaj árának emelkedéséhez vezethet. A keresleti oldalról fontos megemlíteni a fűtőolaj felhasználását, mivel ezt az árucikket széles körben használják az USA-ban a háztartások fűtésére. Ha az elkövetkező években keményebb tél lesz, a fűtőolaj lakossági fogyasztása növekedni fog.

    3. Fűtőolaj szolgáltatók

    A fűtőolaj-szolgáltatók összehasonlítása azt mutatja, hogy 1000 liter fűtőolaj vásárlása esetén legfeljebb 4000 forintot lehet megtakarítani, ha a megfelelő szolgáltatót választja. Az árak nagyon hasonlóak. A különböző szolgáltatók szállítási ideje azonban eltérő. A fűtőolajat egyre inkább a fapellet és a hőszivattyúk váltják fel fűtési eszközként. A fűtőolaj iránti csökkenő érdeklődés azonban nem eredményezte a kőolajtermékek árától függő energiatermék árának csökkenését. A legtöbb szállító felárat számít fel a sürgős olajszállításért. A fűtőolaj kiszállításának ideje attól is függ, hogy Ön mikor rendelte meg. Minél közelebb van a fűtési szezon, annál hosszabb a szállítási idő. Nagyon ritka, hogy olyan szolgáltatót találjon, aki egy nap alatt kiszállítja a fűtőolajat. Általában ez legalább három-tíz napot vesz igénybe.

    4. Hol és hogyan tároljuk a fűtőolajat?

    4.1. Különböző tartályok

    A fűtőolaj tartályok lakásokban, földszinti vagy alagsori nem lakóépületekben, illetve az épületen kívüli területeken vagy kertekben is tarthatók. A tartály méretére vonatkozó bizonyos előírásokat be kell tartani.

    Egy lakásban legfeljebb két, legfeljebb 25 literes fűtőolaj-tároló tartály helyezhető el. Összesen legfeljebb 50 liter fűtőolaj tárolható a lakásban. A tartályok anyaga ütésálló nem áteresztő kell, hogy legyen.

    Ha egy többlakásos épület pincéjében vagy földszintjén akarunk olajtárolótartályt elhelyezni, akkor lakásonként 200 literre, illetve egy lakóházban lépcsőházanként 2000 literre vagyunk korlátozva. A konténerek és terek alkalmassága során figyelembe kell venni minden biztonsági előírást, különösen a tűzvédelmi szabályokat.

    A többlakásos épületeken kívül tárolt tartályok esetében lakásonként legfeljebb 1000 liter olaj tárolása engedélyezett. Az olajtároló területeket a szomszédos ingatlanoktól öt méterre kell tartani, és biztosítani kell, hogy a területeket tűzálló és olajmentes anyagokkal zárják le.

    A legtöbb esetben a fűtőolajat a föld alatt, betontároló tartályokban tárolják. Ha a földbe temetik őket, dupla falúak kell, hogy legyenek, hogy megakadályozzák az olaj környezetbe jutását, és kiömlésre figyelmeztető berendezéssel kell ellátni őket. A tartályokat legalább 1,5 méter mélyre kell ásni a földbe, és legalább 2 méterre kell tartani a víz- és gázvezetékektől, valamint attól az épülettől, amelyben a kazánház található. Ha a tárolótartályt betongödörbe telepítik, akkor az lehet egyfalú, de annak műanyagból vagy acéllemezből kell készülnie. Biztosítanunk kell, hogy a gödör légmentesen zárjon, és rendelkezzen egy nyílással, amelyen keresztül az üzemanyagot töltik és hozzáférhető.

    A nyílást kettős fedéllel kell lefedni.

    Meg kell győződnünk arról, hogy az olajtároló tartály rendelkezik az összes vonatkozó jóváhagyással.

    Új épületek esetében az elhelyezésre vagy telepítésre vonatkozó terveket a jóváhagyott tervező által készített projektdokumentációnak kell tartalmaznia.  

    4.2. A fűtőolaj-tartály kötelező tisztítása

    Ha azt szeretnénk, hogy fűtési rendszerünk hatékony legyen és megfelelően müködjön, akkor gondoskodni kell a tüzelőanyag-tartály megfelelő karbantartásáról. Ez azt jelenti, hogy öt-hét évente megfelelő tisztítást kell végezni, mivel ez idő alatt az üledék és a víz felhalmozódik az alján. Ügyelni kell arra, hogy az olajlerakódások ne jussanak el a kosárba, amelyen keresztül az olajat beszívják, és ne kerüljenek a csővezetékbe egészen a fűtőberendezés égőjéig. Ha szennyeződés kerül az égőbe, a rendszer eltömődik, és nem tud működni. Ügyeljen arra, hogy a tartályok tisztítását szakképzett személyekkel vagy cégekkel végeztesse el, akik gondoskodnak arról, hogy a hulladék szennyeződéseket biztonságos módon ártalmatlanítsák.

    Segítünk Önnek a befektetés felmérésében, költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában, Daibau.hu



    Kivitelező ajánlata
    Lakberendezési ötletek

    Magazin - Friss lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona kialakításához.

    Fűtőolaj árlista

    Kérjen ajánlatot a cégektől, kötelezettség nélkül

    8+ céggel van együttműködésünk, a következő kategoriában Fűtőolaj
    Díjmentes szolgáltatások
    Jutalék nélkül
    Ajánlatkérés
    Használati feltételek I Adatvédelem I Tájékoztató a sütikről I Impresszum
    © 2023 Daibau.hu | Minden jog fenntartva!